شرکت

بتن زیست

جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
image 5 Copy 2

1.4 منافع و مزایای بتن اکسپوز پیش ساخته در معماری

هنگامی که تیم طراحی و معماری از ابتدای پروژه نمای بتنی ساختمان را با سیستم به صورت پیش ساخته کار می کند، احتمال بیشتری وجود دارد که از مزایای کامل بتن پیش ساخته بهره مند شود. همانطور که پروژه پیشرفت می کند، تیم معماری و شرکت تولید کننده بتن اکسپوز می توانند در مورد ساخت تایل بتن اکسپوز، انواع سطح نهایی، ابعاد و اشکال، تیپ سازی ابعاد پروژه، سیستم های سازه ای، برنامه تحویل، مراحل نصب و … بحث و تبادل کنند.

این عمل در تسریع ساخت و ساز و صرفه جویی زمان اثر قابل توجهی در هزینه خواهد داشت. در نتیجه، ضروری است که طراح و دفترفنی با تولیدکننده بتن اکسپوز پیش ساخته در مراحل اولیه طراحی و در طول توسعه اسناد پروژه همکاری کند. اگر این عمل در مدت زمان مشخصی انجام شود، کیفیت و ظاهر بهینه محصول را با حداقل هزینه ساخت و ساز تضمین می کند.

.

بتن اکسپوز نمای ساختمان اولین عنصر مورد توجه هر فردی در گذر از ساختمان است. اما مصالح نمای بتنی ساختمان چیزی بیش از یک کاربرد بصری است. زیبایی شناسی، عملکرد و هزینه در دستیابی به یک پروژه موفق نقش دارند. بتن اکسپوز پیش ساخته نه تنها آزادی عملکرد معمار را با اشکال بصری جالب که کاربردی هستند را ارائه می دهد، بلکه به دوام، پایداری، بهره وری انرژی و بهبود آسایش و ایمنی ساکنین نیز کمک می کند. در عین حال، پلاستیسیته بتن تازه به طراح این امکان را می دهد که به سطح بالایی از جزئیات در مشخصات، مقیاس و خصوصیات یک نمای بتنی ساختمان دست یابد که به دلیل هزینه ها با مصالح دیگر قابل تطبیق نباشد.نمای بتنی ساختمان

دوام:

بتن اکسپوز نمای ساختمان دوام طولانی مدت نمای بتنی ساختمان را تصمین می کند. نمای بتنی به طور استثنایی در برابر ضربه، خوردگی، هوا زدگی، ساییدگی و سایر آسیب های زمان مقاوم است و عملاً بدون نیاز به تعمیر و نگهداری است و در نتیجه ظاهر اصلی ساختمان حفظ می شود.

مقدارمناسب سیمان و نسبت آب به سیمان پایین مورد استفاده در فرآیند طرح اخنلاط، همراه با تراکم و عمل آوری مناسب در محیط کنترل شده کارخانه، نمای بتنی متراکم و بسیار بادوام را تضمین می کند. ثابت شده است که بتن با نسبت آب به سیمان پایین در برابر هوازدگی و خوردگی مقاوم است. نفوذناپذیری تایل بتن اکسپوز برای بهبود مقاومت در برابر سیکل ذوب و یخبندان، به ویژه در محیط های مهاجم یک فاکتور مهم است.

زیبایی شناسی:

معماران می دانند که پنل بتن اکسپوز پیش ساخته ابعاد نامحدودی دارند که اجازه می دهد مفاهیم طراحی در طیف وسیعی از سبک ها، اشکال و اندازه های معماری اجرا شوند. بتن پتانسیل بی حد و حصری را برای توسعه و تغییر وزن، رنگ، قالب، بافت و جزئیات برای به دست آوردن اشکال ساده و تمیز ارائه می دهد که تصویری از استحکام را با افزایش زیبایی ارایه می دهد. برای نمای ساختمان در یک مجموعه می توان مصالح، کالیته رنگ ها، بافت ها و الگوهای مختلفی را طراحی کرد تا نمای هر ساختمان را متمایز کند. پلاستیسیته اولیه بتن اکسپوز نمای ساختمان به نیازهای خلاقانه طراح پاسخ می دهد.. طراحان می توانند جزئیاتی مانند قرنیزها، قوس ها و پانل های برجسته بتنی را از لحاظ اقتصادی به کار ببرند.

علاوه بر این مزایا، توانایی تغییر رنگ، فرم و بافت، بتن اکسپوز پیش‌ساخته را به ماده‌ای عالی تبدیل می‌کند که در شرایطی که رابطه نمای ساختمان با بافت موجود آن یک ملاحظات طراحی مهم است، مورد توجه قرار می‌گیرد. پنل بتن اکسپوز پیش ساخته را می توان به گونه ای طراحی کرد که با سایر مصالح هماهنگ و مکمل باشد. توانایی قالب گیری از سنگ طبیعی، آجر، کاشی یا ترا کوتا  به طراحان اجازه می‌دهد تا انتخاب‌های بیشتری را برای انتخاب سطح نهایی پانل‌ها داشته باشند. پنل بتن اکسپوز پیش ساخته همچنین می تواند رنگ و پوشش طیف گسترده ای از مصالح گران قیمت را تکرار کند.

