شرکت

بتن زیست

جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
image 2 Copy

مطالعه مروری بر صنعت بتن پیش ساخته معماری پانل بتن اکسپوز نما

1.1. مطالب و مفاهیم عملی و تفکری

برای کسب حداکثر بهره از این مطلب مربوط به پانل بتن اکسپوز، مفاهیمی اولیه به طور خلاصه در این بخش آورده شده است. بتن ماده ای است که قرن ها مورد استفاده بوده است اما کیفیت و کاربردهای فعلی، آن را مدرن و با توانایی فراوان توصیف می کند. تنوع رنگ و بافت همراه با تنوع بی نهایت در اشکال پنل بتن اکسپوز پیش ساخته به طراح این امکان را می دهد تا عناصر را شخصی سازی کرده و بر یکنواختی بسیاری از طراحی های متداول، یکنواختی سنگ ها و محدودیت های طراحی پایان دهد.بتن اکسپوز نما

با استفاده از پنل بتن اکسپوز پیش ساخته، طراح کنترل شکل نهایی نما را به طور کامل بررسی می کند و فاقد از هرگونه مصالحه ای که در روند تولید قابل تشخیص است. همچنین، پنل بتن اکسپوز پیش ساخته دارای ویژگی های ذاتی، حرارتی، صوتی، مقاوم در برابر آتش و مقاوم در برابر انفجار است.

.

گسترش تحقیقات و کنترل کیفیت اجزای بتن منجر به درک بهتر پتانسیل های منحصر به فرد پنل بتن اکسپوز نما شده است. بهبود در طرح اختلاط ، نحوه اختلاط ، قالب گیری ، پرداخت و عمل آوری از ویژگی های مهم بتن است. این پیشرفت ها باعث شده است که عملکرد طراحی در چند دهه گذشته به طور قابل توجهی افزایش یابد. دوام ، شکل ظاهری و سایر جنبه های مهم مانند حمل و نقل و نصب به این پیشرفت ها کمک کرده است.

با آزاد بودن و افزایش اختیار مهندس معمار در طراحی، صنعت بتن اکسپوز پیش ساخته از دهه 1960، خصوصاً در گستره روزافزون کاربردهای بتن اکسپوز پیش ساخته، رشد پایداری را تجربه کرده است. گستردگی دسترسی به پنل بتن اکسپوز پیش ساخته، توزیع جغرافیایی تقریباً جهانی مواد اولیه لازم و کارایی بالای ساخت اجزای پیش ساخته، همگی به جذابیت ساخت پنل بتن اکسپوز پیش ساخته می افزایند. مهندسان و تولیدکنندگان قطعات پیش ساخته بتنی اکسپوز از مهارت و نبوغ بالایی همراه با شناخت کامل مواد و پتانسیل آن در تبدیل طراح اولیه به یک ساختار نهایی برخوردار هستند.

.

مرتبط با این دانش باید درک مهندس معمار از ملاحظات مهم طراحی مندرج در ذیل کامل باشد.

  1. ویژگی های مواد
  2. تجزیه و تحلیل سطح – ارتباط متقابل با مواد دیگر
  3. اثرات هوازدگی
  4. رنگ ، سطح نهایی و بافت.
  5. بازده ساخت و نصب از جمله عوامل هزینه، استانداردهای کنترل کیفیت و شیوه های تامین.

این ملاحظات طراحی با جزئیات قابل توجهی در سراسر این مطلب شرح داده شده است. مهم است که طراح هنگام انتخاب شکل، رنگ و بافت مورد نظر روی یک پروژه، ملاحظات قابل اجرا را به دقت ارزیابی کند. ملاحظات طراحی بر اساس عوامل ساخت و نصب متنوع است. به دلیل اصطلاحات نامحدود پنل بتن اکسپوز پیش ساخته، چنین ملاحظاتی در مورد طراحی، به ندرت می تواند با اصطلاحات غیرمسلح بیان شوند.

.

 برای طراح مهم است که بداند کدام ملاحظات معتبر هستند و تأثیر آنها را در یک کاربرد خاص ارزیابی کند. ملاحظات طراحی برای پانل بتن اکسپوز پیش ساخته بیشتر از موارد مرتبط با سایر مصالح نیست. استفاده بهینه از پانل بتن اکسپوز نما پیش ساخته با درک کامل ملاحظات طراحی حاصل خواهد شد. به عنوان مثال، ارتباط بین ساختار پنل بتن اکسپوز پیش ساخته و مقاومت سازه ای آن و بین شکل و سطح نهایی موجود را در نظر بگیرید. گزینه های موجود در تقویت و اتصال را به این موارد اضافه کنید، از جمله امکان پیش تنیده کردن قطعه برای جبران تنش های کششی ناشی از حمل یا شرایط بهره برداری و اهمیت درک این ملاحظات در طراحی روشن می شود.

معمار، با یا بدون تجربه قبلی کار با پنل بتن اکسپوز پیش ساخته، از مطالعه دقیق تمام این مطلب بهره مند خواهد شد تا درک درستی از ملاحظات طراحی بدست آورد. پس از چنین مطالعه ای، این مطلب راهنما یک مرجع ارزشمند برای طراحی آینده پانل بتن اکسپوز پیش ساخته خواهد بود.

.

