شرکت

بتن زیست

جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
image 3 Copy

بیش از 40 سال بدون ساخت سالن دادگاه در این منطقه ، دادگاه های جدیدی برای تأمین عدالت در یک منطقه بزرگ شهری با طراحی معماری که منعکس کننده ظاهر ، شخصیت ، قدرت بنیادی موسسه ، ویژگی های محیطی و نهاد قضایی، ساخته شد. یک دادگاه 10 طبقه 295،000 فوت مربعی (27406 مترمربع) با یک هلی پد پشت بام در یک مکان نامنظم تصور شد (شکل 1.2.23). ساختمان شامل هشت سالن دادگاهی است که فضای آن برای شش سالن دادگاه آینده و بخشهای پشتیبانی قضایی فراهم است. پنل یا تایل بتن اکسپوز پیش ساخته

ساختمان دادگاه با ترکیبی از عناصر طراحی با استفاده از پنل بتن اکسپوز پیش ساخته منحنی که بلوک دادگاه را تشکیل می دهد و در برابر دیوار شیشه ای عایق بندی شده برای مناطق اداری و عمومی تشکیل شده است ، ساخته شد. پنل بتن اکسپوز پیش ساخته با سطح نهایی شن نما شده برای ظاهر قابل توجه ، نگهداری اندک و کم هزینه، همراه با ویژگی های امنیتی انتخاب شدند. ورودی عمومی اصلی توسط یک آتریوم دو طبقه تقویت شده است. ساختمان از طریق موانع وسیله نقلیه ایجاد شده توسط فضای سخت پلکانی ایمن است.

.

بتن اکسپوز پیش ساخته

شکل 1.2.23 دادگاه شهرداری شهرستان لس آنجلس لس آنجلس ، کالیفرنیا ؛ معمار: Mosakowski Lindsey Associated؛

محوطه ای کاملاً با  دید مناسب و شیب دار که مستقیماً در مجاورت یک دریاچه کوچک قرار داشت. انگیزه ایجاد یک ساختمان اداری به سبک کلاسیک بود که از آب به عنوان یک استخر منعکس کننده غول پیکر استفاده می کرد (شکل 1.2.24). سطح بالایی از جزئیات با استفاده از پانل های مفصلی که جلوه هایی قوی از سایه ایجاد می کنند به دست آمد. دو طرح تایل بتن اکسپوز پیش ساخته انتخاب شد. سطوح نهایی کار پنل بتن اکسپوز پیش ساخته انتخاب شدند.

 سطوح با سندبلاست ملایم زمانی که از فاصله دور مشاهده می شوند، ظاهری مانند سنگ آهک رنگارنگ به وجود می آورند. بخش‌های سندبلاست شده سنگین پانل‌ها، گرانیت حرارتی را شبیه‌سازی می‌کنند تا لایه‌های گرانیتی صیقلی و صورتی را تکمیل کنند. سنگ گرانیت و مرمر با خطوط 3/4 اینچی (19 میلی متر) در همه مکان ها از تایل بتن اکسپوز پیش ساخته جدا می شوند. این همچنین راهی برای پنهان کردن اتصالات پانل و ایجاد سایه ها و جزئیات بیشتر سطح فراهم می کند. اتصالات کاذب در ارتفاع وسط اسپندل و اواسط ستون اضافه می شوند تا قطعات کوچکتر را با وضوح بیشتری ایجاد کنند.

.

بتن اکسپوز پیش ساخته

شکل 1.2.24 چهار Lakepointe شارلوت ، کارولینای شمالی ؛ معمار: Urban Design Group Inc.

نمای ساختمان در شکل 1.2.25 از تایل بتن اکسپوز پیش ساخته سندبلاست شده با طرحی خاص ساخته شده است که ترکیبی از سبک آرت دکو ساده شده ساختمان های مجاور دهه 1940 و 1960 است که نمای آن با تایل بتن اکسپوز پیش ساخته پوشانده شده اند.