تعهد به کیفیت: نمای بتنی ساختمان

کارخانجات ساخت بتن اکسپوز پیش‌ساخته توسط ادارات دارای گواهی PCI، تحت شرایط سخت‌گیرانه و کنترل‌شده توسط کارخانه بر اساس یک برنامه مدون تولید می‌شوند که از نمای یکنواخت با کیفیت بالا در اشکال، رنگ‌ها و سطوح مورد نظر اطمینان حاصل می‌کند. برای دریافت گواهی PCI، تولیدکنندگان باید مجموعه‌ای از مراحل تولید، اداری و سازمانی را همراه با تلورانس‌های نزدیک منحصر به فرد برای بتن پیش ساخته را رعایت کنند.

برای حفظ گواهینامه، هر عضو PCI باید هر سال توسط حسابرسان مستقل تحت بازرسی‌های اعلام‌نشده دقیق قرار گیرد. اکیداً توصیه می شود که گواهینامه PCI یک الزام برای اعطای قرارداد پیش ساخته باشد تا به حداکثر رساندن کیفیت محصول نهایی کمک کند. این الزام ممکن است نیاز به بازرسی مستمر توسط مالک را به حداقل برساند.

هزینه طول عمر:

هزینه طول عمر نمای ساختمان حوزه دیگری است که پنل بتن اکسپوز پیش ساخته عملکرد برتری را از خود نشان می دهد. نمای بتنی ساختمان را می توان به گونه ای طراحی کرد که با عمر مورد نظر یک ساختمان مطابقت داشته باشد. این امر با حداقل هزینه تعمیر و نگهداری و صرفه جویی قابل توجهی را در هزینه ها فراهم می کند. بتن اکسپوز نمای ساختمان سطح بیرونی بادوام و زیبایی را ارائه می دهند که عملاً در همه ی شرایط آب و هوایی مقاوم است و نیازی به رنگ آمیزی ندارد. این امر به نمای بتنی ساختمان کمک می کند تا در هر شرایطی ثابت باقی بماند و از مطلوبیت آن برای مستاجران یا مالکان آینده اطمینان حاصل شود.

هزینه اولیه:

سرعت نصب تایل بتن اکسپوز پیش ساخته در نمای بتنی ساختمان و توانایی قالب گیری و نصب در تمام طول سال به کل تیم ساخت و ساز کمک می کند. از آنجایی که فرآیند قالب گیری و ساخت برای شروع به سایر فعالیت‌های ساختمانی متکی نیست، قطعات را می‌توان به محض تایید نقشه‌ها تولید کرد، و اطمینان حاصل کرد که قطعات به محض اتمام کار فونداسیون یا سازه نگهدارنده آماده نصب هستند. این مزایا باعث می شود که نمای بتنی ساختمان، به سرعت اجرا شود.

این امر اجازه می دهد تا کارهای داخلی زودتر شروع شود و برنامه کلی ساخت ساختمان را بهبود بخشد. تکمیل سریع‌تر، هزینه‌های مالی موقت و مدیریت ساخت و ساز را کاهش می‌دهد، منجر به جریان‌های نقدی زودتر می‌شود و مزایای اقتصادی دیگری ایجاد می‌کند. در نهایت هزینه کلی ساختمان را در دراز مدت کاهش می دهد و می تواند استفاده از تایل بتنی پیش ساخته را مقرون به صرفه تر از سایر مصالح نمای ساختمان کند.

بهره وری انرژی:

بتن اکسپوز نمای ساختمان را می توان به گونه ای طراحی کرد که درجه بالایی از بهره وری انرژی را برای ساختمان داری نمای بتنی ارائه دهد. این امر با کاهش بار حرارتی باعث صرفه جویی در هزینه سیستم تهویه مطبوع می شود. ویژگی های حرارتی خاص بتن را می توان برای هر طرحی متناسب با جهت خورشید طراحی کرد. برای کاهش هزینه‌های گرمایش و سرمایش، نمای بتنی پیش‌ساخته ممکن است دارای پوشش عایق بر پشت خود باشند یا در کارخانه برای ایجاد پانل‌های دیواری ساندویچی تعبیه شوند.

اینرسی جرم حرارتی بتن که در استانداردهای انجمن مهندسین گرمایش، تبرید و تهویه مطبوع آمریکا (ASHRAE) به رسمیت شناخته شده است، اوج بارهای گرمایشی و سرمایشی را نیز کاهش می‌دهد، بنابراین با کاهش نوسان‌های زیاد دمای روزانه، در مصرف انرژی در تمام طول سال صرفه‌جویی می‌شود. علاوه بر این، ساخت و ساز با نمای بتنی ساختمان اجازه حداقل نفوذ یا خروج هوا را می دهد و پتانسیل مشکلات رطوبتی را به دلیل مهاجرت هوای مرطوب به دیوار و ساختمان کاهش می دهد.

سایر مزایای ذاتی:

بتن پیش ساخته معماری با قابلیت های ذاتی مقاوم در برابر آتش غیر قابل احتراق است و نمای ساختمان ایمن را ایجاد می کند که به محافظت از پرسنل، تجهیزات و خود ساختمان کمک می کند. که به نوبه خود نرخ بیمه را کاهش می دهد. همچنین نیاز و هزینه اقدامات ضد حریق اضافی را از بین می برد، مگر زمانی که به عنوان پوشش روی قاب های فولادی سازه ای استفاده می شود.

تاثیرات زیست محیطی:

ویژگی های ذاتی تضعیف صدا، به دلیل جرم بتن اکسپوز، مانع صوتی اقتصادی برای نفوذ صدای بیرونی و داخلی ایجاد می کند. این ویژگی های بتن اکسپوز نمای ساختمان باعث افزایش اثربخشی هزینه ذاتی آنها می شود. بتن اکسپوز پیش ساخته یک ماده سازگار با محیط زیست است که از مواد طبیعی تولید می شود. هیچ ماده سمی در هنگام استفاده تولید نمی شود. بتن پیش ساخته از محصولات جانبی سایر صنایع که قبلاً اقلام دفن زباله بودند استفاده می کند. میلگردهای تقویت کننده فولادی از بدنه خودروهای بازیافتی و سایر قطعات فولادی بازیافتی و آهن ساخته می شوند.