پانل بتن اکسپوز پیش ساخته بخش مهمی از بازار بتن پیش ساخته را تشکیل می دهند. این واحدها به طور معمول در اشکال استاندارد مانند دو یا سه تایی و صفحات یک تیکه یا توخالی با سطوح نهایی مختلف که اغلب به صورت مکانیزه ساخته می شوند، تولید می شوند. اگرچه بسیاری از ملاحظات طراحی مورد بحث در این مطلب راهنما در مورد پانل بتن اکسپوز پیش ساخته وجود دارد ، اما ممکن است ملاحظات اضافی طراحی نیز حاکم باشد. این ملاحظات مربوط به طراحی، کاملاً در دفترچه راهنمای طراحی PCI — بتن پیش ساخته و پیش تنیده آمده است.

به طور مشابه ، اطلاعات مربوط به در دسترس بودن محصولات و تنوع محصول بین پانل های بتن اکسپوز پیش ساخته منفرد به راحتی از تولید کنندگان در دسترس است. بنابراین، محصولات بتنی پیش ساخته سازه ای به طور خاص در این مطلب راهنما مورد بحث قرار نگرفته است. این کتابچه راهنما بر روی کاربردهای پنل بتن اکسپوز پیش ساخته متمرکز است که به صورت سفارشی برای هر پروژه جداگانه در اشکال و تیپ های مختلف طراحی شده است.

.

این راهنما شامل برخی توصیه ها با توجه به نیازهای پروژه و شرایط قرارداد مربوط به پنل بتن اکسپوز پیش ساخته است. این توصیه ها در به حداقل رساندن مشکلات و تسهیل ارتباطات در مراحل مناقصه و ساخت کمک می کند. ملاحظات طراحی، همراه با توصیه های رویه ای، باید منطبق بر روش های توصیه شده باشد. اهمیت هماهنگی توسعه پروژه های بتن اکسپوز پیش ساخته با تولیدکنندگان قطعات بتنی پیش ساخته را نمی توان بیش از حد تأکید کرد. هدف نهایی این مطلب تشویق این ارتباط و شکل گیری روابط است.

1.2. کاربردهای بتن پیش ساخته معماری

پانل بتن اکسپوز نما پیش ساخته دهه های زیادی در آمریکای شمالی مورد استفاده قرار گرفته است. پتانسیل کامل آن از نظر اقتصادی ، تطبیق پذیری ، شکل ظاهری ، مقاومت سازه ای ، کیفیت و عملکرد همچنان در حال گسترش است. 

حتی امروزه، روند ساخت و نصب خوب ساختمان هایی با نمای بتنی پیش ساخته که مربوط به دهه های 1920 و 1930 است، ماندگاری قطعات بتنی پیش ساخته را تأیید می کنند. به عنوان یک نمونه کلاسیک، مساجد بهائی و Wilmette ، Illinois (شکل 1.2.1) است که توسط لوئیس بورژوا ، معمار کانادایی طراحی شده است. این سازه که در سال 1920 شروع و در نهایت در سال 1953 تمام شد.

یکی از زیباترین و با جزئیات بسیار مهم و اساسی است که در ایالات متحده ساخته شده است. این یک سازه نه طرفه است که با پانل بتن اکسپوز پیش ساخته سفید با سنگدانه نمایان کوارتز روی یک زیر سازی فلزی نصب شده است. هر طرف به شکل یک قوس دایره ای شکل است که در آن یک درب بزرگ قرار دارد. ستون هایی با ارتفاع 45 فوت (13.7 متر) در گوشه ها در طبقه ی اول قرار دارند.

.

بالای گالری ، برج و گنبد نیز نه طرفه است اما دنده های آن از وسط دو طرف بالا رفته است. بر روی گنبد مدارهای ستاره ها و سیارات به صورت بیضی شکل ، دایره ها و منحنی های جاری نقش بسته است. نمادهایی که نمایانگر زندگی ، ساقه ها ، گل ها ، برگ ها و میوه ها هستند در طرح بافته شده اند.

فضای داخلی (شکل 1.2.1) یک اتاق استوانه ای بلند است که در بالای آن گنبدی نیم کره ای با قطر داخلی 75 فوت (22.9 متر) قرار دارد و تا ارتفاع 135 فوت (41.1 متر) در مرکز گسترش می یابد. مفتول های شیشه ای مهارشده توسط یک چارچوب فولادی در سطح خارجی و داخلی بتن پیش ساخته با طرح های پیچیده قرارداده شده اند. این ها مانند صفحه های سوراخ دار هستند که نور از آنها عبور می کند.

.

امروزه پانل بتن اکسپوز نیاز به مهارت بالایی از جنبه های طراحی و ابزارآلات فرآیند تولید دارد. تولید از روش دستی به یک روش خط تولید کاملاً کنترل شده و هماهنگ با پیشرفت های اقتصادی و فیزیکی مربوطه رسیده است. این تکنیک های پیشرفته ساخت، کیفیت بتن تازه را دچار اشکال نمی کند و آزادی در طراحی سه بعدی را نیز محدود نمی کند. این تکنیک ها می توانند متناسب با عملکرد خاص و نیازهای خاص بصری و زیبایی مورد نظر طراح باشند.

عموما تنوع در بافت و رنگ ضامن انتخاب بهترین کیفیت مواد اولیه است. سنگدانه های درشت متناسب با اندازه ، شکل و رنگ آنها انتخاب می شوند. سنگدانه های ریز و سیمان با توجه به بافت و رنگ مورد نظر پنل بتن اکسپوز انتخاب می شوند.

.