بتن اکسپوز پیش ساخته

شکل 1.2.25 مرکز عملیات سیستم های لجستیکی ، پایگاه نیروی هوایی رایت-پترسون ، دیتون ، اوهایو ؛ معمار: KZF Inc .؛

پروژه آپارتمان 9 طبقه ، با ارتفاع متوسط و U شکل در مجموع 137 واحد را در خود جای داده است (شکل 1.2.26). تراس های ساختمان به ارتفاع سه طبقه به سمت پایین قرار دارند. ستون به این باند قرنیز متصل می شود ، و بر پشتیبانی آن از نمای بالا تأکید می کند. ارتفاع بالای نوار قرنیز با ادغام پنجره های سوراخ دار و بالکن های منحنی فرانسوی که با استفاده از لنگه های بتنی و پنل بتنی پیش ساخته ساخته شده ، شکسته می شود.

بتن اکسپوز پیش ساخته

شکل 1.2.26 One Balmoral Avenue تورنتو ، انتاریو ، کانادا ؛ معمار: Rafael + Bigauskas Architects؛

مرکز ورزشی بومرنگ شکل  (1.2.27)، 236000 فوت مربع (21924 متر مربع) نه تنها یک اثر هنری خارق العاده است ، بلکه یک موفقیت لجستیکی شگفت انگیز است که توسط پنل بتن اکسپوز پیش ساخته امکان پذیر شده است (شکل 1.2.27 [a]). اسکلت بیرونی به عنوان نمای سازه ای مقاوم در نظر گرفته شده است که می تواند تعداد ستون های خارجی را به حداقل برساند.

نتیجه ای که حاصل شد یک تلفیق هنری و دقیق اجرا شده از فرم و ساختار است: یک قاب خرپایی فولادی بسیار پیچیده با 567 پنل بتن اکسپوز پیش ساخته اصلاح شده منحنی ، با رنگ خاکستری روشن که سندبلاست سبک شده است که در واقع عناصر سازه ای فولادی منفرد را می پوشاند تا فرورفتگی های عمیق پنجره را فراهم کند (شکل 1.2.27 [b]). تنها خطوط مستقیم در پانل های بتنی پیش ساخته در صفحه عمودی یا در امتداد طرفین پنجره ها است.

.

با استفاده از هشت قاب کاملاً فولادی ساخته شده که هم ثبات و هم کارایی تولید را فراهم می کند. بعلاوه، این سازه در بالای چندین پوشش ستون V شکل “pilotis” که دارای یک سطح مارپیچ تابیده است و در طول ارتفاع آنها از عرض متفاوت است، قرار گرفته است. قاب فولادی حلزونی و پنل بتن اکسپوز پیش ساخته با پنجره‌های مثلثی فرورفته که به داخل و از درون قاب فولادی نفوذ می‌کنند، تنها با استفاده از مدل‌های نرم‌افزار سه بعدی طراحی می‌شوند و همین چند سال پیش به عنوان یک طرح تقریبا غیرقابل اجرا در نظر گرفته می‌شد.

بتن اکسپوز پیش ساخته

الف

بتن اکسپوز پیش ساخته

ب

شکل 1.2.27 (a) و (b) Richard E. Lindner Athletics Center، University of Cincinnati، Ohio؛ معمار: معماران Bernard Tschumi ، معمار طراحی ؛ Glaserworks ، Architect of Record ؛

کتابخانه نمایشی و سه ساختمان پوشیده شده از پنل بتن اکسپوز پیش ساخته یک اثر هنری کاربردی است (شکل 1.2.28 [a]). بزرگترین بخش مربوط به ساختمان شیب دار 400 فوت (120 متر) بود که از تایل بتن اکسپوز پیش ساخته برای ایجاد شکل ظاهری یک سازه روان ، منحنی ، متمایل و تاب دار استفاده می کرد. ساختمان هلال دارای ارتفاعی بیش از 90 فوت (27 متر) می باشد و در نقطه میانی قوس شیب دار ، شیب عمودی آن 15 درجه است (شکل 1.2.28 [b]).

