شرکت

بتن زیست

جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

فصل دوم کتاب بتنی نما

image 1

مفاهیم طراحی مرتبط با کارایی و هزینه تایل بتنی (پنل بتنی نما و نمای بتنی)

1 عوامل موثر بر هزینه های کلی

سازه های بررسی شده در فصل اول طیف وسیعی از پروژه های با استفاده از بتن اکسپوز پیش ساخته را نشان می دهد. در زمان طراحی نمای بتنی ساختمان و محوطه سازی، طراح باید پارامترهای هزینه، انتخاب مواد، بافت، هندسه سطح، مقطع، اندازه قطعات، تیپ سازی قطعات و روش‌های نصب را در نظر بگیرد. تغییرات در طرح، پیچیدگی و جزئیات، ارائه اطلاعات دقیق از هزینه ها را برای یک پروژه بر حسب قیمت در هر مترمربع قبل از تکمیل طراحی و فاز دو نقشه های اجرایی را دشوار می کند.

پس از اینکه یک طرح تا مرحله شبیه سازی جلو رفت و شکل‌ها، رنگ‌ها و سطوح نهایی کلی مشخص شد، می‌توان برآورد هزینه دقیق‌تری را ارائه کرد. تا رسیدن به این مرحله، معماران می بایست که از راهنمایی های شرکت ها و مشاوران پنل بتنی نما پیش ساخته استفاده کنند. دستورالعمل های منتخب پیرامون هزینه های تایل بتن اکسپوز پیش ساخته برای کمک بیشتر شما عزیزان در این فصل گنجانده شده است.

.

به معماري كه مي‌خواهد درك دقيق‌تري از عوامل هزينه موثر در ساخت پنل بتنی نما پيش‌ساخته داشته باشد، توصيه مي‌شود كه هم زيبايي‌شناسي سطح را در فصل 3 و هم طراحي را در فصل 4 مطالعه كند. هزینه های نهایی در فصل 6 که به مشخصات راهنما می پردازد، مواردی را که باید در مشخصات گنجانده شود تا کیفیت بهینه برای یک پروژه خاص تعریف شود، برجسته می کند. این به نوبه خود باید به دریافت پیشنهادات دقیق از مناقصه گران بالقوه کمک کند.

ماهیت تایل بتنی نما پیش ساخته به گونه ای است که تقریباً هر چیزی را که بتوان ترسیم، طراحی، ساخت و به راحتی حمل کرد. برای انجام این کار در محدوده هزینه معقول و اعلام شده نیاز به بررسی دقیق طراحی و جزئیات دارد. عوامل موثر بر هزینه پانل بتنی اکسپوز پیش ساخته به یکدیگر وابسته هستند. به عنوان مثال، یک طرح مجسمه سازی یا طراحی پیچیده نمای بتنی ساختمان ممکن است در یک بودجه محدود با انتخاب طرح مخلوط بتن و پرداخت های ترکیبی با قطعات تیپ و جزئیات تولید و نصب کارآمد به دست آید.

.

نمای بتنی ساختمان کتابخانه دانشگاه در شکل 2.1.1 نشان شده است. نوارهای افقی صاف و جزئیات معماری پنجره با بافت تایل بتنی در تضاد است. قالب های بتنی مشابه با تایل سنگی قالب‌گیری شده است که با سنگ تراش خورده در بسیاری از ساختمان‌های قدیمی‌تر دانشگاه اطراف متضاد است. استفاده از تکرار باعث می شود که پانل های بتنی پیش ساخته مقرون به صرفه تر از سنگ تراشیده شده باشند.

تایل بتنی

شکل 2.1.1 کتابخانه اولین، کالج کنیون، گامبیر، اوهایو. معمار: Shepley Bulfinch Richardson and Abbott; عکس: نیک ویلر/عکس های ویلر.

تکرار در طراحی پنل بتنی نما نیز کلید دستیابی به کیفیت و صرفه جویی در طراحی نمای ساختمان است. در طول مرحله طراحی، نمای یک ساختمان را می توان در سه قسمت اصلی تجزیه و تحلیل کرد:

(1) در طبقات سطح پایین تر، معمولاً طبقه همکف و نیم طبقه جایی است که بیان و جزئیات معماری قابل توجهی وجود دارد.

(2) در تمام طبقات میانی که تکرار قطعات، شکل، و پرداخت پنل بتنی رخ می دهد.

(3) در طبقه بالا، جان پناه، طبقات تاسیسات و پنت هاوس، جایی که احتمال افزایش طول پانل و اغلب عدم وجود بازشو وجود دارد.