قالبهای پیچیده با 30 شعاع مختلف برای تولید بیش از 4000 پنل پیش ساخته بتنی اکسپوز ساخته شده اند که پوسته سازه را در شکل 1.2.2 تشکیل می دهند. از دو رنگ پنل بتن اکسپوز نما پیش ساخته، یک نارنجی سوخته به رنگ خاک و برنزی استفاده شد. هر دو برای یکنواختی رنگ بر اساس چشم انداز و زمین اطراف انتخاب شده اند.

پانل بتن اکسپوز

شکل 1.2.1 فضای داخلی عبادتگاه بهاییان، ویلمت، ایلینوی. معمار: لویی بورژوا.

پانل بتن اکسپوز

شکل 1.2.2 – مرکز دولت شهر جفرسون ، گلدن ، کلرادو ؛ معمار: C.W. Fentress و J.H. همکاران بردبورن

ساختمان نشان داده شده در شکل 1.2.3 دارای یک نمای بتنی منحصر به فرد است. با یک نمای منحنی دو طرفه که از یک طرف منحنی به طبقه بالا می رود و با برج مربع شکل چرخانده شده در زیر قرار گرفته است. این طرح این تصور را ایجاد می کند که یک ساختار مدرن منحنی با مستطیل کلاسیک ترکیب شده است. برای اجرای نمای ساختمان اداری 30 طبقه ، هم از پنل بتن اکسپوز نما پیش ساخته و هم از گرانیت استفاده شده است.

پنل های سه طبقه اول از جنس گرانیت وصل شده به پانل های پنل بتن اکسپوز پیش ساخته با اتصال پین از جنس استیل ضد زنگ و در طبقات  فوقانی پنل بتن اکسپوز پیش ساخته با استفاده از سندبلاست بافتی منحصر به فرد دارند. این روش پرداخت در تایل بتن اکسپوز نما، ظاهری شبیه به سنگ را برای سازه فراهم می کند که یک نمای یکپارچه و تقریباً غیر قابل تشخیص از گرانیت را فراهم می کند.


پانل بتن اکسپوز

شکل 1.2.3 مرکز مالی IJL ، شارلوت ، کارولینای شمالی ؛ معمار: اسمالوود ، رینولدز ، استوارت ، استوارت و همکاران

ساختمان اداره پلیس در فیلادلفیا در سال 1961 به عنوان یکی از اولین ساختمانهای اصلی که از مشخصات ساختاری ذاتی بتن پیش ساخته استفاده می کرد، تاریخ سازی کرد (شکل 1.2.4 [a] و [b]). پنل های بتن اکسپوز نمای خارجی 3 طبقه با عرض 5 فوت (1.5 متر) ، ارتفاع 35 فوت (10.7 متر) ، طراحی شد.

 این ساختمان از نظر نقشه معماری غیر معمول است، متشکل از دو دایره متصل به یک بخش مرکزی منحنی، نشان دهنده سازگاری استفاده پنل بتن اکسپوز با نقشه های خاص این سازه، یک مدل اولیه برای ترکیب چندین سیستم در یک ساختمان بود. بتن اکسپوز پیش ساخته و تکنیک پیش تنیده از تکنیک های نسبتاً جدیدی بودند که سپس با موفقیت ترکیب شدند.

.

ساختمان مرکزی اداره مسکن و شهرسازی در واشنگتن دی سی ، که در سال 1968 تکمیل شد، دارای پانل های بتنی اکسپوز باربری است که دستگاه های تهویه مطبوع را در زیر پنجره های شیب دار قرار داده و درزهای عمودی برای تاسیسات مکانیکی را تشکیل می دهند (شکل 1.2.5). پنجره ها در پنل بتن اکسپوز با عمق بالا برای کنترل خورشید قرار دارند. پانل ها شکل پذیری قابل توجهی به نمای بتنی می بخشند.

پانل بتن اکسپوز

الف

pic05

ب

شکل 1.2.4 (الف) ساختمان اداره پلیس فیلادلفیا ، پنسیلوانیا ؛ معمار: Cubellis GBQC قبلا Geddes Brecher Qualls Cunningham ، معماران

شکل 1.2.4 (ب) دیوار تحمل بار.

پانل بتن اکسپوز

شکل 1.2.5 ستاد وزارت مسکن و شهرسازی ایالات متحده ، واشنگتن دی سی. معمار: Marcel Breuer و Herbert Beckhard Design Architects؛ نولن-سوینبورن و همکاران

نمای بیرونی یک ساختمان می تواند تأثیر مهمی بر بینندگان بگذارد و وجهه شرکت سازنده را ارتقا بخشد. از بنای معروف، ساختمان TransAmerica در سانفرانسیسکو ، کالیفرنیا به عنوان یک نمای زیبا می توان نام برد. در نمای این ساختمان کاملاً از پنل بتن اکسپوز پیش ساخته (شکل 1.2.6) بهره گرفته شده است و دارای 48 طبقه است و توسط یک نمای مخروطی به ارتفاع 212 فوت (64.6 متر) برای کل ارتفاع 853 فوت (260 متر) نما سازی شده است.

این فقط یکی از هزاران ساختمان با نمای منحصر به فرد و متمایز است که با پنل بتن اکسپوز پیش ساخته بنا شده است. نمای بتنی پیش ساخته خارجی ساختمان در شکل 1.2.7 (a) بیش از 900 فوت (274.3 متر) طول دارد. 158 عدد پانل های بتنی پیش ساخته به عنوان یک منحنی بیضوی طراحی شده اند که دارای یک منحنی یک پارچه ای ناپیوسته است، که در نهایت یک منحنی دو طرفه ی مارپیچ گونه را تشکیل می دهد.