 این شیب به سمت سازه اصلی کتابخانه مثلثی شکل حرکت می کند.. با حرکت از میان فضای سقفی ایجاد شده توسط ساختمان های مثلث و هلالی، اتاق مطبوع شهری دسترسی آسان به امکانات عمومی را ارائه می دهد (شکل 1.2.28[c]). سازه مستطیل شش طبقه شامل دفاتر اداری است. هر سه ساختمان با تایل بتن اکسپوز پیش ساخته اسیدشور شده و یا از آنها استفاده شده است.

.

بتن اکسپوز پیش ساخته

الف

بتن اکسپوز پیش ساخته

ب

pic9

ج

شکل 1.2.28 (الف) ، (ب) و (ج) کتابخانه عمومی سالت لیک سیتی ، سالت لیک سیتی ، یوتا ؛ معمار: Moshe Safdie and Associates Inc. ، Design Architect؛ معماری VCBO

ساختمان اداری در شکل 1.2.29 به صورت دو بال اداری تشکیل شده است که در کنار یک سازه مرکزی مکعبی قرار دارد که یک دهلیز استوانه ای شکل و یک پله بزرگ را در خود جای داده است. طراح مقیاس بزرگ نماهای بلند ساختمان را با استفاده از یک الگوی غول پیکر اصلاح کرد. پانل های بتنی پیش ساخته سبز، خاکستری و سفالی رنگی یکپارچه که به شکل شطرنجی مونتاژ شده اند، چشم انداز منظم مزارع مزرعه اطراف را به یاد می آورند.

 سازه مرکزی بتنی پیش ساخته به رنگ خاکی، زمینه ای غنی را فراهم می کند که رواق آجری لعاب دار زرد و درخشان نور را منعکس می کند. انتخاب تایل بتن اکسپوز پیش ساخته علاوه بر تهیه یک متریال با دوام و با نگهداری کم ، مقرون به صرفه بود. دو مزیت دیگر پنل بتن اکسپوز پیش ساخته که به برنامه ساخت کمک کرده است ، قابلیت نصب آن در انواع آب و هوای سخت و سهولت و سرعت محصور شدن ساختمان نمای پنل بتن اکسپوز پیش ساخته است.

.

بتن اکسپوز پیش ساخته

شکل 1.2.29 دفتر مرکزی الکترونیکی مصرفی تامسون ، ایندیاناپولیس ، ایندیانا ؛ معمار: Boka Powell کنسرسیوم Haldeman ، Powell + Partners for Architecture Inc. مایکل گریوز

پانل های بتن اکسپوز پیش ساخته ، که در یک الگوی ashlar مفصل بندی شده اند، طراحی مرکز پزشکی با استحکام و دوام یالا که توسط کارفرما در نظر گرفته شده است، ارائه می دهند شکل 1.2.30. تایل بتن اکسپوز پیش ساخته راه حل ایده آلی برای به دست آوردن رنگ قهوه ای گرم تولید شده از فرآیند برش سنگ آهک فراهم می کند. بتن پیش ساخته به طراحان امکان کنترل رنگ و بافت را داد و انعطاف پذیری را در بیان مجسمه سازی فراهم کرد.

عمق نیم اینچ در نیم اینچ (13 میلی‌متر در 13 میلی‌متر) راهکار لازم را برای ایجاد الگوی سنگی که برای کاهش مقیاس پانل‌های بزرگ و شبیه‌سازی بافت سطح سنگ طبیعی استفاده می‌شود، نشان می‌دهد. با استفاده از سندبلاست سبک که تقریباً هیچ دانه درشتی نمایان نمی شد ، یک سطح نهایی ظریف و تقریباً صاف تولید شد. ستون های ساختمان که وزن عمودی آن را تحمل می کند نیز می توان با استفاده از بتن پیش ساخته اجرا شوند.