.

تفکیک هزینه این سه قسمت معمولاً نشان می دهد که کمترین هزینه نمای بتنی ساختمان در طبقات میانی به دلیل مساحت زیاد و تکرار هستند. اگر هزینه قسمت های 1 یا 3 در رابطه با قسمت 2، گرانتر به نظر می رسد، بررسی ممکن است مفید باشد، مگر اینکه مناطق درگیر در رابطه با مساحت کلی ساختمان ناچیز باشند. عناصری که ممکن است در چنین بررسی مکان های 1 و 3 در نظر گرفته شوند به شرح زیر است:

نمای طبقات پایینی

راه حل بهینه برای کاهش هزینه ساخت و اجرای نمای بتنی در طبقات پایینی، طرحی است که به شرکت های تولیدکننده قطعات بتنی پیش ساخته اجازه می دهد تا همان قالب اصلی که برای طبقات میانی در نظر گرفته شده است، اصلاح شوند. این امر حتی در مورد بازشوها، درها یا نواحی ورودی بزرگتر که معمولاً برای چنین طبقه ای مورد نیاز است صادق است. تصویر در شکل 2.1.2 مثال خوبی برای این موضوع است. این هتل کنوانسیون دارای یک ساختمان ۷ طبقه و یک برج ۲۷ طبقه است.

یکی از معیارهای مهم طراحی، ایجاد نمایی بتنی با بافت منحصر به فرد برای ساختمان موجود بود که با نمای ساختمان های مجاور سازگار باشد. قالب سازی تایل بتنی از ستون گرفته تا پانل های مسطح در فضاهای عمومی ساختمان تا صفحات تخت تک و دوتایی برای پنجره های نصب شده در نمای داخلی و خارجی ساختمان متفاوت بود. اغلب پانل های پنجره عبارتند از افقی، بازشوهای دوتایی و دهانه های عمودی، دوتایی در برجک های منحنی با اتصالات خشک.

.

بتن اکسپوز نما

شکل 2.1.2 هتل و برج های شرایتون شیکاگو، شیکاگو، ایلینوی. معمار: Solomon Cordwell Buenz & Associates Inc.; عکس: جیم هدریش ©Hedrich Blessing.

 هر پانل بتن اکسپوز برای ایجاد نمای بتنی ساختمان و یکنواختی اندازه پانل ها. پانل‌ها به حداکثر اندازه قابل حمل توسط کامیون و حداکثر وزن قابل حمل توسط جرثقیل قالب بندی شدند.اگر طراحی قالب تایل بتنی طبقه همکف مشابه با قالب مستر تایل بتنی طبقات میانی نباشد ، اغلب ساده‌ترین راه‌حل استفاده از بتن پیش‌ساخته صرفاً به عنوان نمای بتنی متشکل از بخش‌های مسطح با برگشت تنها در صورت لزوم است. یک قالب مسطح می تواند قالب اصلی باشد و با تنظیم نسبتاً ساده جداره ها می توان تغییراتی را در ابعاد آنها اعمال کرد. صفحات مسطح نیز ممکن است مقرون به صرفه باشند زیرا چیدمان طبقه همکف اغلب از تکرار زیاد جلوگیری می کند.

یک راه حل جهت اجرای نمای بتنی ساختمان با پانل بتنی مسطح و حداقل بازده، ممکن است منجر به تایل های بتنی زیاد و نسبتاً کوچک شود که با توصیه های بعدی در این راهنما در تضاد است. واحدهای مسطح کوچکتر در تعداد زیاد ممکن است همچنان مقرون به صرفه تر از واحدهای بزرگتر با تکرار کم و هزینه ابزار بالا باشند. نصب تعداد بیشتری از واحدها ممکن است تا حدی با استفاده از جرثقیل های کوچک یا لیفتراک ها جبران شود که اغلب برای ارتفاعات پایین تر کافی هستند.

.

پوشش های گران قیمت مانند پوشش های فلزی استفاده از آن را در طبقات پایینی توجیه می کند. باید در طبقه پایین به نزدیکی قطعات به تردد عابران پیاده توجه شود. در برخی موارد انباشته شدن برف یا کثیفی در برابر پانل های طبقه پایین ممکن است بر انتخاب پرداخت مانند بتن پیش ساخته با روکش سنگ طبیعی تأثیر بگذارد، زیرا سهولت تمیز کردن به یک عامل مهم تبدیل می شود. الزامات پرداخت برای طبقات میانی ممکن است کمتر سخت‌گیرانه باشد، به شرطی که این ترکیب از نظر زیبایی‌شناختی دلپذیر باشد یا دارای تفکیک منطقی باشد.