.

هر ربع صفحه نمایی را در امتداد بخش هایی از شش منحنی قرار می دهد تا شکل بیضوی ایجاد کند پانل های دیوار تقریباً 8 فوت (2.4 متر) به داخل ساختمان در امتداد بخش هایی از دو منحنی دایره ای دیگر خم می شوند (شکل 1.2.7[b]). خواست معمار یک سطح خارجی صاف بود.

نتیجه یک پانل دیواری با عمق 500 میلی متر بود که از یک فلنج با ضخامت 125 میلی متر تشکیل شده بود که پوسته و ظاهر بیرونی را ایجاد می کرد. فلنج ضخیم (125 میلی متر) پوسته و ظاهر خارجی را ایجاد می کند. هر پانل همچنین شامل دو استیفنر عمودی داخلی است تا به عنوان سخت کننده پانل عمل کند. پانل های منحنی 62 فوت (18.9 متر) نه تنها ساختمان را پوشانده بلکه به عنوان اعضای باربر برای حمایت از اعضای قاب بندی سقف فولادی و عرشه فلزی عمل می کنند.

.

پانل بتن اکسپوز

شکل 1.2.6 TransAmerica Tower سانفرانسیسکو ، کالیفرنیا ؛ معمار: جانسون فاین و همکاران پریرا (سابق ویلیام ال. پریرا و همکاران) ؛ عکس: عکاس وین تام.

pic08

الف

پانل بتن اکسپوز

ب

شکل 1.2.7 (الف) و (ب) مرکز علم و صنعت ، کلمبوس ، اوهایو ؛ معمار: آراتا ایزوزاکی و همکاران ، معماران طراحی: NBBJ Architects Inc .؛ و مودی / نولان ، معماران رکورد.

ساختمانهای اداری بتنی ساخته شده از نظر باربری و بهره برداری مشابه، یک محوطه دانشگاهی را تشکیل می دهند. ساختمانها با خطوط افقی بلند ، ستونهای عمودی مستحکم و جزئیات قاب پنجره ، سبک معماری Prairie School را یادآوری می کنند (شکل 1.2.8 [a]).

فرم های مستطیلی راندمان استفاده حداکثری از فضا را می دهد و سیستم سازه بتنی پیش ساخته را در خود جای می دهد. در جزئیات نمای افقی، پورتال های قرمز بزرگ با عرض 30 فوت در ارتفاع 40 فوت (9.1 x 12.2 متر) تداعی کننده ماسه قرمز بومی کلرادو را تکرار می کنند. (شکل 1.2.8 [b]).

.

 پنل های بتن اکسپوز نما پیش ساخته سوراخ دار پنجره ها را برجسته کرده و ستونهایی را در سطح سوم تشکیل می دهد و به ستونهایی می رسد که سقف را با سایه بان آفتاب خورده عمیق خود پشتیبانی می کنند. بتن اکسپوز پیش ساخته در زیر پنجره ها دارای دو انتها است: یک قسمت مرکزی آجدار بین دو لبه برجسته شده با اسید اچ. کل سیستم بتنی پیش ساخته همچنین یک منبع واحد از سیستم سازه را تولید می کند. این روش خطر را کاهش می دهد ، ارتباطات ساده را ایجاد می کند و هماهنگی در محل را برای تیم طراحی آسان تر می کند ، و ارزش قابل توجهی را ارائه می دهد.

.

pic10

الف

پانل بتن اکسپوز

ب

شکل 1.2.8 (الف) و (ب) مریل لینچ تسهیلات انگلوود ، کلرادو ؛ معمار: تامپسون ، ونتولت استین بک و همکاران

با سه دیوار منحنی افقی و عمودی موازی آن، از سیصد و چهل و شش پانل سفید بتنی با ضخامت 30 اینچ (760 میلی متر) ساخته شده است که 57 تا 88 فوت (17.4 تا 26.8 متر) بالاتر از شبستان بالا می رود ، این کلیسا در شکل 1.2.9 (الف) حضوری چشمگیر و تعریف کننده در میان ساختمانهای بزرگ و بدون توصیف حومه شهر است. اغلب دیوار طره ای حایل از زمین و هر سه تیپ دیوار دیگر، بخشهای کاملی از دایره ها با شعاع یکسان هستند. پوسته ها سه فضای مجزا را مشخص می کنند- صحن مقدس اصلی ، نمازخانه روزهای هفته و غسل تعمیدگاه ، هر کدام ورودی خاص خود را دارند.

مرکز جامعه سکولار یک سازه با نمای بتنی با یک شکل کاملاً خطی است (شکل 1.2.9 [ب]). این بتن با یک سیمان سفید حاوی ذرات فوتوکاتالیستی دی اکسید تیتانیوم ساخته می شود که آلاینده های آلی و غیر آلی را اکسید می کند، به طوری که روشنایی و رنگ با گذشت زمان دچار دستخوش نمی شوند – در نتیجه بتن خود تمیز می شود. علاوه بر این، جرم حرارتی دیواره های بتنی داخلی، گرما را در زمستان داخل و در تابستان بیرون نگه می دارد و باعث کاهش اتلاف انرژی در سیستم ساختمان می شود.

.

pic12

الف

پانل بتن اکسپوز

ب

شکل 1.2.9 (الف) و (ب) کلیسای جوبیل (غواصی در میسیکوردیا) ؛ رم، ایتالیا؛ معمار: Richard Meier & Partners، Architects LLP؛ Italcementi ، اسپانسر فنی؛ عکس ها: گابریل باسیلیکو.