مواد افزودنی مورد استفاده برای کنترل جریان پذیری و افزایش دوام از محصولات جانبی کارخانه های کاغذ، آلومینیوم، زغال سنگ و فولاد در ساخت خود استفاده می کنند. همچنین مصرف انرژی تولید بتن بسیار کم است. ساخت بتن پیش ساخته اجازه حداقل نفوذ مواد مضر به هوا را می دهد. جرم حرارتی بتن تغییرات دمای داخلی را به تاخیر می اندازد و اوج بارهای گرمایشی و سرمایشی را کاهش می دهد. اشکال خاص و طراحی شده، می تواند سایبانی بر روی پنجره ها باشند. بتن پیش ساخته دارای کیفیت عالی در انعکاس گرما و همچنین نور است، بنابراین اثر “جزیره گرمایی” و دمای بالاتر رایج در مناطق شهری را کاهش می دهد.

.

دمای کلی پایین‌تر حاصل می‌تواند در مقدار برق مصرفی در تهویه مطبوع تفاوت ایجاد کند و می‌تواند انتشار دود را کاهش دهد و به طور بالقوه کیفیت هوا را در مناطق شهری بهبود بخشد. پانل های دیواری بتنی پیش ساخته را می توان در هنگام گسترش ساختمان ها مورد استفاده مجدد قرار داد. پانل های غیر باربر در انتهای آن به سادگی از قاب جدا می شوند و پانل ها و قاب های اضافی در هر طرف اضافه می شوند. با افزودن جدید در محل، پانل های انتهایی را می توان جایگزین کرد. اقدامات بتن به خوبی از نظر پایداری انجام می شود. بتن پیش ساخته تعادل کاملی بین تامین نیازهای امروز و حفظ منابع طبیعی برای فردا ایجاد می کند.

تولید توسط یک شرکت (تک منبع):

بتن اکسپوز نمای ساختمان راه حلی تک منبع برای تامین سیستم دیوار بیرونی ارائه می دهند. هنگامی که طبقات سازه ای همراه با پانل های باربر مشخص می شود، نمای ساختمان را می توان توسط یک تولید کننده معتبر تهیه کرد. این راه حل تک منبع تضمین می کند که مسئولیت و دقت کامل برای برآورده کردن مشخصات طراحی تنها بر عهده یک تامین کننده است. شرکت تولیدکننده همچنین مسئول هماهنگی مسائل مربوط به ساخت و ساخت، کاهش تعداد پیمانکاران فرعی و به حداقل رساندن هزینه است. همچنین، کارکنان مهندسین سازنده برای کمک به تیم طراحی از ایده طراحی تا پروژه تکمیل شده در دسترس هستند.

1.5 تضمین کیفیت و برنامه های صدور گواهینامه

تضمین کیفیت و گواهی کارخانه از موارد مهم در فرآیند پیش ساخته هستند. این برنامه به تقاضای روزافزون بازار برای محصولات و خدمات با کیفیت مناسب است.

مالک یا معمار باید مطمئن باشد که مواد، روش‌ها، محصولات و کنترل کیفیت تولیدکننده الزامات پروژه را برآورده می‌کنند. این اطمینان با الزام در مشخصات پروژه که:

 1. تسهیلات شرکت تولیدکننده توسط برنامه صدور گواهینامه کارخانه PCI تأیید شده باشد.
 2. شرکت تولیدکننده دارای پرسنلی است که در سطوح مناسب برنامه گواهینامه پرسنل کیفیت کارخانه PCI گواهینامه دارند. و
 3. نصب کننده نمای بتنی پیش ساخته دارای گواهینامه PCI Field Certification Program باشد یا شرکت تولیدکننده دارای یک فرد واجد شرایط برای نظارت بر کار نصب باشد.

گواهی تاسیسات تولید بتن پیش ساخته به این معنی است که یک سازمان بازرسی مستقل تایید کرده است که کارخانه توانایی تولید محصولات با کیفیت را دارد و سیستم کنترل کیفیت داخلی به طور موثر عمل می کند.

1.5.1 برنامه صدور گواهینامه سبز

تولیدکنندگانی که تحت برنامه صدور گواهینامه کارخانه PCI در گروه محصول A ثبت شده اند، نشان داده اند که فرآیندهای تولید و تضمین کیفیت مطابق با استانداردهای صنعت بر اساس کتابچه راهنمای PCI برای کنترل کیفیت در ارتباط با محیط زیست و تولید محصولات بتنی پیش ساخته معماری (MNL-117) است. ). گروه محصولات A دارای دو دسته است: A1 برای پانل ها و محصولات اصلی و AT برای عناصر تزئینی معماری متفرقه.

 کارخانه ها باید یک سیستم کیفیت جامع، مستند و تایید شده را که در هر جنبه ای از تجارت آنها وجود دارد، حفظ کنند. هر کارخانه دارای گواهینامه یک برنامه کنترل کیفیت رسمی را با کارکنان کنترل کیفیت آموزش دیده و دائمی انجام می دهد. کارکنان باید الزامات فعلی برنامه صدور گواهینامه پرسنل کنترل کیفیت PCI را برآورده کنند. انطباق با الزامات پذیرفته شده ملی با حداقل دو ممیزی در سال تعیین می شود..