نمای طبقات میانی

معمار باید شکل و اندازه مورد نیاز برای پانل های بتنی طبقه بالا را با استفاده معقول از قالب های مورد استفاده در بقیه پروژه متناسب کند. طبقه بالا مکانی برای استفاده از واحدهای بیش از حد بزرگ نیست مگر اینکه طراحی و بودجه هزینه اضافی جرثقیل را تضمین کند. شکل 2.1.3 استفاده از پنل بتنی نما را نشان می دهد که از نظر عرض باریک تر از واحدهای طبقات پایین تر هستند.

بتن اکسپوز نما تایل بتنی

شکل 2.1.3 میدان مستعمره آتلانتا، جورجیا. معمار: Jova/Daniels/Busby Inc. عکس: Jova/Daniels/Busby Inc.

پروژه در شکل 2.1.4 کاربرد برخی از نکات اصلی ارائه شده در این فصل را نشان می دهد. ناحیه ی مرکزی ساختمان شامل پله ها، مناطق خدماتی ویژه و آسانسور است (شکل 2.1.4[a]). ناحیه مرکزی برای انتقال تمام بارهای افقی به فونداسیون طراحی شده است. استفاده از اسپندل های پیش ساخته باربر و یکپارچه و یک هسته بتنی پیش ساخته باعث تسهیل در زمانبندی برنامه ساخت می شود. کل سازه بتنی پیش ساخته تنها در هشت هفته با دو جرثقیل ساخته شد. جرم افقی ساختمان توسط ستون های عمودی در نظر گرفته شده توزیع می شوند (شکل 2.1.4[b])، که ساختمان را به یک سری از قسمت های منظم جدا می کند که توسط مدال های گرانیتی و بتنی نشان داده شده است.

جزئیاتی مانند ابزارزنی های افقی و مدال ها نیز به کاهش مقیاس ساختمان کمک می کند و علاقه بصری را در سطوح پایین افزایش می دهد (شکل 2.1.4[c]). معمار می خواست فضای پنجره ها را به حداکثر برساند و در عین حال شکل دیوار سنگین تر و قابل توجهی را نیز حفظ کند. این مهم با جزئیات و طراحی نمای تیر-ستون از پنل بتنی نما پیش ساخته به دست آمد.

pic5
pic6
pic 7 1

شکل 2.1.4(a)، (b) و (c) Crescent VIII Office Building Denver، کلرادو. معمار: معماری باربر; عکس (b&c) عکاسی LaCasse.

چالش معماری پروژه نشان داده شده در شکل 2.1.5 (الف) این بود که یک نمای جدید برای یک ساختمان اداری تجاری دو طبقه جدید به مساحت 50000 فوت مربع (4600 متر مربع) که بیانگر معماری کلاسیک نئو-فرانسوی بود، ارائه کرد. در حالی که در هزینه نرخ ثابت بازار برای این نوع نمای ساختمان باقی می ماند. شرکت تولیدکننده قطعات پنل بتنی نما در مراحل اولیه طراحی برای کار با معمار و مالک فراخوانده شد تا یک تایل بتنی بسیار دقیق با عرض 10 فوت (3 متر) در ارتفاع 34 فوت (10.4 متر) بسازد. دقت زیادی برای ساختن قالبی صورت گرفت که بتواند بارها و بارها مورد استفاده قرار گیرد، اما به پروژه حس شگفت انگیزی از جزئیات و غنا بدهد (شکل 2.1.5[b] و [c]).

به دلیل ماهیت تکراری پنل بتنی نما و سهولت نصب آنها، سیستم بتنی پیش ساخته هزینه کمتری نسبت به ساخت آجر و فولاد داشت. نتیجه استفاده از این سیستم بتن پیش ساخته، ساختمان اداری کلاس A با جزئیات زیبایی بود که 90٪  پیشرفت پروژه در عرض چهار ماه اجاره شد.

pic8
pic9

طراحی هماهنگ، ابعاد کامل و مشخصات واضح (به فصل 6 مراجعه کنید) نیز از عوامل مهم در دستیابی به کیفیت و صرفه جویی بهینه با استفاده از بتن پیش ساخته هستند. در تهیه اسناد قرارداد، انتخاب و شرح مصالح و الزامات عملکرد باید به وضوح بیان شود. نباید آنها را به روی تفاسیر متغیر باز گذاشت، اما نباید بیش از حد محدود کننده باشند.