برای بیان نمای ساختمان اداری در شکل 1.2.10 از رنگها و بافتهای مختلف پنل بتن اکسپوز پیش ساخته استفاده شده است. قسمت اول با نمای سنگی روستیک با بتن و سنگدانه گرانیتی قرمز رنگی که پایه ساختمان را تشکیل می دهد، اجرا شده است. ستون‌های نیمه گرد فرورفته، اسپندل‌ها و قرنیزها با رنگ قرمز قهوه ایی، اسیدشور شده که ظاهر سنگ آهک را شبیه‌سازی می‌کند، تکمیل شده‌اند. تکرار پنل بتن اکسپوز پیش ساخته فرصتی برای پیچیده تر ساختن آنها و ایجاد نمایی زیبا و در عین حال اقتصادی فراهم می کند.

.

پانل بتن اکسپوز

شکل 1.2.10 Bannockburn Center ، Bannockburn ، ایلینوی ؛ معمار: Wright Architects، Ltd.

این سازه با ترکیبی از رنگ ، شکل و بافت مختلف، توانایی پنل بتن اکسپوز پیش ساخته را در شکل 1.2.11 (a) برای براوردن به خواسته های معمار به نمایش می گذارد. ستون‌ها و تیرهای فاسیا که گذرگاه بزرگ، ورودی اصلی را تشکیل می‌دهد که شامل پنل های بتن اکسپوز پیش ساخته است. این پروژه از چهار قسمت اصلی تشکیل شده است ، یک بازداشتگاه ، دادگستری ، یک مرکز پلیس و روتوندا.

 شانزده قطعه ی بتن اکسپوز پیش‌ساخته، گنبد روتوندا به قطر 72 فوت (22 متر) را تشکیل می‌دهند که بر روی یک حلقه کششی ریخته‌شده در محل و یک حلقه فشاری بتن پیش‌ساخته قرار دارد. اعتقاد بر این است که rotunda اولین سازه گنبد بتنی پیش ساخته است که در ایالات متحده ساخته شده است. اکثر پانل های دیواری از دیوارهای پنجره بارگیر تحمل می شوند که دارای دو طبقه ارتفاع و وزن هر کدام 20000 پوند (9.1 تن) هستند. به همین ترتیب ، مورب تا 10 اینچ (250 میلی متر) عرض به صورت عمودی برای ایجاد تأکید بر بازی نور خورشید و سایه در نمای با شکوه ساختمان ، خط وسط هر صفحه را شماره گذاری می کند (شکل 1.2.11 [b]).

.

pic15

شکل 1.2.11 (الف) واحدهای دیوار پنجره باربر با جزئیات دقیق.

پانل بتن اکسپوز

شکل 1.2.11 (ب) مرکز عدالت شهرداری آرورا ، آرورا ، کلرادو ؛ معمار: Skidmore ، Owings & Merrill.

هتل در شکل 1.2.12 برای یک سایت برجسته در مرکز شهر طراحی شده است. از یک طرف با پانل های بتنی پیش ساخته با چهره آجری جسورانه در موزه هنر مدرن احاطه شده است و به عنوان همسایه نزدیک، ساختمانی بلند به سبک دهه 1920 با طراحی آرت دکو دارد. برای تکمیل این همسایگان برجسته، معماران طرحی از سکو و برج با فرم‌های خالص انبوه و جسورانه ایجاد کردند که نمای کلاسیک نهفته را منعکس می‌کردند.

 به این برج امتیاز V شکل عمیق داده شد تا بر عمودی بودن آن تاکید شود. پانل های بتنی اکسپوز پیش ساخته با ضخامت 6 اینچ (150 میلی متر) (با استفاده از بتن سفید با سنگدانه های خاکستری و قهوه ای) به شکل بلوک های گرانیتی که در بسیاری از سازه های مدنی سانفرانسیسکو استفاده می شود، شکل گرفتند. جزئیات ظاهری پنل بتنی با پردازش سطح پانل ها با دو عمق سندبلاست افزایش یافت. سندبلاست متوسط ​​از سطح معمولی ظاهر یک پوشش حرارتی را ایجاد کرد، در حالی که یک سندبلاست سبک از سطح پشتی سطوح (3 اینچ عرض x 2 اینچ عمق [75×50 میلی متر]) در سطوح پایین تر استفاده شد. این عمل اتصالات عمیق تری جهت چسبندگی بیشتر ملات را ایجاد می کند.

.

pic17

شکل 1.2.12 W Hotel ، سانفرانسیسکو ، کالیفرنیا ؛ معمار: هورنبرگر و وورستل

چالش طراحی برای ساختمان تحقیقات پزشکی در شکل. 1.2.14 بر اساس سبک های معماری بسیار التقاطی منطقه بود. قدمت بیشتر ساختمان ها به دهه های 1920 و 1930 برمی گردد و دارای نقوش متنوعی از طرح های آجری و پانل بتن اکسپوز نما پیش ساخته است. هیچ تصویر غالبی برای پخش وجود ندارد.

 هدف معماران این بود که چیزی ایجاد کنند که با این گروه متنوع از ساختمانها سازگار باشد و در عین حال یک تصویر متمایز از پردیس را برای بازدیدکنندگان خلق کند. معماران علاقه زیادی به طراحی در مفصل بندی نما ایجاد کردند. علاوه بر این، با افزودن رنگ‌ها و پرداخت‌های متفاوت به پانل‌ها بر اساس موقعیت مکانی آنها، طراحان می‌توانستند تم‌ها را در ساختمان‌های مجاور انتخاب کنند بدون اینکه از نمای کلی آن‌ها کاسته شود.