.

ممیزی تمام مراحل تولید از جمله نقشه های کارخانه، مواد، روش های تولید، حمل و نگهداری محصول، ظاهر، آزمایش، نگهداری سوابق، کنترل کیفیت، آموزش پرسنل و شیوه های ایمنی را پوشش می دهد. عدم نگهداری یک کارخانه تولیدی با استانداردهای لازم یا بالاتر از آن منجر به از دست دادن گواهینامه می شود. فهرست فعلی گواهینامه ی سبز حداقل چهار بار در سال منتشر می شود و می توان با تماس با PCI یا با مراجعه به وب سایت PCI در www.pci.org به دست آورد.

در ارزیابی اثربخشی سایر برنامه های صدور گواهینامه باید دقت شود. معیارها باید شامل موارد زیر باشد:

 1. حسابرسی های اعلام نشده. آنها برای برنامه اساسی هستند.
 2. حسابرس باید در زمینه بتن پیش ساخته و پیش تنیده با تجربه شناخته شود.
 3. حسابرس باید تجربه خاصی در مورد محصولات و روش های تولید مربوطه داشته باشد.
 4. حسابرس باید مستقل باشد و توسط پیمانکار عمومی/مدیر ساخت و ساز یا پیش ساخته استخدام نشود.
 5. برنامه باید بر اساس استانداردهای کیفیت مورد تایید صنعت و ملی باشد.
 6. حسابرس باید کل چرخه ساخت را مشاهده کند.
 7. این برنامه باید توسط یک آژانس حسابرسی واحد اجرا شود که یکنواختی را برای شرکت های همه اندازه در سراسر ایالات متحده تضمین کند.
 8. سازمان برنامه و حسابرسی باید توسط ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی شناخته شود.

1.5.2 گواهینامه پرسنل کیفیت کارخانه

اجرای یک برنامه کنترل کیفیت موثر به پرسنل آزمایشگاه آگاه و با انگیزه نیاز دارد. هر کدام باید اصول اولیه کیفیت، ضرورت کنترل کیفیت، نحوه تولید محصولات و دقیقاً نحوه انجام آزمایش ها و بازرسی ها را بدانند. PCI از سال 1974 به آموزش پرسنل کنترل کیفیت پرداخته است. سه سطح گواهینامه پرسنل کیفیت کارخانه وجود دارد.

گواهینامه پرسنل کیفیت کارخانه، سطح I

نیاز به سطح پایه ای از درک بسیاری از مسائل کنترل کیفیت دارد که معمولاً در یک کارخانه بتن پیش ساخته با آن مواجه می شوند. همچنین نیاز به گواهینامه فعلی توسط برنامه تکنسین آزمایش میدان بتن موسسه آمریکایی (ACI) درجه 1 دارد. یک متقاضی باید حداقل شش ماه تجربه صنعتی داشته باشد.بتن اکسپوز نمای ساختمان

گواهینامه پرسنل کیفیت کارخانه، سطح II

به سطح I به عنوان پیش نیاز نیاز دارد. سایر الزامات برای سطح II شامل نشان دادن سطح دانش بیشتر از موضوعات برای سطح I و همچنین حداقل یک سال تجربه در صنعت است. صدور گواهینامه در سطوح I و II با قبولی در آزمون کتبی انجام می شود.

گواهینامه پرسنل کیفیت کارخانه، سطح III

دستورالعمل های قابل توجهی در مورد مواد و فناوری بتن ارائه می دهد. صدور گواهینامه در این سطح به عنوان پیش نیاز به سطح دوم نیاز دارد. داوطلب باید دو سال تجربه در صنعت یا معادل آن داشته باشد.

1.5.3 برنامه صدور گواهینامه میدانی

برنامه صدور گواهینامه میدانی تضمین کیفیت PCI را از ساخت (گواهینامه کارخانه) تا نصب گسترش می دهد. مشخص شده است که شرکت در برنامه بهبود کیفیت نصب و ایمنی و کارایی خدمه نصب بسیار سودمند است. برنامه صدور گواهینامه میدانی PCI، توانایی تولیدکنندگان و نصابان مستقل نمای بتنی را برای مدیریت و نصب تایل بتنی پیش‌ساخته مطابق با استانداردهای صنعتی تایید می‌کند. تعیین نصاب یا تولیدکننده واجد شرایط یا گواهی‌شده PCI با ناظران میدانی خبره (CFA) به مشخص‌کننده و مالک پروژه اطمینان می‌دهد که نصب‌کننده الزامات دقیق برنامه گواهینامه میدانی PCI را برآورده کرده است.

یک سیستم ممکن است در سه دسته واجد شرایط گواهینامه باشد:

الف – سیستم های معماری (نمای غیرسازه ای)

S1 – سیستم های سازه ای ساده (اعضای عرشه افقی، دیوارهای تک)

.

S2 – سیستم‌های سازه‌ای پیچیده (دسته S1 به اضافه سایر محصولات سازه‌ای، از جمله واحدهای باربر) تحت برنامه گواهینامه میدانی PCI، ممیزی میدانی خدمه نصب توسط حسابرسان میدانی دارای گواهی PCI (CFA) و ممیزی کنترل‌های اداری سازمانی مربوط به پروژه های نصب توسط حسابرسان شرکت دارای گواهی PCI انجام می شود. معیارهای ممیزی بر اساس استانداردهای کیفیت، رویه و ایمنی صنعت است که در PCI Erectors Manual – Standards and Guidelines for the Erection of Concrete Precast (MNL-127) ارائه شده است. ایمنی نصب PCI برای بتن پیش ساخته و پیش تنیده (MNL-132).