اسناد قرارداد باید به کتابچه راهنمای PCI برای کنترل کیفیت برای محیط سبز و تولید محصولات بتنی پیش ساخته معماری (MNL-117)، که شامل گواهینامه رده A-1 تأسیسات تولید است، به عنوان دستورالعمل صنعتی برای تولید بتن پیش ساخته معماری اشاره کند. استثنائات این استاندارد یا الزامات خاص باید به وضوح در اسناد قرارداد ذکر شود.

2.2 اقتصاد طراحی

درک هزینه های اجرای پنل بتنی نما برای طراحی نماهای بتنی مقرون به صرفه متناسب با سلیقه ی طراح و بودجه ی کارفرما ضروری است. درک فرآیند ساخت تایل بتن پیش ساخته می تواند به دستیابی به اهداف طراحی کمک و هزینه ها را کنترل می کند. در طول مرحله طراحی پروژه، طراح متغیرهای زیادی برای در نظر گرفتن دارد که بر هزینه بتن پیش ساخته تأثیر می گذارد. حضور یک مشاور و یا شرکت تولیدکننده قطعات بتنی می‌تواند در طراحی اولیه و تخمین بودجه در اوایل مرحله طراحی پروژه کمک کند.

 اندازه و تکرار تایل بتن اکسپوز نما معمولاً بیشترین تأثیرات بر هزینه را دارد. علاوه بر این، انتخاب مواد، بافت، هندسه سطح، سطح مقطع، جزئیات نصب، شرایط دسترسی به محل کار و اتصالات می توانند بر هزینه تأثیر بگذارند. طرح‌های سفارشی و خاص که با بتن پیش‌ساخته امکان‌پذیر است، ممکن است در یک بودجه محدود با انتخاب سنگدانه‌ها و بافت‌های مناسب همراه با واحدهای تکراری و جزئیات تولید و نصب کارآمد به دست آیند. حضور یک مشاور و یا شرکت تولیدکننده قطعات بتنی می‌تواند در ایجاد گزینه‌هایی برای ایجاد یک طرح اقتصادی که نیازهای زیبایی‌شناختی طراح را نیز برآورده می‌کند، مفید باشد.

.

در طول طراحی اولیه، یک نمای بتنی پیش ساخته می تواند به طور مجدد بر اساس مترمربع بودجه بندی شود. اگرچه این یک نقطه شروع را نشان می دهد، توصیه می شود که طراح به دنبال تخمینی اضافی از یک شرکت بتنی پیش ساخته باشد. کار با یک مشاور و یا شرکت تولیدکننده قطعات بتنی بر روی یک پروژه خاص به تعیین بودجه نهایی کمک می‌کند که دقیق‌تر از قیمت برای هر مترمربع باشد. هزینه هر متر مربع می‌تواند برای پیمانکاران عمومی و معماران گمراه‌کننده باشد، زیرا مقادیر مترمربع بسته به روش‌های ساخت محاسبه می‌شود. همچنین، الزامات کل محدوده کار مانند محدودیت های سایت، گنجاندن محدوده کار، و الزامات ساخت جزئیات در ابتدا ناشناخته هستند.

قیمت گرفتن از کارخانجات تولید تایل بتن اکسپوز، که به صورت کتبی و شامل فرضیات ارائه شده است، به تلاش های طراحی از طراحی شماتیک تا اسناد قرارداد نهایی کمک می کند. همانطور که یک پروژه از طرح‌های اولیه از طریق نقشه‌های کاری تکامل می‌یابد، مشاور و یا شرکت تولیدکننده قطعات بتنی باید از همه تغییرات مطلع شوند.

.

دقت قیمت گذاری بستگی به اطلاعات ارائه شده به کارخانه تولیدی قطعات بتنی دارد. این بحث در مورد اقتصاد طراحی از قیمت مترمربع برای توصیف گزینه های بتن پیش ساخته طراح استفاده می کند. همه قیمت ها فقط برای مقایسه نسبی هستند و نباید برای تصمیم گیری برای پروژه های جداگانه استفاده شوند.

طراحی و جزئیات پنل بتنی نما پیش ساخته باید مفاهیم تولید خوبی را منعکس کند. حضور مشاوره با یک شرکت تولیدکننده در مراحل اولیه مفید خواهد بود. طراح باید شکل واحدها و ظاهر آنها را تعریف کند.