.

نتیجه این است که هر نما با محیط اطراف خود سازگار است و به نظر می رسد که متعلق به منطقه است. سطح ابتدیی دارای یک سنگ گرانیت اسیدشور شده است که زنگ های ظریف ، غنی و قرمز را برای ادغام با سنگ تراشی ساختمان های موجود فراهم می کند. قسمت بالایی دارای یک سطح سیمانی سفید طرح دار شده با اسید با قالب صورتی ملایم است که عمدتاً در بخش های آزمایشگاهی استفاده می شود و ظاهری شفاف را به شما منتقل می کند. پنجره‌های کهربایی رنگ‌بندی را تقویت می‌کنند.

موزه هنر در شکل 1.2.13 به یک نماد برجسته تبدیل شده است. نمای طرح دار دارای آجر با ضخامت 1 اینچ (25 میلی متر) بر روی پانل های بتنی پیش ساخته با ضخامت 9 اینچ (225 میلی متر) می باشد. ابعاد بیشتر پانل ها 10 در 28.5 فوت (3.0 x 8.7 متر) است و بین 1500 تا 2300 آجر در هر پانل وجود دارد.

پانل بتن اکسپوز

شکل 1.2.13 موزه هنر مدرن سانفرانسیسکو ، کالیفرنیا ؛ معمار: ماریو بوتا ، معمار طراحی ؛ Hellmuth، Obata & Kassabaum، P.C.، Architect of Record؛

چالش طراحی برای ساختمان تحقیقات پزشکی در شکل. 1.2.14 بر اساس سبک های معماری بسیار التقاطی منطقه بود. قدمت بیشتر ساختمان ها به دهه های 1920 و 1930 برمی گردد و دارای نقوش متنوعی از طرح های آجری و پانل بتن اکسپوز پیش ساخته است. هیچ تصویر غالبی برای پخش وجود ندارد.

.

 هدف معماران این بود که چیزی ایجاد کنند که با این گروه متنوع از ساختمانها سازگار باشد و در عین حال یک تصویر متمایز از پردیس را برای بازدیدکنندگان خلق کند. معماران علاقه زیادی به طراحی در مفصل بندی نما ایجاد کردند. علاوه بر این، با افزودن رنگ‌ها و پرداخت‌های متفاوت به پانل‌ها بر اساس موقعیت مکانی آنها، طراحان می‌توانستند تم‌ها را در ساختمان‌های مجاور انتخاب کنند بدون اینکه از نمای کلی آن‌ها کاسته شود.

نتیجه این است که هر نما با محیط اطراف خود سازگار است و به نظر می رسد که متعلق به منطقه است. سطح ابتدیی دارای یک سنگ گرانیت اسیدشور شده است که زنگ های ظریف ، غنی و قرمز را برای ادغام با سنگ تراشی ساختمان های موجود فراهم می کند. قسمت بالایی دارای یک سطح سیمانی سفید طرح دار شده با اسید با قالب صورتی ملایم است که عمدتاً در بخش های آزمایشگاهی استفاده می شود و ظاهری شفاف را به شما منتقل می کند. پنجره‌های کهربایی رنگ‌بندی را تقویت می‌کنند.

.

پانل بتن اکسپوز

شکل 1.2.14 ساختمان تحقیقات زیست شناسی مولکولی دانشگاه ایلینوی ، شیکاگو ، ایلینوی ؛ معمار: Goettsch Partners که قبلاً Lohan Associates بود.

چالش طراحی در شکل. 1.2.15 قرار بود مجتمع چند منظوره را در منطقه خرده فروشی اصلی در مقیاس کوچک در لبه های بلوک و ساختمان آرت دکو مجاور ادغام کند. تایل بتن اکسپوز نما پیش ساخته و جزئیات در ورودی گوشه گویای سنت دوران بزرگ فروشگاه های بزرگ اواخر قرن نوزدهم است. از ظروف تزئینی پشت بام ، حروف برش خورده ، تا براکت های رنگی تراکتا و قرنیزهای محکم در بالای طبقه دوم ، این ظرافت جزئیات با پنل بتن اکسپوز پیش ساخته از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بود.

pic20 1

شکل 1.2.15 Saks Majestic Square Complex چارلستون ، کارولینای جنوبی. معمار: LS3P Associates، Ltd.

این پروژه در شکل 1.2.16 (a) شامل یک مرکز خرید 3 طبقه و یک ساختمان اداری 11 طبقه در قلب یک منطقه تجاری بزرگ است. استفاده از پانل های بتن اکسپوز پیش ساخته برای روکش ساختمان ها ، ظاهری متمایز و شبیه سنگ های تراش خورده ایجاد می کند. پانل ها همچنین شامل اشکال هندسی خلاقانه ای هستند که مجموعه را برجسته نشان می دهند. بافت سنگی پانل های بتن اکسپوز پیش ساخته با استفاده از آسترهای لاستیکی، گرفته شده از سنگهای طبیعی در معدن سنگ بازالت ساخته شدند(شکل 1.2.16 [b]).