ممیزی ها به صورت شش ماهه بر روی تمام خدمه اولیه نصب انجام می شود و تمام مراحل فرآیند نصب از جمله برنامه ریزی قبل از ساخت، شیوه ها و رویه ها، تجهیزات، ایمنی، تحمل نصب و کنترل کیفیت را پوشش می دهد. حداقل یکی از دو ممیزی میدانی سالانه برای هر خدمه باید توسط CFA انجام شود که برای شرکتی مستقل از سازندگان کار می کند. علاوه بر این، حسابرسی سالانه شرکت باید تأیید شود که توانایی مدیریتی و اداری شرکت برای مطابقت با استانداردهای لازم را تأیید کند.بتن اکسپوز نمای ساختمان

.

 عدم حفظ کار با استانداردهای لازم یا بالاتر از آن منجر به از دست دادن اجباری وضعیت PCI Qualified یا Certified Erector می شود. فهرست فعلی از PCI Qualified and Certified Erectors حداقل چهار بار در سال منتشر می شود یا می توان با مراجعه به وب سایت PCI در www.pci.org به دست آورد.

1.6 تعاریف

افزودنی

ماده ای غیر از آب، سنگدانه ها یا سیمان است که به عنوان ماده تشکیل دهنده بتن یا ملات برای ایجاد ویژگی های خاص استفاده می شود. افزودنی ها معمولاً در مقادیر بسیار کم استفاده می شوند.

افزودنی هوازا

یک ماده شیمیایی است که به منظور ایجاد حباب‌های کوچک هوا به بتن در حین اختلاط به بتن اضافه می‌شود تا دوام بتن در معرض شرایط ذوب و یخبندان را بهبود بخشد.

تایید

اقدامی است با توجه به نقشه‌های سازه، نمونه‌ها و سایر داده‌هایی که پیمانکار یا مدیر پروژه ملزم به ارائه آن هستند. هنگامی که در این زمینه استفاده می شود، تأیید فقط برای انطباق کلی با الزامات طراحی و انطباق با اطلاعات مندرج در اسناد قرارداد است. چنین اقداماتی شامل وسایل، روش‌ها، تکنیک‌ها، توالی‌ها یا رویه‌های ساخت و ساز یا اقدامات احتیاطی و برنامه‌های مربوط به آن‌ها نمی‌شود، مگر اینکه به طور خاص در اسناد قرارداد مورد نیاز باشد.

تایل بتنی پیش ساخته

به هر تایل بتن پیش ساخته با استاندارد مشخصی از ظاهر یکنواخت، جزئیات سطح، رنگ و بافت اشاره دارد. این یک شکل خاص یا گاهاً استاندارد است که از طریق کاربرد یا پرداخت، شکل، رنگ یا بافت به فرم معماری و اثر نهایی سازه کمک می کند. واحدها ممکن است بخشی از قاب سازه یا نمای بتنی غیر سازه ای باشند و ممکن است به طور معمول مسلح یا پیش تنیده شوند.

بتن بیس (بستر)بتن اکسپوز نمای ساختمان

مخلوط بتنی است که پس از قرار دادن و یکپارچه شدن مخلوط رویه در قالب ریخته می شود. این مخلوط ارزانتر از مخلوط رویه تایل بتن اکسپوز است.

روغن قالب ماده ای است که بر روی قالب اجرا می شود تا از چسبیدن آن به بتن یا بین یک ماده سطحی مانند سنگ طبیعی و بتن جلوگیری کند.

حفرات سوراخ های کوچکی هستند که روی سطوح تایل بتنی شکل گرفته توسط حباب های هوا یا آب به دام افتاده اند.

تایل نما ساختمان (پانل غیر باربر)

یک واحد است که در برابر بارهای باد، لرزه ای یا انفجار و وزن خود مقاومت می کند و به قاب سازه متصل می شود.

اتصالات

یک مجموعه سازه یا جزء هستند که نیروها را از یک تایل بتنی پیش ساخته به عضو دیگر یا از یک عضو بتنی پیش ساخته به نوع دیگری از اعضای سازه منتقل می کند. مدیر ساخت و ساز (CM) شخص یا شرکتی است که توسط مالک برای مدیریت و اداره ساخت و ساز بکار گرفته شده است.

اسناد قرارداد

نقشه ها و مشخصات طراحی و همچنین شرایط عمومی و تکمیلی و الحاقیه است که ساخت و ساز و شرایط و ضوابط انجام کار را مشخص می کند. این اسناد با ارجاع به قرارداد گنجانده شده است.

کاور

فاصله بین سطح آرماتور و نزدیکترین سطح بتن است.

ترک فلسی

شبکه‌ای از ترک‌های ریز در جهت‌های تصادفی است که سطح در معرض پانل را به مناطقی از 1/4 تا 3 اینچ (6 تا 75 میلی‌متر) تقسیم بندی می کند.

خزش

تغییر شکل وابسته به زمان فولاد یا بتن در اثر بار پایدار است.

طراحی

(به عنوان یک فعل) فرآیند به کارگیری اصول مکانیک سازه و علم مواد و تفسیر مقررات آیین نامه برای تعیین هندسه، ترکیب و آرایش اعضا و اتصالات آنها به منظور ایجاد ترکیب و پیکربندی یک سازه.

تیم طراحی

افراد یا شرکت هایی هستند که توسط مالک یا نماینده مالک برای انجام طراحی معماری و سازه و/یا ارائه خدمات در طول فرآیند ساخت و ساز بکارگرفته شده اند.