بتن اکسپوز پیش ساخته

شکل 1.2.30 بیمارستان یادبود شمال غربی ، شیکاگو ، ایلینوی ؛ معمار: Ellerbe Becket Inc. Hellmuth ، Obata & Kassabaum ، P.C. ؛ و VOA Associates Inc. ، Architects of Record؛

تایل بتن اکسپوز پیش ساخته برای نمای ساختمان در شکل 1.2.31 به دلیل انعطاف پذیری ذاتی طرح و منحصر به فرد و دوام انتخاب شده است. این توانایی ایجاد یک واژگان معماری غنی از عناصر نما را فراهم می کند که مقیاس و تصویر مناسب را جستجو می کند. با توجه به برجستگی شدید این مرکز در یک جامعه بسیار فعال و پرانرژی، لازم بود به ساختمان اداری هفت طبقه جزئیات و شخصیت معماری زیادی داده شود. به تیم طراحی برای عدم طراحی نمای “مسطح” اخطار داده شده بود.

از این رو ، طرح نهایی شامل سطح قابل توجهی حجم با برامدگی های عمودی سنگین است. سه طرح مخلوط با دو پوشش بتن پیش‌ساخته سفید با پانل‌های گرانیتی تعبیه‌شده و یک سطح شستشوی اسیدی سبک در سطوح پایین‌تر، و دو مخلوط رنگارنگ با شستشوی اسید متوسط در بالا استفاده شد. چهار پانل اسپندل دارای حروف قالب بندی شده است که نام و آدرس ساختمان را نشان می دهد. این ساختمان برای دستیابی به رتبه نقره ای از سیستم رتبه بندی LEED شورای ساختمان سبز ایالات متحده طراحی شده است.

.

pic12 1

شکل 1.2.31 Navy League Building ، آرلینگتون ، ویرجینیا ؛ معمار: Page Southerland Page ، L.L.P .؛

تایل بتن اکسپوز پیش ساخته برای دستیابی به ظاهری کلاسیک مورد نظر معمار برای کتابخانه اصلی در شکل 1.2.32 (a) انتخاب شده است ، که یک سطح نهایی منحصر به فرد برای تقریبی از سطح سنگ کوکینا بود (شکل ظاهری آن شبیه سنگ تراورتن است) ، سنگ بزرگ مایل به سفید متشکل از پوسته های شکسته و مرجان هایی که در کنار هم با سیمان به هم متصل شده اند.

به منظور دستیابی به این شکل ، جوش شیرین قبل از ریخته شدن بتن در کف قالب پاشیده شد. هر پانل زنگ زده شخصیت خاص خود را با تنوع گسترده ای در بافت ، رگه و رنگ دارد ، اما عمق متوسط فضای خالی سطح بنا به نیاز معمار تنظیم شده است (شکل 1.2.32 [b]). شکل ظاهری منحصر به فردی به ساختمان می بخشد.

.

بتن اکسپوز پیش ساخته

الف

pic14 1

ب

شکل 1.2.32 (الف) و (ب) کتابخانه عمومی جکسونویل جکسونویل ، فلوریدا. معماران: Robert A.M. معماران استرن؛ و رولاند دل وال و بردلی ؛

پیشرفت در فرآیندهای ساخت اجازه می دهد تا پنل بتن اکسپوز پیش ساخته تقریباً در هر رنگ ، فرم یا بافت – هر چه از نظر زیبایی شناسی خوشایندتر باشد ، ایجاد شود. علاوه بر این ، قالب پذیری بتن، آزادی طراحی نمای سازه را به روشهای بسیاری ارائه می دهد. این توانایی دستیابی به عناصر کاملاً سفارشی ، بتن پیش ساخته را از سایر مصالح برای نمای خارجی متفاوت می کند. پنل بتن اکسپوز پیش ساخته همچنین می تواند با خلاقیت با طیف گسترده ای از مصالح نما دیگر مواجه شود. معماران از ظرافت ظاهری مصالح نمای سنتی مانند سنگ، آجر ، کاشی و حتی سفال با مقاومت ، انعطاف پذیری و اقتصادی پنل بتن اکسپوز پیش ساخته استفاده می کنند.