مهندسی دقیق و فرم های پیچیده برای تولید پانل هایی با نمای عمیق در اتصالات کاذب و انتهای جانبی به هم پیوسته که هرگونه اتصال عمودی قابل مشاهده را از بین می برد مورد نیاز بود. صفحات گوشه ای افقی ، عمودی و مایل به صورت یک تکه ریخته می شوند و ظاهر “سنگ گوشه” واقعی ایجاد می کنند. این ساختمان در یک منطقه زلزله خیز پر خطر واقع شده است. این اتصالات از شکاف 1.25 اینچی (32 میلی متری) به عنوان وسیله ای برای حرکت دیفرانسیل بین هر دو سیستم مجاور استفاده می کردند و این امر با میله های فولادی گالوانیزه 8 اینچ (200 میلی متر) انجام شد که قسمت های بالایی پنل های بتن اکسپوز نما پیش ساخته را به صفحات تعبیه شده در سازه متصل می کند.

.

pic21

الف

pic22

ب

شکل 1.2.16 (a) و (b) Plaza Moliere Dos 22 Mexico City ، مکزیک ؛ معمار: Sordo Madaleno y Asociados، S.C .؛

حدود 1400 پانل بتن اکسپوز پیش ساخته برای نمای پروژه خوابگاه 18 طبقه و چند دانشگاه در شکل 1.2.17 (a) استفاده شده است. این طرح دارای گوشه های گرد و یک قرنیز دقیق است که به ساختار عظیم جذابیت می بخشد. پنل های بتن اکسپوز نما پیش ساخته در سطوح فوقانی اسیدشویی و در دو طبقه اول دارای یک سطح قدیمی هستند و در امتداد خیابان ظاهری متناسب با همسایگان خود ایجاد می کنند (شکل 1.2.17 [b]). استفاده گسترده از پنل بتن اکسپوز پیش ساخته باعث می شد که در خارج از بهار و هوای نامناسب نمای ساختمان ساخته شود.

pic23

الف

pic24

ب

شکل 1.2.17 (الف) و (ب) مرکز دانشگاه شیکاگو ، شیکاگو ، ایلینوی ؛ معمار: آنتونویچ همیاران و VOA همکاران ، شرکت ، دانشیار معماران

نمای ساختمان چهار طبقه دانشگاه در شکل 1.2.18 توسط ریتمی هماهنگ از ستونها و پنجره ها ، تقارن و جزئیات کلاسیک طراحی و اجرا شده است مقیاس و احساس بیرونی منعکس کننده ظرافت و نئوکلاسیکیسم آرام سازه های نزدیک اوایل قرن نوزدهم است. در نزدیکی سازه های  اوایل قرن 19 پانل های بتن اکسپوز نما پیش ساخته این پروژه با ترکیبی از سیمان سفید و خاکستری ، مقدار کمی رنگدانه، سنگدانه آهکی به رنگ روشن و ماسه طبیعی ساخته شده است.

تمام پانل های بتن اکسپوز پیش ساخته به راحتی اسید شویی شدند. شکل پذیری در طراحی فوق العاده پانل های بتن اکسپوز پیش ساخته ، آزادی قابل توجهی در طراحی را در جزئیات عناصر و توسعه زیبایی مورد علاقه ساختمانهای همسایه فراهم کرده است. تایل بتن اکسپوز پیش ساخته به جای یک سطح صاف و غیر قابل تحمل، یک نمای متحرک و پله ای ایجاد می کند. بسیاری از پانل بتن اکسپوز پیش ساخته به دلیل وجود برآمدگی های عمیق و بازده های متعدد، به توالی های قالب گیری متعدد نیاز داشتند. پنل بتن اکسپوز پیش ساخته به ویژه دارای مقاومت بالا در پایه ساختمان است که مقاومت ، استحکام و جرم سازه را منتقل می کند.

.

pic25

شکل 1.2.18 دانشگاه آیووا ، ساختمان مدیریت بازرگانی Pappajohn ، شهر آیووا ، آیووا ؛ معمار: Architecture Resources ambridge، Inc.، Design Architect؛ Neumann Monson، P.C.، Architect of Record؛

به مدت 85 سال ساختمان Oklahoma’s Capitol ناتمام ماند و گنبد آن هرگز ساخته نشد. معمار پروژه گنبد خارجی و داخلی را بر اساس هدف اصلی نقشه های سال 1914 طراحی کرده است. گنبد بیرونی جدید دارای پنل بتن اکسپوز پیش ساخته و سنگ است. قطر گنبد 80 فوت (24.4 متر) است و از پشت بام موجود 140 فوت (42.7 متر) ارتفاع می گیرد (شکل 1.2.19).

 بزرگترین چالش برای پنل بتن اکسپوز نما پیش ساخته ، تقلید از جزئیات تزئین شده Capitol بود که شامل ستونها و سرستون ها ، براکت ها با تزئینات دقیق و کوبلای بسیار دقیق بود. برای رفع نگرانی های مربوط به نگهداری مورد نیاز اتصالات پانل بتن اکسپوز پیش ساخته مهر و موم شده ، دنده های بتن اکسپوز پیش ساخته بر روی اتصالات عمودی پانل های گنبد قرار گرفتند. به عنوان یک اقدام احتیاطی افزوده، تمام صفحات داخلی پانل های بتن اکسپوز پیش ساخته در دسترس هستند تا از آسیب به گنبد داخلی در اثر نشت غیرقابل شناسایی جلوگیری کنند.