2.2.1 تکرار

یک عنصر کلیدی برای تولید مقرون به صرفه، به حداقل رساندن تعداد قالب ها و تغییرات قالب و به حداکثر رساندن تعداد قالب گیری از هر قالب است، به خصوص اگر قالب ها خاص باشند. کارایی و صرفه جویی با ایجاد امکان تولید اشکال مشابه، اگر نگوییم یکسان، از همان قالب اصلی (مستر) و با به حداقل رساندن زمان لازم برای جداسازی قالب و مونتاژ مجدد آن برای ساخت قطعه بعدی به دست می آید. شکل 2.2.1(a) قالب اصلی را برای تولید پانل های عضو قوسی برای پروژه در شکل 3.3.18(a)، نشان می دهد. بزرگترین بخش قوس در شکل .ب2.2.1 نشان داده شده است.

یک عنصر کلیدی برای تولید مقرون به صرفه، به حداقل رساندن تعداد قالب ها و تغییرات قالب و به حداکثر رساندن تعداد قالب گیری از هر قالب است، به خصوص اگر قالب ها خاص باشند. کارایی و صرفه جویی با ایجاد امکان تولید اشکال مشابه، اگر نگوییم یکسان، از همان قالب اصلی (مستر) و با به حداقل رساندن زمان لازم برای جداسازی قالب و مونتاژ مجدد آن برای ساخت قطعه بعدی به دست می آید. شکل 2.2.1(a) قالب اصلی را برای تولید پانل های عضو قوسی برای پروژه در شکل 3.3.18(a)، نشان می دهد. بزرگترین بخش قوس در شکل .ب2.2.1 نشان داده شده است.

.

برنامه ریزی دقیق برای دستیابی به تکرار زیبا در طراحی بدون به خطر انداختن آزادی طراحی ضروری است. به عنوان مثال، بسیاری از تغییرات طراحی ممکن است با ترکیب دو نوع پانل اصلی در یک ساختار ایجاد شوند. این نوع پنل بتنی نما همچنین ممکن است با پرداخت های معماری و بافت های مختلف متفاوت باشند.

توجه باید به هندسه کلی سازه معطوف شود، نه تنها بر شکل پانل بتنی نما و ….. هزینه اشکال پیچیده از طریق پیش ساخته سازی مکرر مقرون به صرفه می‌شود، زیرا سرمایه‌گذاری انجام شده در ساخت یک قالب پیچیده با تعداد بیشتری از قطعات مستهلک می‌شود. گاهی اوقات، به دلیل مطابقت با برنامه تولید، ممکن است یک شرکت تولیدکننده نیاز به ساخت قالب‌های متعدد برای تولید تعداد پانل‌های بتن اکسپوز نما مورد نیاز در یک دوره زمانی خاص داشته باشد.

بتن اکسپوز نما

a

تایل بتنی

b

شکل 2.2.1 (الف) و (ب) قالب اصلی برای تولید پانل های عضو قوس یا شکل 3.3.18 (a) صفحه 121. جفرسون پایلوت گرینزبورو، کارولینای شمالی. معمار: اسمال وود، رینولدز، استوارت، استوارت و همکاران. عکس ها: دین گوین.

مجتمع مسکونی multifamily با فضای خرده فروشی در سطح خیابان در دهانه یک گذرگاه اصلی بین دو منطقه شهری مجزا قرار دارد (شکل 2.2.2[a]). نمای بتنی ساختمان به عنوان راهکار برای همگام  سازی این ساختمان با محله اطراف انتخاب شد. توانایی کنترل رنگ و بافت و توانایی تقسیم نما به عناصر کوچکتر با اتصالات مناسب، به تایل بتن پیش ساخته اجازه می دهد تا به راحتی با ساختمان های قرن 19 و 21 که اطراف آن را احاطه کرده اند ارتباط برقرار کند. استفاده از سیستم بتنی پیش ساخته توانایی ایجاد یک سیستم با پنجره های پیش ساخته را در سرتاسر ساختمان فراهم کرد که امکان ایجاد عناصر بصری متعدد را فراهم کرد.

در طبقات پایین، فضاهای پنجره از نما بیرون زده و ساختمان را برای عابران پیاده جذاب می کند (شکل 2.2.2[b]). در جاهای دیگر، طراحان توانستند به فرورفتگی‌های عمیق پنجره‌ها، به ویژه در قسمت بالای ساختمان دست یابند. این منجر به خطوط سایه ی بارزتر شد که تعریف بصری بهتری را در قسمت بالای ساختمان ارائه می‌کرد. وجود ستون قوی، که سطوح عمودی ساختمان را ویژه تر می کند، با استفاده از پنل بتنی نما نیز به دست می آید. در ترکیب با پنجره‌های عمیق فرورفته، مفصل بندی فرم‌های ستونی، حجم قابل توجهی به کل ساختمان می‌دهد

.
pic12 1
pic13

شکل 2.2.2(a) & (b) Trinity Place، بوستون، ماساچوست. معمار: CBT/Childs Bertman Tseckares, Inc.; عکس ها: ادوارد جاکوبی.