طراح (مشاور اصلی)

معمار، مهندس است که مسئول طراحی ساختمان یا سازه ای است که نمای بتنی یا تایل بتن اکسپوز پیش ساخته بخشی از آن را تشکیل می دهد.

شیب لبه قالب

عبارت است از شیب سطح بتن نسبت به جهتی که در آن عنصر بتنی پیش ساخته از قالب خارج می شود. برای تسهیل کنده شدن با حداقل شکست قالب ارائه شده است.

رانش

عبارت است از انحراف جانبی یک سطح در مرکز جرم آن و بالاتر از آن سطح. این تفاوت در حرکت پیش بینی شده سازه بین دو طبقه مجاور تحت بارهای جانبی است.

مهندس با سابقه (EOR)

مهندس حرفه ای (یا معمار) ثبت شده است که مسئول توسعه نقشه ها و مشخصات طراحی به گونه ای است که الزامات قابل اجرا قوانین ایالتی و مقامات محلی ساختمان را برآورده کند. EOR معمولاً با مهر مهندس حرفه ای روی نقشه ها و مشخصات طراحی مشخص می شود.

قالب

سیستمی است که در آن تمام اضلاع در طول چرخه ریخته گری و جداسازی در جای خود باقی می مانند.

نصاب

معمولاً پیمانکاری فرعی است که قطعات بتنی پیش ساخته را در محل نمای بتنی نصب می کند.

بتن شسته یا واش بتن

بتنی است که سنگدانه ها در اثر عملیات سطحی در معرض دید قرار می گیرند. درجات مختلف دید سنگدانه به شرح زیر تعریف می شود:

قرار گرفتن ناچیز در معرض دید – فقط لایه سطحی ماتریس سیمانی برداشته می شود، فقط به اندازه ای که لبه های نزدیکترین سنگدانه درشت را نشان دهد.

قرار گرفتن در معرض متوسط ​​- حذف بیشتر سیمان و شن و ماسه که باعث می شود سنگدانه درشت از نظر بصری از نظر مساحت تقریباً برابر با ماتریس به نظر برسد.

قرار گرفتن در معرض عمیق – سیمان و ماسه از سطح جدا شده اند به طوری که سنگدانه درشت به ویژگی اصلی سطح تبدیل می شود.

مخلوط رویه

بتنی است که در نمای بیرونی یک قطعه ی بتن پیش ساخته به دلایل ظاهری خاص استفاده می شود.

اتصال کاذب

روی سطح یک واحد بتنی پیش ساخته است. برای اهداف زیبایی شناختی یا هوازدگی استفاده می شود و معمولاً برای شبیه سازی یک مفصل واقعی ساخته می شود

فرم

ارجاع به تعریف قالب.

دانه بندی گسسته

مخلوطی است که یک یا چند نمره از سنگدانه حذف شده و/یا با غلظت سنگین‌تر از اندازه‌های خاص سنگدانه‌ها بیش از حد استاندارد دانه بندی است. برای به دست آوردن یک سطح مشخص و یکنواخت تر در معرض سنگدانه استفاده می شود.

پیمانکار عمومی (GC)

شخص یا شرکتی است که توسط مالک برای ساخت تمام یا بخشی از پروژه بکار گرفته شده است. پیمانکار کل بر کار پیمانکاران فرعی خود نظارت و کار را با سایرین هماهنگ می کند

یراق آلات

یک اصطلاح جمعی به مواردی است که در اتصال واحدهای بتنی پیش ساخته یا اتصال یا قرار دادن مواد یا تجهیزات مجاور استفاده می شود. یراق آلات به طور معمول به پنج دسته تقسیم می شود:

 • یراق آلات 1 – اقلامی که برای نصب تایل بتنی پیش ساخته روی یا در سازه قرار می گیرند، مانند پیچ ​​تکیه گاه، زاویه یا صفحات با لنگرهای مناسب.
 • یراق آلات 2 – اقلامی که باید در خود تایل بتنی پیش‌ساخته تعبیه شوند، چه برای اتصالات و کارهای پیش‌ساخته بتنی یا برای کارهای دیگر.
 • یراق آلات 3 – فولاد متفرقه که از قبل جوش داده شده یا به سازه پیچ شده است.
 • یراق آلات 4 – تمام یراق آلات های لازم برای نصب واحدهای بتنی پیش ساخته.
 • یراق آلات 5 – اقلامی که باید در پنل بتنی پیش ساخته قرار داده شوند که به آنها نیاز دارد طراحی و عرضه می شود.

مخلوط همگن

یک مخلوط بتن یکنواخت است که در سرتاسر یک تایل بتنی پیش ساخته استفاده می شود.

اینسرت ها

وسایل اتصال یا جابجایی هستند که در پنل بتنی پیش ساخته ریخته می شوند.

واحدهای بتنی پیش ساخته باربر

آن دسته از واحدهای بتنی پیش ساخته هستند که بخشی جدایی ناپذیر از سازه را تشکیل می دهند و در برابر بارهای وارده از سایر عناصر مقاومت و آنها را انتقال می دهند. بنابراین، یک عضو باربر بدون تأثیر بر استحکام یا پایداری سازه قابل برداشتن نیست.

قالب Master

قالبی است که حداکثر تعداد قالب گیری را در هر پروژه امکان پذیر می کند. تایل های بتنی قالب گیری شده در چنین قالب‌هایی لازم نیست یکسان باشند، مشروط بر اینکه تغییرات در واحدها به سادگی به‌عنوان اصلاحات قالب از پیش مهندسی شده و انجام شود.

