شرکت

بتن زیست

جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

پله بتن اکسپوز

5202 Copy 2
5202 Copy 3
888 1

به احتمال زیاد، افراد زیادی وجود دارند که واژه بتن اکسپوز را شنیده باشند یا از آن در فرایند ساخت و ساز خود استفاده کرده باشند، اما این بتن را می‌توان یکی از جالب‌ترین و زیباترین بتن‌های ساختمانی معرفی کرد که هم از لحاظ استحکام و هم از لحاظ زیبایی بر روی سازه‌های بتنی مؤثر است. مقدار بسیار زیادی از بتن مصرف شده در سازه از دید پنهان است اما در سال های اخیر بکارگیری بتن با بافت نازک برای استفاده در نماهای داخلی و خارجی رو به افزایش است.

دلیل استفاده از قطعات بتنی پیش ساخته در بسیاری از طراحی­ های تجاری و خانگی مشخص است. در یک سازه بتنی، علاوه بر مسئله استحکام که به کمک مقاومت های مکانیکی بتن تأمین می‌شود، مسئله‌ای زیبایی نیز اهمیت دارد که به طراحی داخلی و خارجی ساختمان بستگی دارد. در بیشتر موارد استفاده از بتن اکسپوز به عنوان راهکاری مدرن جهت پاسخگویی به نیازهای عمرانی، صرفه جوئی در هزینه ها و همچنین تحقق جلوه های بصری خاص در پروژه ها به کار گرفته می شود.

پله بتن اکسپوز

پله بتن اکسپوز نمایی بسیار تطبیق پذیر، طبیعی، صنعتی، مات، براق و مدرن دارند. باید به این موضوع توجه کرد، بی ­کفایتی و نداشتن تخصص در اجرای بتن اکسپوز موجب گردیده تا جلوه ای زشت و ناپسند به سطوح داده شود و علیرغم نقش موثر این بتن در طراحی داخلی و خارجی، نازیبایی جایگزین مقاصد نهایی اجرایی می شود. بتن اکسپوز در کاربردهای وسیعی از سطوح ساده، سطوح سخت در کارخانه­ها، نمای ساختمان ها، طراحی داخلی همانند پله ها و گلدان های بتنی و هر سطح خاصی در دسترس است.

از دیگر محصولات مدرن و زیبا در عین حال مقرون به صرفه برای بازسازی می توان به میکرسمنت کف و دیوار پوش بتنی اشاره کرد.

پله بتن اکسپوز پیش ساخته به دلیل دوام ، ابعاد سفارشی و فرآیند تولید سریع، جز محصولات اصلی محصولات پیش ساخته شرکت دها بتن زیست است. با بیش از چندین طرح با اندازه های مختلف ، پله ها و پله های بتنی پیش ساخته مناسب را در این شرکت پیدا خواهید کرد.

با پیشرفت سریع تکنولوژی بتن اکسپوز پیش ساخته با استفاده از افزودنی هایی مانند پلیمرها و استفاده از بتن های خاص، طراحی بتنی مفهومی جدید در تکنولوژی­ های نوین یافته است.

به دلیل اهمیت مقاومت قطعات بتنی اکسپوز پیش ساخته در برابر شرایط آب و هوایی ویژه و همچنین ایجاد جذب آب بسیار کم، از افزودنی­ های ویژه­ ای در آنها استفاده می­ شود. به طور کلی الزام خاصی در تهیه طرح مخلوط آنها وجود ندارد و بسته به شرایط موجود و کاربری­ های گوناگون، می­توان از طرح­ های متنوعی بهره برد. طرح مخلوط قطعات بتنی اکسپوز پیش ساخته، علمی محاسباتی، هنرمندانه، آزمایشگاهی و کارگاهی است که تجربه اشخاص تاثیر بسیار زیادی بر آن می­ گذارد. این پوشش ها عموما ترکیبی از مواد معدنی هستند که نسبت­ های هر یک از این مواد برای رسیدن به مقصود مورد نظر تعدیل می­شوند.

شیوه ی اجرای قطعات بتنی اکسپوز پیش ساخته می تواند به چندین صورت انجام گیرد. بسته به شرایطی همچون نوع و ماهیت پوشش نهای، شرایط و امکانات اجرایی، زمان اجرا، برنامه زمانبندی پروژه، شرایط دمایی و جویی حین اجرا و شرایط دمایی و جوی در زمان بهره برداری و شاخصه های معماری مورد نظر کارفرما می تواند متفاوت باشد.