اغلب اتفاق می افتد که در مرحله طراحی اولیه، تعداد بالایی از تکرار تایل بتنی، ممکن به نظر می رسد. با این حال، با نهایی شدن جزئیات، نظم و انضباط قابل توجهی از طرف طراح مورد نیاز است تا از ایجاد تعداد زیادی تایل بتنی غیر تکراری اجتناب شود. در مرحله طراحی اولیه باید این امکان را در نظر بگیرد که تعداد تایل بتنی با ابعاد مختلف با پیشرفت طراحی افزایش می یابد و بالطبع باعث افزایش هزینه می شود.

 اگر پنل بتنی نما غیر تکراری اجتناب ناپذیر باشند، در صورتی که بتوان تایل بتنی پیش ساخته را از یک “قالب اصلی” با تغییرات ساده و بدون نیاز به قالب های کاملاً متفاوت قالب گیری کرد، هزینه ها را می توان به حداقل رساند. با این حال، حتی تغییرات نسبتاً جزئی، مانند تغییر ابعاد ریل، محل جداره ها، موقعیت براق آلات اتصال، یا تعداد متفاوتی از جداره از هر نوع، تغییرات قالب هستند که هزینه ها را افزایش می دهند.

.

پروژه در شکل 2.2.3 (a) بخشی جدایی ناپذیر از توسعه مجدد اساسی یک مجموعه شهری قدیمی دهه 1960 است. عناصر اصلی شامل یک برج اداری 36 طبقه ی و یک ساختمان مسکونی 11 طبقه 61 واحدی; و یک باغ محصور برای عابرین است. ساختمان مسکونی از لبه خمیده خیابان پیروی می کند و شکل هلالی زیبایی به خود می گیرد. با استفاده از پنل بتنی نما پیش ساخته می توان سیالیت چنین طرحی را اجرا کرد، زیرا پایه محدب ساختمان به آرامی به سمت داخل چرخیده و سطح مقعر را تشکیل می دهد.

دوام بتن اکسپوز نما پیش ساخته یک ضرورت در ساخت طرح های دوار بوده که برای دستیابی به ظاهر مطلوب آن نیاز به تکرار در فرم دارد (شکل 2.2.3[b]). پایه بتن اکسپوز پیش ساخته به شکل ستونی در اطراف ورودی باغ در طول کل 146 متر طول باغ ادامه می یابد و الگویی ریتمیک هم در داخل و هم از بیرون در پارک مجاور ایجاد می کند. پایه بتن پیش ساخته به برج اداری به طرز ماهرانه ای با سازه فولادی و شیشه ترکیب می شود. این پایه به صورت عمودی با برجی که بر فراز آن اوج می‌گیرد، ادغام می‌شود. بتن پیش ساخته یک قاب ظریف برای اطراف پنجره تشکیل می دهد و باعث ایجاد حجم و سایه با تابش نور خورشید می شود.

.

اگر معمار با پنل بتنی نما پیش ساخته آشنا نیست، قبل از طراحی پتل بتن اکسپوز، معمار باید از کارخانه تولید بتن پیش ساخته و همچنین پروژه های در دست اجرا بازدید کند. به این ترتیب طراح می تواند با فرآیندهای ساخت و مراحل نصب آشنا شود و از همه مهمتر انتظارات واقع بینانه را برای محصول نهایی به دست آورد. عناصری مانند ساخت قالب، چالش‌های قالب گیری و تکمیل طرح‌ها یا اشکال خاص، هزینه‌های نسبی مواد، روش‌های جابجایی در کارخانه و محل کار، روش‌های اتصال پانل‌ها به سازه، و ایجاد محدوده‌های رنگی قابل قبول برای درک کامل تایل بتن اکسپوز پیش ساخته مهم هستند.