.

pic26

شکل 1.2.19 گنبد کنگره ایالتی اوکلاهما ، شهر اوکلاهما ، اوکلاهما ؛ معمار: Frankfurt-Short-Bruza Associated، P.C .؛

در شهری که به دلیل میراث معماری مشهور است ، برج متمایز کانکس 26 طبقه در شکل 1.2.20 (a) ، از یک موقعیت عالی ساخته می شود. پانل های بتن اکسپوز پیش ساخته ، نمای برج را می پوشانند و به پروژه کمک می کنند تا به طور یکپارچه در همسایگی از طریق مفصل بندی و رنگ گرم مواد ادغام شود.

هدف دستیابی به نمای ساختمانی تماماً با روکش سنگ آهک بود و این امر با استفاده از سنگ طبیعی در پایه، با پانل های بتنی پیش ساخته در بالای طبقه دوم افزایش یافت. پنل های معمولی در ارتفاع جلو 23 فوت 3 اینچ طول 10 فوت 8 اینچ بلند (7.10 3. 3.28 متر) هستند. پانل ها 7 اینچ (175 میلی متر) ضخامت دارند و 11 اینچ (275 میلی متر) از پشت پنجره ها بازمی گردند (شکل 1.2.2.20 [b]).

.

 این نما برای یک بار باد جانبی 127 مایل در ساعت (203 کیلومتر در ساعت) طراحی شده است. پنجره های سوراخ دار ، اتصالات و خط قرنیز ساختمان با شکل پذیری پنل بتن اکسپوز پیش ساخته و هزینه کم به دست آمد. طراحان همچنین از سیالیت بتن پیش ساخته در تولید انتقال روتوندا با ظرافت منحنی در برجسته ترین گوشه ساختمان استفاده کردند. استفاده از پانل های بتن اکسپوز نما پیش ساخته هم زمان ساخت و هم سطح مرحله مورد نیاز برای نصب را به حداقل می رساند ، که یک عامل اصلی در یک محیط شهری است.

pic27

الف

pic28

ب

شکل 1.2.20 (a) و (b) 840 N. Lake Shore Drive ، شیکاگو ، ایلینوی ؛ معمار: معماران لوسین لاگرانژ ؛

مدیر پروژه با برنامه ریزی دقیق از طریق تاورکرین برج قطعات را تخلیه و به محل اتصال خود منتقل کرد و هیچ قطعه ای در محل ذخیره نشد. همچنین استفاده از پنل بتن اکسپوز پیش ساخته باعث شد واحدهای پنجره به راحتی در بتن پیش ساخته متصل شوند و دیگر نیازی به سیستم استحکام فلزی که برای اتصال آنها به سنگ نیاز بود ، از بین می رود.

دفتر مرکزی شرکت در شکل 1.2.21 نقطه کانونی برای یک منطقه جدید توسعه است. با استفاده از پانل بتن اکسپوز پیش ساخته در شکل و بیان ابتکاری در چشم انداز ادغام می شود. این ساختمان هرمی شکل محل های نمایشگاهی ، نمایشگاه ها و سالن اجتماعات چند منظوره را در خود جای داده است. این ساختمان مکعبی شکل هشت طبقه است، در بالای آن یک پنت هاوس قرار دارد و به عنوان فضای اداری شرکت ها استفاده می شود.

.

 آبشارها در داخل دهانه های دایره ای چهار دیوار بر روی کف آب می ریزند، سپس به استخرهای بازتابنده در میدان اصلی سرازیر می شوند. برای مطابقت با چشم انداز اطراف و مفهوم طراحی سنگ طبیعی ، ترکیبی از سنگ درشت سنگ مرمر خرد شده سفید و خاکستری و ماسه با سیمان سفید و خاکستری در ایجاد ترکیب رنگ مناسب به ساختمان ها بسیار مهم بود. معمار با استفاده از یک بافت سطح عمیق متوسط ​​با استفاده از ابزار اسکنه های پنوماتیک ، به دنبال بافت و روشنایی برای بازتاب مطلوب نور بود. تراشه های مرمر هنگام شکستن پوست از پنل بتن اکسپوز پیش ساخته ، درخشیدند. معمار همچنین برای دستیابی به اثر سنگ هرم طبیعی ، درخواست کرد که به طور تصادفی به پانل ها تغییر رنگ جزئی ایجاد شود.

pic29

شکل 1.2.21 مرکز شرکت Calakmul ، مکزیک ، D.F. ، مکزیک ؛ معمار: آگوستین هرناندز ناوارو

شکل 1.2.22 یک مرکز هنرهای نمایشی است که برای ارائه نمایش های برادوی ، باله ، اپرا ، کنسرت های سمفونیک و تولیدات توسط گروه های هنری منطقه ای و همچنین برنامه های آموزشی مرتبط با هنرهای فرهنگی استفاده می شود. این پروژه ، با اضافه شدن 90000 فوت مربع (8370 متر مربع) به یک تئاتر تاریخی موجود ، موفقیت زیبایی شناسی خود را مدیون استفاده از پنل بتن اکسپوز پیش ساخته است که نمای سنگ ساختمان 1929 را تکمیل می کند. طراحی غرفه ورودی با استفاده از ستون های بتنی پیش ساخته با جزئیات دقیق و قالب ریزی شده انجام شده است. پنل های بتن اکسپوز پیش ساخته به معماران این امکان را می دهد تا طرحی باز و سبک با دهانه هایی ایجاد کنند که در سنگ امکان پذیر نباشد.

برای دیدن نمونه کارهای بیشتر در خصوص پانل بتن اکسپوز به پیج اینستاگرام ما مراجعه بفرمایید.