ماتریس سیمانی

بخشی از مخلوط بتن است که فقط حاوی سیمان و سنگدانه های ریز (ماسه) است. سنگدانه درشت را می چسباند.

قالب

ظرف یا سطحی است که بتن تازه روی آن ریخته می شود تا شکل دلخواه به آن بدهد. گاهی اوقات به جای “فرم” استفاده می شود. (این اصطلاح در این راهنما برای فرم های سفارشی برای پروژه های خاص استفاده می شود در حالی که اصطلاح “فرم” با فرم های استاندارد یا فرم های سطح مقطع استاندارد مرتبط است.)

کیفیت بهینه

سطحی از کیفیت (از نظر ظاهر، استحکام و دوام) است که برای محصول خاص، کاربرد خاص آن و الزامات عملکرد مورد انتظار آن مناسب باشد. کیفیت همچنین به مجموع ویژگی ها و ویژگی های یک محصول اشاره دارد که بر توانایی آن در برآوردن نیازهای اعلام شده تأثیر می گذارد. برآورد هزینه واقعی برای تولید پنل بتنی پیش ساخته در محدوده تلرانس های اعلام شده عواملی هستند که باید در تعیین این سطح در نظر گرفته شوند.

واحدهای بتنی پیش ساخته

غیر باربر به نمای فلزی مراجعه کنید.

Precaster

شرکتی است که قطعات بتنی پیش ساخته را تولید می کند.

مهندس پیش ساخته

شخصی یا شرکتی است که اعضای بتنی پیش ساخته را برای بارهای مشخص طراحی می کند و همچنین می تواند تهیه نقشه های کارگاهی را هدایت کند. مهندس پیش ساخته ممکن است توسط شرکت تولید کننده استخدام شود یا یک شخص یا شرکت مستقل باشد که شرکت کار را به او واگذار می کند.

بتن پیش تنیده

بتنی است که در آن تنش های داخلی دائمی توسط نیروهای ناشی از فولاد کششی ایجاد شده است. این ممکن است توسط:

 • پیش تنیدگی – روشی از پیش تنیدگی که در آن تاندون ها (فولاد پیش تنیدگی) کشیده می شوند و سپس مهار می شوند در حالی که بتن موجود در عضو در اطراف تاندون ها ریخته می شود و زمانی که بتن به اندازه کافی به مقاومت رسید که نیروهای وارد شده از تاندون را دریافت کند آزاد می شود.
 • پس تنیدگی – روشی از پیش تنیدگی که در آن تاندون ها (فولاد پیش تنیدگی) از اتصال به بتن تازه (مرطوب) نگهداری می شوند، سپس کشیده می شوند و مستقیماً به بتن سخت شده متصل می شوند.

تضمین کیفیت (QA)

عبارت است از کلیه اقدامات برنامه ریزی شده یا سیستماتیک لازم برای اطمینان از اینکه محصول یا خدمات نهایی الزامات داده شده برای کیفیت و عملکرد مورد نظر را برآورده می کند. به طور معمول، تلاش برای تضمین کیفیت بر الزامات متمرکز است

کنترل کیفیت (QC)

اقدامات برنامه ریزی شده ای است که وسیله ای برای اندازه گیری و کنترل ویژگی های اعضا و مواد با معیارهای کمی از پیش تعیین شده فراهم می کند.

فارسی بر

گوشه ای است که توسط دو عضو پخ تشکیل شده است تا گوشه های تیز را از بین ببرد و تراز را آسان کند.

کندگیر کننده سطح

یک ماده شیمیایی است که بر روی سطح قالب اعمال می شود و برای کند کردن یا به تاخیر انداختن سخت شدن خمیر سیمان بر روی سطح بتن در یک دوره زمانی و تا عمقی برای تسهیل حذف این خمیر پس از عمل آوری عنصر بتن به کار می رود.

برگشت

یک برجستگی مشابه است که 90 درجه به سمت وجه یا صفحه دید اصلی است یا از آن خارج می شود.

Reveal

یک شیار (روستیکاسیون) در یک صفحه پانل است که عموماً برای ایجاد یک جلوه معماری مورد نظر استفاده می شود.

نمونه

گروهی از قطعات یا بخشی از مواد هستند که از مجموعه بزرگ‌تری از واحدها یا مقدار مواد گرفته شده‌اند و اطلاعاتی را ارائه می‌کنند که می‌تواند به عنوان مبنایی برای اقدام در مقدار بیشتر یا در فرآیند تولید استفاده شود. این اصطلاح به معنای نمونه ای از مشاهدات نیز به کار می رود.

نمونه‌های مرجع طراحی

معمولاً نمونه‌های کوچکی به ابعاد ۱۲×۱۲ اینچ (۳۰۰×۳۰۰ میلی‌متر) هستند که توسط آزمایشگاه کارخانه تولیدکننده ساخته شده‌اند تا ایده‌های مفهومی اولیه رنگ و بافت را در اختیار طراح قرار دهند.

نمونه‌های مرجع پیشنهاد

معمولاً نمونه‌های کوچکی هستند، ۱۲×۱۲ اینچ (۳۰۰×۳۰۰ میلی‌متر)، که توسط یک تولیدکننده ساخته می‌شوند تا به طراح نشان دهند چه چیزی را می‌توان به صورت درجا ساخت و به عنوان مبنایی برای پیشنهاد تولیدکننده استفاده می‌شود.