1.3 استفاده های متفرقه از بتن پیش ساخته

تایل بتن اکسپوز علاوه بر ساخت و استفاده به عنوان واحدهای دیوار بیرونی و داخلی، در طیف گسترده ای از کاربردهای زیبایی شناختی و کاربردی، از جمله:

  • هنر و مجسمه سازی
  • ستون ها، ستون ها، استانداردهای روشنایی، و فواره ها
  • حاشیه، و تخته سنگ فرش
  • برج ها
  • بالکن
  • موانع صوتی و دیوارهای حائل
  • پرده ها، نرده ها، و نرده ها
  • مبلمان خیابانی
  • کارهای زینتی
  • تابلوها

هنرمندان بتن پیش ساخته را برای بیان جسارت و استحکام در اشکال، فرم ها و بافت های مختلف به خوبی مناسب یافته اند، همانطور که در شکل 1.3.1 نشان داده شده است.

.

pic15 1

شکل 1.3.1 مجسمه آب دانشگاه پوردو، لافایت غربی، ایندیانا. رابرت یانگمن، مجسمه ساز؛ عکس: دانشگاه پردو.

طراحی سایت یک بیمارستان شامل سه تابلوی هنری خاتم کاری است که مجموعاً 65 فوت (19.8 متر) طول دارند (شکل 1.3.2). در یک باغ پانل های بتن اکسپوز در میان سنگریزه‌ای کف زمین در دور میدان قرار دارد. یک هنرمند برجسته از کالیفرنیا برای این پروژه سفارش داده شد و یک هفته را در کارخانه پیش ساخته گذراند و قالب‌های فوم سفارشی را در قالب قرار داد تا این هنر را خلق کند.

 این فوم با سندبلاست دور ریخته شد تا یک اثر هنری خیره کننده الهام گرفته از خط ساحلی کالیفرنیا در پانل های شنی رنگ نمایان شود. پانل ها به تصویر کشنده ی پرندگان ساحلی در امتداد لبه آب، که می توان آنها را از مکان دیدنی بلوف ساحلی این سایت که مشرف به اقیانوس آرام است، مشاهده کرد.

.

pic16

شکل 1.3.2 Hoag Hospital Sue and Bill Gross Pavilion Newport Beach، کالیفرنیا. معمار: تایلور تام ون سنت، مجسمه ساز. عکس: مایکل مک لین و با حسن نیت از TAYLOR.

مجسمه دیواری هنری به عنوان نمای اصلی یک ساختمان مسکونی 27 طبقه با کاربری مختلط خرده فروشی عمل می کند (شکل 1.3.3[a]). دیوار هنری 50 فوت (15.2 متر) عرض و 100 فوت (30.5 متر) ارتفاع با 36 حلقه متحدالمرکز، با فاصله امواج از 15 تا 36 اینچ (380 تا 910 میلی‌متر) و عمق فرورفتگی از 14 تا 9 اینچ است. (355 تا 225 میلی متر). قالب ها از الگوهای با اندازه کامل و سه بعدی با کامپیوتر ساخته شده بودند تا از انطباق با الزامات دقیق اطمینان حاصل شود (شکل 1.3.3[b]).

بیش از 50000 آجر در 8 شکل مختلف به صورت متحدالمرکز در 29 پانل منحصر به فرد با وزن 8 تا 22 تن (7.2 تا 20 تن) گذاشته شد. پانل های بتنی پیش ساخته بهترین گزینه برای طراحی الگوی موج دار امواج و سیالیت موج دار هستند (شکل 1.3.3[c]). آجرهای مشابه با آجرهای مورد استفاده در مجسمه سازی دیواری هنری برای بقیه ساختمان استفاده شد.