برای به حداقل رساندن تغییرات در زمان استفاده از قالب، قطعات بتن اکسپوز و روستیکاسیون‌ها باید در یک الگوی تکراری قرار گیرند. زمانی که سطح مقطع تایل بتنی پیچیده‌تر می‌شود یا ویژگی‌های سطحی پیچیده‌تر به آن اضافه می‌شود، این پیچیدگی ها عموما در محاسبات هزینه ای اثرگذار می شود.. پیش‌آمدگی قرنیزها، پیشانی، آسترهای فرم، برگشت‌های پایین و/یا بالا، و منحنی‌ها معمولی‌ترین ویژگی‌هایی هستند که باید اضافه شوند. اندازه ها، شکل ها و مکان های دقیق گزینه های طراح هستند. در صورت تغییر مکرر مکان این ویژگی ها در قالب، هزینه اضافه می شود. از سوی دیگر، اگر به طور مکرر در طراحی کلی از آنها استفاده شود، می توان این ویژگی های پیچیده را با حداقل هزینه اضافه کرد.

.

نکته ای که در طراحی تایل های بتنی تکراری وجود دارد، مستهلک کردن موثر هزینه های مهندسی و قالب است. تا جایی که ممکن است قطعات باید طوری طراحی شوند که در قالب یکسان ریخته شوند و از یک نقشه کارگاهی تولید شوند.

2.2.2 هزینه های قالب

هزینه قالب بستگی به اندازه، پیچیدگی و مواد مورد استفاده دارد. مواد قالب انتخاب شده و تعداد قالب ها به برنامه زمانبندی پروژه بستگی دارد. یک پروژه با دوره تولید بتن پیش ساخته طولانی باید اجازه ساخت قالب های کمتری را بدهد. معمار می تواند با طراحی پنل بتنی پیش ساخته با آگاهی از مفهوم قالب مستر و با فراهم کردن زمان تولید کافی برای ساخت، کمک قابل توجهی به کاهش هزینه تولید کند و تکرار قالب ها را برای برآورده کردن الزامات زمان بندی پروژه غیر ضروری کند.

مفهوم صرفاً طراحی بزرگترین قالب ممکن برای یک واحد خاص است که به موجب آن می توان چندین تغییر از یک قالب را با استفاده از لوازم جانبی اجزای قالب متفاوت تولید کرد. قطعات قالب گیری شده در این قالب نباید یکسان باشند، مشروط بر اینکه تغییرات در قطعات از طریق اصلاحات قالب از پیش مهندسی شده انجام شود. این تغییرات باید با حداقل زمان تغییر و بدون به خطر افتادن سودمندی یا کیفیت قالب اصلی انجام شود. کاربردهای معمولی در شکل نشان داده شده است. 2.2.4. هنگام استفاده از یک قالب اصلی، قالب گیری های منفرد نباید همرنگ یا بافت باشند.

.

تغییر اندازه پنل بتنی نما نسبتاً آسان است اگر بتوان تغییرات را در کل بستر قالب مستر قرار داد. این استراتژی نیاز (و هزینه) ساخت قالب را برای هر تغییر پانل حذف می کند. استفاده از دیوارها، بلوک‌ها یا روکش‌هایی که در بالای سطح قالب قرار می‌گیرند، هزینه کمتری نسبت به برش در سطح قالب برای جزئیات برجسته دارد.

هنگامی که بتوان تعداد زیادی پنل بتنی نما در هر قالب تولید کرد، هزینه هر متر مربع مقرون به صرفه تر خواهد بود. مفهوم قالب مستر در شکل 2.2.4 نشان داده شده است. در این نمونه‌ها، تعداد زیادی پانل را می‌توان از یک قالب تولید کرد، که برای قرار دادن بزرگترین قطعه ساخته شده و سپس در صورت نیاز برای تولید سایر اندازه‌های مورد نیاز تقسیم‌بندی شد. در صورت امکان، ابتدا باید بزرگترین قطعات را تولید کرد تا از قالب گیری روی قسمت‌هایی که با قرار دادن و بستن دیواره‌های جانبی فرسوده و آسیب دیده‌اند، جلوگیری شود.

.

 اگرچه هر پروژه دارای برخی شرایط غیر معمول خواهد بود، موفق ترین و مقرون به صرفه ترین پروژه ها تکرار عناصر را به حداکثر می رساند. هرچه از قالب بیشتر استفاده شود، هزینه واحد قطعه کمتر می شود. این بدان معناست که برنامه ریزی دقیق برای دستیابی به تکرار خوب بدون به خطر انداختن آزادی طراحی ضروری است.

بتن اکسپوز

شکل 2.2.4

هزینه حق طراحی قالب برای اشکال پیچیده فقط با افزودن جزئیات به فرم های خاص قابل کنترل است. به عنوان مثال می توان به طراحی قرنیز در پانل های پاراپت، جزئیات در طبقات میانی، یا یک ارتفاع به صورت قطاعی از دایره اشاره کرد. نمونه ای از تغییرات قالب از پیش مهندسی شده در مدل های پانل باربر در شکل 2.2.5نشان داده شده است. قالب ها به صورت دو تکه ساخته می شدند که به هم متصل می شوند.