نمونه‌های انتخابی

بزرگ‌تر از نمونه‌های مرجع پیشنهاد هستند و توسط تولیدکننده موفق قبل از قالب گیری هر تایل بتنی ساخته می‌شوند. آنها مبنایی برای پذیرش سطح نهایی پرداخت می شوند. (عناصر تولید در اندازه کامل سپس تایید می شوند و به استاندارد نهایی برای پذیرش تبدیل می شوند.)

ساندویچ پانل دیواری

یک پانل دیواری متشکل از دو لایه (wythes) بتن است که به طور کامل یا جزئی توسط یک لایه عایق از هم جدا شده اند.

درزگیرها

مواد انعطاف پذیری هستند که برای آب بندی اتصالات بین تایل بتنی پیش ساخته و بین این تایل ها و مواد مجاور استفاده می شوند.

پوشش های محافظ

ترکیبات شیمیایی شفافی هستند که به منظور بهبود کیفیت هوازدگی یا کاهش جذب آب روی سطح تایل بتنی پیش ساخته و یا روی نمای بتنی اعمال می شوند.

آماده سازی

فرآیند آماده سازی قالب ها برای ریختن بتن از جمله نصب مواد (ارماتور و سخت افزار) قبل از قرار دادن بتن است.

دیوار برشی

دیواری است که برای انتقال نیروهای جانبی موازی با سطح دیوار، از روسازه به فونداسیون طراحی شده است.

نقشه های کارگاهی

نمودارهای گرافیکی واحدهای بتنی پیش ساخته و یراق آلات اتصال آنها است که از اطلاعات مندرج در اسناد قرارداد تهیه شده است. آنها اطلاعات مورد نیاز برای مونتاژ میدانی (نصب) و ساخت (تولید) بتن پیش ساخته را نشان می دهند. آنها به طور معمول به موارد زیر تقسیم می شوند:

نقشه های نصب

– همه نقشه هایی که برای تعریف شکل، مکان، اتصالات، عملیات مشترک و رابط با سایر مواد برای همه تایل بتنی پیش ساخته در یک پروژه معین استفاده می شوند. دستورالعمل ها و اطلاعات ویژه برای سایر مشاغل و پیمانکار مادر نیز نشان داده شده است.

نصب تکیه گاه

یا نقشه های تنظیم پیمانکار که مکان تمام یراق آلات تکیه گاه ریخته شده در ساختمان یا سازه را نشان می دهد.

نقشه های تولید

نقشه های جزییات واقعی لازم برای تولید واحدهای بتنی پیش ساخته. چنین نقشه هایی ممکن است نقشه های تنظیم یا نقشه های تقویتی و یراق آلات باشند. آنها باید تمام الزامات نهایی را به طور کامل تعریف کنند و شامل جزئیات تمام مواد مورد استفاده در تایل بتنی پیش ساخته تمام شده باشند. آنها معمولا برای تایید ارائه نمی شوند.

انقباض

تغییر حجمی در تایل بتنی پیش ساخته ناشی از خشک شدن است که معمولاً در طول عمل آوری و عمر اولیه اعضای بتنی رخ می دهد.

Strongback

یک تیر یا خرپا سازه ای موقت است که به پشت یک عضو بتنی پیش ساخته متصل می شود تا آن را در طول عملیات حمل و نقل و جابجایی محکم یا تقویت کند. بتن اکسپوز نمای ساختمان

قطعات بتنی پیش ساخته سازه ای

واحدهایی هستند که معمولاً در اشکال استاندارد تولید می شوند که بار مرده و زنده یا وزن واحد دیگری را حمل می کنند. ممکن است بر روی سطوح این عناصر سازه ای، عملیات معماری ارائه شود، و این موارد باید به طور خاص در اسناد قرارداد ذکر شوند. تضمین کیفیت برای پیش‌ساخته‌های سازه‌ای و پیش‌ساخته سازه‌ای با پرداخت معماری در راهنمای PCI برای کنترل کیفیت برای کارخانه‌ها و تولید محصولات بتنی پیش‌ساخته سازه (MNL-116) تعریف شده است.

انقباض و انبساط حرارتی

تغییر حجم در واحدهای بتنی پیش ساخته ناشی از تغییرات دما است.

تلورانس ها

عبارتند از (الف) تغییرات مجاز از یک بعد یا کمیت اصلی، مانند طول یا عرض یک عضو. (ب) دامنه تغییرات مجاز در حفظ یک بعد پایه، مانند تحمل تراز  و (ج) یک تغییر مجاز از محل یا تراز. هیچ قصدی برای تقسیم تلورانس ها بین تلورانس های سازه ای و معماری بر اساس سطح نهایی یا رنگ وجود ندارد. سطح نهایی و رنگ موضوعات جداگانه ای هستند که به الزامات زیبایی شناسی پروژه مربوط می شوند.

ابزارسازی

به بیشتر فرآیندهای تولید و خدمات قبل از عملیات راه اندازی و قالب گیری اشاره دارد.بتن اکسپوز نمای ساختمان

واحد

(عضو، عنصر) در این سند، یک قطعه یا جزء پیش ساخته بتنی است.

عایق کاری

در برابر آب و هوا فرآیند محافظت از تمام درزها و منافذ در برابر نفوذ رطوبت و باد است.

آب بندی

آب و هوا فرآیندی است که در آن مناطق دیوار برای بهبود خواص هوازدگی انجام می شود.

Wythe

یک بخش عمودی پیوسته از دیوار است که به عنصر عمودی مجاور آن (بخشی از دیوار مرکب) متصل شده است.

برای دیدن نمونه کارهای بتن اکسپوز نما به پیج اینستاگرام ما مراجعه کنید.