.

pic17 1

الف

pic18

ب

بتن اکسپوز پیش ساخته

ج

شکل 1.3.3

تصاویر بازیکنان بسکتبال با قرار دادن یک الگوی چوبی در قالب بر روی سطح پانل حک شد (شکل 1.3.4[a]). با این روش از قالب اصلی استفاده شد. دیواره ها و ریل های جانبی برای ایجاد ظاهر بازیکنانی که از زمین بیرون می آیند جابجا شدند (شکل 1.3.4[b]). سطح بیرونی سندبلاست شد و سطح برش خورده با یک سطح صاف مانند ریخته گری باقی ماند.

pic20 2

الف

بتن اکسپوز پیش ساخته

ب

شکل 1.3.4

ساختمان‌های تجاری نئوکلاسیک در اوایل قرن بیستم و ساختمان‌های اداری فلزی، الهام‌بخش طراحی ساختمان اداری در شکل 1.3.5 بودند. نمای بیرونی این ساختمان از دو لایه تشکیل شده است: صفحه ای مستقل از 175 ستون دوریک دو طبقه و قرنیزهایی که در مقابل یک دیوار پرده فلزی با جزئیات دقیق و رنگ آمیزی شده قرار گرفته اند. ستون بتنی پیش ساخته اسید واش شده، خود نگهدار است و با اتصالات جانبی به سازه بتنی ساختمان وصل شده است.

 کاربردهای زیبایی شناختی و عملکردی بتن پیش ساخته با توسعه روزافزون مراکز خرید و میدان های عابر پیاده گسترش یافته است. آثار هنری بتنی پیش ساخته و مجسمه‌های کاربردی، استانداردهای نورپردازی، ستون‌ها، تابلوها و فواره‌ها اغلب در این مناطق دیده می‌شوند. گلدان و مبلمان خیابانی یکی دیگر از کاربردهای بتن پیش ساخته است که با گسترش مراکز خرید و میدان ها اهمیت پیدا کرده است. مبلمان خیابانی می توانند از خطوط تمیز و تنوع بافت های ممکن با بتن پیش ساخته بهره مند شوند.

بتن اکسپوز پیش ساخته

شکل 1.3.5 1501 M Street, Washington, D.C. معمار: Hartman-Cox Architects; عکس: آلن کارچمر.

توسعه طراحی برج‌های کنترل ترافیک هوایی همچنان به تکامل خود ادامه می‌دهد زیرا برای مشاهده سطوح فرودگاهی فرودگاه‌های بزرگ‌تر کشور به امکانات بلندتری نیاز است. شکل 1.3.6 یکی از بلندترین برج های ایالات متحده با ارتفاع 310 فوت (94.5 متر) از کف کابین تا سطح اول است. پانل های بتنی پیش ساخته شفت به صورت در هر وجه پانل ها به هم متصل می شوند. تمام پانل ها در محل اتصال افقی پانل به پانل مهار و تزریق شدند. کل نمای بیرونی برج (و هر دو ساختمان پشتیبانی) با یک سیستم و دو رنگ، رنگ آمیزی شدند تا هویت اصلی برج را ببخشند.

بتن اکسپوز پیش ساخته

شکل 1.3.6 برج کنترل ترافیک هوایی بین المللی اورلاندو، اورلاندو، فلوریدا. معمار: URS Corporation (Radian International); عکس: شرکت ساختمانی هنسل فلپس

سازه در شکل 1.3.7 هم به عنوان ناقوس کلیسا و هم به عنوان یک برج مخابراتی سلولی عمل می کند. به دلیل الزامات زیبایی شناسی کلیسا، پنهان کردن بهره برداری دوگانه سازه است. این نگرانی به انگیزه اصلی انتخاب بتن پیش ساخته تبدیل شد. تمام کابل‌های انتقال و سیستم‌های اتصال زمین حفاظت در برابر صاعقه در داخل مجرای PVC پنهان شده‌اند که در پایه‌های شیب‌دار اجرا می‌شود.

 منحنی شعاع 40 فوت (12.2 متر) که پایه‌های بتنی پیش‌ساخته را مشخص می‌کند، جلوه‌ای چشمگیر و به یاد ماندنی می‌دهد. اعضای قوسی سه وجهی که پایه ها را به هم متصل می کند به صورت یک تیکه ریخته می شوند. هر یک از این سه پایه از پنج عضو بتنی پیش ساخته با گستره پایه 65 فوت (19.8 متر) تشکیل شده است. دو قطعه افقی و دو بخش قوسی در ارتفاعات متوسط، برای ارتفاع کل 129 فوت (39.3 متر) قرار می گیرند.