این فرآیند با شروع دو پانل اصلی که در محل کار با افزودن یک واحد گوشه به هم متصل شده اند، نشان داده شده است (شکل 2.2.5[a]). با طراحی مجدد فقط فاسیای بالایی، پانل ظاهر جدیدی به خود می گیرد، در حالی که هزینه ها را به طور قابل ملاحظه ای پایین نگه می دارد، به جای اینکه به یک قالب کامل جدید نیاز باشد (شکل 2.2.5[b]). اگرچه پانل در (الف) اساساً مشابه (ب) است، تغییر جزئی ارتفاع و حذف باله ها ظاهر متفاوتی ایجاد می کند. شکل. 2.2.5 (c) همان پانل‌ها را بدون باله و ارتفاع فاسیای متفاوت نشان می‌دهد.

pic15
pic16
pic17

شکل. 2.2.5 تغییرات قالب از پیش مهندسی شده

بخش وسیع وسط صفحه پنل بتنی نما را می توان برای پنجره های کامل، قاب پنجره ها یا درها مسدود کرد. همچنین انواع مختلف پرداخت و بافت بتن در ناحیه مرکزی امکان پذیر است. شیوه های مناقصه فعلی اغلب منجر به اعطای دیرهنگام قراردادهای بتن پیش ساخته می شود. تعداد قالب های یک نوع معین که برای یک پروژه مورد نیاز است، اغلب با زمان مجاز برای تکمیل پروژه تعیین می شود. در بسیاری از موارد، این فاکتور زمانی برای برآورده کردن زمان‌بندی پروژه همان چیزی است که تقاضا برای قالب‌های تکراری را ایجاد می‌کند و تمایل به صرفه‌جویی در قالب را نادیده می‌گیرد.

 نیاز به قالب های اضافی هزینه ها را افزایش می دهد و تا حدی قصد طراحی برای تکرار زیاد را جبران می کند. طراح باید مهندسی بتن پیش‌ساخته واقعی و زمان‌های تولید پروژه را با کارخانه تولیدکننده مورد بحث قرار دهد. پاسخگویی سریع به درخواست‌های اطلاعات (RFI) برای اطمینان از تأیید شدن نقشه‌های فروشگاهی یا حداقل نقشه‌های شکل و شروع ساخت قالب بر اساس برنامه، حیاتی است. زمان تولید بتن پیش ساخته فعالیتی است که نمی توان آن را به طور موثر فشرده کرد. فشار بیش از حد بر روند تولید منجر به وارد شدن آسیب هایی به پروژه می شود.

.

گنجاندن اطلاعات برنامه ریزی بخش بتن پیش ساخته با اسناد مناقصه حیاتی است. این عمل باعث اطمینان در جهت چارچوب های زمانی پروژه می باشد. همچنین زمان کافی باعث می‌شود که ابتدا قطعات بزرگ‌تر و سپس قطعات کوچک‌تر تولید شوند، بنابراین هزینه تعمیر و ساخت قالب به حداقل می‌رسد.اگر مشاور و تولیدکننده قطعات بتنی زمان جامعی به پیمانکار ندهد، هزینه اجرای بتن پیش‌ساخته همواره افزایش می‌یابد یا برنامه زمان‌بندی پروژه اغلب باید طولانی‌تر شود. مطلوب است که مشخص شود که قراردادهای فرعی عمده، از جمله بتن پیش ساخته، در یک بازه زمانی کوتاه و تعریف شده پس از انعقاد قرارداد عمومی واگذار شود.

پیش از مناقصه و اعطای قراردادهایی که هزینه های مهندسی و پیش نویس را مجاز می کنند (با توجه به هزینه های اعلام شده لغو پروژه) می تواند منجر به صرفه جویی در زمان برنامه ریزی تولید و صرفه جویی در هزینه های تولید شود و توصیه می شود. بخشی از این پس انداز می تواند مستقیماً به مالک منتقل شود. پیش از واگذاری قراردادهای فرعی بتن پیش ساخته نیز با کاهش زمان راه اندازی ، پس از اعطای قرارداد عمومی، به نفع مالک است. چنین قراردادهای فرعی از پیش تعیین شده ممکن است به پیمانکار عمومی موفق واگذار شود.

برای دیدن نمونه پروژه های اجرایی به به پیج اینستاگرام ما مراجعه فرمایید.

.