.

pic24 1

شکل 1.3.7 کلیسای کاتولیک همه مقدسین بل استیپل دانوودی، جورجیا.

معمار: Slater-Paull & Associates Inc.; عکس: Slater-Paull & Associates Inc

برخی از مزایای عمده استفاده از بتن پیش ساخته برای برج ناقوس در شکل 1.3.8، سهولت در ساخت طرح سازه ای پیچیده و در دسترس بودن اشکال پیچیده و انتخاب سطح نهایی بود. مزیت اصلی دیگر این است که دیوارهای بتنی پیش ساخته وزن برج را به فونداسیون بتنی که مستقیماً بر روی سنگ بستر قرار دارد انتقال می دهد و امکان داشتن یک برج کاریلونی مستقل به طول 160 فوت (48.8 متر) را فراهم می کند. قاب اصلی از سه عنصر سازه تشکیل شده است که به طور همزمان با یکدیگر کار می کنند. قاب فولادی سازه ای، هشت حلقه فشاری فولادی بزرگ، و پانل های بتنی پیش ساخته پس تنیده هر کدام در توالی های متناوب به یکدیگر متصل شده اند.

بتن اکسپوز پیش ساخته

شکل 1.3.8 Millennium Carillon، Naperville، Illinois; معمار: Charles Vincent George Design Group Inc. عکس: Charles Vincent George Design Group Inc

دو ویژگی چشمگیر مجموعه ذیل عبارتند از: برج ورودی بتنی پیش ساخته با ارتفاع 50 فوت (15.2 متر) با آثار هنری خارق العاده آن (شکل 1.3.9[a])، و طول 75 فوت. فواره گرانیتی سیاه (22.9 متر) که به عنوان یک محور مرکزی عمل می کند و صدای ریزش آب را در کل مجموعه پخش می کند (شکل 1.3.9[b]).

این برج از 16 قطعه بتنی پیش ساخته شامل قطعات شعاع مقعر و محدب و قطعات با سقف شیروانی تشکیل شده است. این پروژه همچنین شامل سی و چهار ستون استوانه ای به قطر 1 فوت 8 اینچ (0.5 متر) با اسپندل های منحنی در حیاط مرکزی است. سطح نهایی بتن پیش ساخته معماری از نوع سندبلاست متوسط و اسیدشور شده است.

بتن اکسپوز پیش ساخته

الف

بتن اکسپوز پیش ساخته

ب

شکل 1.3.9 (الف) و (ب) گورستان همه مقدسین – قلب پاک مریم مقبره دس پلین، ایلینوی. معمار: Mehus Studio, Ltd. عکس ها: کریگ دوگان ©Hedrich Blessing.

بیشتر نرده های شکل 1.3.10 به صورت دو تکه فایبر گلاس ریخته شده اند. برخی از نرده ها به صورت جداگانه ریخته می شوند و سپس با ریل های بالا و پایین در زمین به هم متصل می شوند تا طول مورد نظر نرده را تشکیل دهند. پله ها نیز بتنی پیش ساخته هستند.

بتن اکسپوز پیش ساخته

شکل 1.3.10 پارک هزاره، شیکاگو، ایلینوی. معمار: Skidmore، Owings & Merrill.

ویژگی اصلی سازه پارکینگ در شکل 1.3.11 یک قفسه کتاب با ارتفاع 50 فوت (15.2 متر) در یک طرف است. پانل های دیواری در نمای بیرونی خمیده هستند تا تداعی کننده قرارگرفتن کتاب ها در قفسه کتابخانه باشند. یک فیلم وینیل عکاسی به یک ورق فلزی نور سنج متصل می شود که به نوبه خود به بتن پیش ساخته متصل می شود. پله‌های بزرگ این سازه نیز از بتن  ساخته شده‌اند که شبیه مجموعه‌ای از کتاب‌ها هستند. برای ایجاد ظاهر صفحات کتاب از خطوط قالب استفاده شده است.

بازتاب دهنده های نور ممکن است باربر، نگهدارنده دیوار یا بخشی از روکش باشند. هنگامی که به عنوان جداکننده یا حصار استفاده می شوند، ممکن است آزاد باشند. انعکاس دهنده های معماری و پانل های بزرگ دیوار ممکن است برای تقویت طراحی قوی استفاده شوند. صفحه نمایش ها اغلب برای محافظت تزئینی فضا در برابر نور خورشید یا مسدود کردن مناطق خاص از دید عموم استفاده می شوند. آنها همچنین ممکن است برای بازسازی ساختمان های قدیمی استفاده شوند.

.

دیوارهای مانع در سال های اخیر به دلیل نیاز روزافزون به کنترل آلودگی صوتی بیش از حد تولید شده توسط فرودگاه ها و بزرگراه های شلوغ محبوب شده اند. با استفاده از انواع پوشش ها و بافت ها در سطح بیرونی، موانع ممکن است به گونه ای طراحی شوند که با همسایگی مجاور ترکیب شوند.

پانل بتن اکسپوز

شکل 1.3.11 گاراژ پارکینگ ناحیه کتابخانه کانزاس سیتی، میسوری. معمار: BNIM و 360 Architecture (جوینت ونچر)؛ عکس: BNIM/360.

بیش از 200 حفاظ صوتی بتنی پیش ساخته طراحی شده، شکل 1.3.12، که تصاویر حیات وحش را از مناظر اطراف به تصویر می کشد، در امتداد یک مایل (1.6 کیلومتر) بزرگراه بین ایالتی نصب شده است. موانع صوتی مدولار برای نشان دادن گیاهان و جانوران بومی از جمله درختان، پرندگان، آب و مناظر طراحی شده‌اند.

pic30

pic31

شکل 1.3.12 بزرگراه بین ایالتی مریلند 216 شهرستان هوارد، مریلند؛ مجسمه ساز: Creative Design Resolutions, Inc.; عکس‌ها: Creative Design Resolutions, Inc.

در شکل 1.3.13، یک دیواره بتنی پیش ساخته به طول 500 فوت (152 متر) و ارتفاع 20 فوت (6.1 متر) سازه پارکینگ دو طبقه زیر ساختمان را پنهان می کند. این دیوار ویژگی از 32 تایل بتن اکسپوز خاکستری بین ستون های عمودی بتن پیش ساخته کرم تشکیل شده است. هر پانل خاکستری دارای یک طرح برجسته تزئینی است.

pic32

شکل 1.3.13 روتوندا در مرکز کارنگی، شارلوت، کارولینای شمالی. معمار: LS3P Associates Ltd. سابقاً Clark Tribble Harris and Li Architects, P.A.; عکس: Rick Alexander & Associates, Inc.

بتن پیش ساخته به عنوان جایگزینی برای تزئینات سفالی یا سنگی، یک ماده ایده آل است. می‌توان از زیورآلات و قالب‌های ساخته شده برای ریختن جایگزین‌ها در بتن با نقش‌های برجسته بسیار زیبا و دقیق استفاده کرد. با تکرار کافی برای استهلاک هزینه های اولیه ساخت قالب، بتن پیش ساخته زینتی می تواند از نظر اقتصادی امکان پذیر باشد. بتن پیش ساخته با حروف حکاکی شده می تواند برای تولید علائم شناسایی پارک ها یا توسعه اداری استفاده شود (شکل 1.3.14).

pic33

شکل 1.3.14 پارک هزاره، شیکاگو، ایلینوی. معمار: Skidmore، Owings & Merrill.

برای دیدن نمونه پروژه های اجرایی تایل بتن اکسپوز پیش ساخته به صفحه اینستاگرام ما مراجعه کنید.