ترکیب بندی خاص پله بتنی پیش ساخته خود ضامن تامین پایایی قطعه در زمان بهره برداری است. هم جنس بودن پله بتنی پیش ساخته با سطح بستر ضامن تامین دوام و پایایی این پوشش ها تحت تنش های ارتعاشی و حرارتی است.

پله بتنی پیش ساخته

ساخت پله های بتنی پیش ساخته با کیفیت بالا به تجهیزات و تکنیک تخصصی نیاز دارد. در شرکت دها بتن زیست پله بتنی پیش ساخته ما مطابق با استاندارد EC2 طراحی شده اند. پله بتنی یکی از مهمترین عناصر داخلی که امروزه به شیوه مدرن و صنعتی طراحی می شود، پله های بتن نما یا اکسپوز است. این پله ها ابتدا در مراکز تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار می گرفت، ولی در حال حاضر در فضاهای مسکونی، با تلفیقی از نرده های شیشه ای و یا چوبی، از محبوبیت بالایی برخوردار است و طراحان دکوراسیون صنعتی را مجذوب خود کرده است.

پله بتنی یکی از نیازهای طراح های مدرن و مینیمال هست و با توجه به زیبایی ظاهری و دوام نسبتا بالا نسبت به سنگ و دیگر متریال ها پرطرفدار شده است. هر محصول بتنی منحصر به فرد است هرچند در هنگام بهره­­برداری از آن به صورت یکنواخت دیده می شود.

پله بتنی محوطه

استفاده از پله بتنی محوطه یا بتن  اکسپوز جایگزین سنگ در هر قسمت ساختمان به چند دلیل می تواند انتخاب هوشمندانه ای باشد. ابتدا، دوام بالاتر در قیاس با سنگ، قابلیت نصب سریع حتی در نصب خشک، عدم جذب گرد و غبار، قابلیت انتخاب رنگ خاص متناسب با نظر معماران گرامی، قابلیت تعویض سریع و عدم تغییر در ظاهر نهایی و …. تنها برخی از مزایای استفاده از بتن اکسپوز در قیاس با سنگ است. عامل مهم استفاده از این نوع پله، استفاده از پله بتن اکسپوز، به محیط زیست کمک بزرگی می کند و تا حد قابل توجهی، مانعی بر سر راه هدر رفت انرژی، مصالح و ایجاد نخاله های ساختمانی به شمار می آید. بی شک یکی از دلایل این نوع طراحی در دنیای مدرن، کمک به محیط زیست در عصر صنعتی می باشد

. پله های بتن اکسپوز محصولی جدید از شرکت دها بتن زیست با بکارگیری بتن با کارایی بالا (UHPC) است. این محصول مسلح به مش فولادی و الیاف پلی پروپیلن (PP) است.

IMG 20210421 124732 050

ترکیب بتن UHPC در کنار مش فولادی و الیاف PP باعث القای خواص زیر به بتن اکسپوز پیش ساخته می شود:

 • استفاده از UHPC باعث افزایش سایش، دوام و کاهش جذب الودگی و آب می شود.
 • استفاده از الیاف باعث افزایش خاصیت شکل پذیری، کاهش استعداد گسترش ترک، کاهش تردشکنی، افزایش دوام و کاهش جذب آب
 • استفاده از مش فولادی در قطعه بتنی پیش ساخته باعث افزایش مقاومت قطعه در برابر شکست می شود. همچنین مقاومت خمشی پله بتن اکسپوز را نیز بهبود می بخشد.

با توجه به مشخصات فیزیکی، شیمیایی و فنی پله های بتنی پیش ساخته و در قیاس با پله های سنگی هم رده آنها می توان خاطر نشان کرد که از جنبه اقتصادی نیز در جایگاه مقبولی واقع شده است.

سرمایه گذاری اولیه بالا: 

برای نصب کارخانه بتن پیش ساخته، ماشین های سنگین و پیشرفته لازم است که به یک سرمایه گذاری اولیه بالایی نیاز دارد. برای اطمینان از سود کافی، باید مقیاس وسیعی از پروژه های ساختمانی پیش ساخته در دسترس باشد.
مسئله حمل و نقل محل ساخت و ساز می‌تواند در مکانی دوردست از کارخانه بتن باشد. در این حالت، اعضای پیش ساخته باید با استفاده از تریلر به سایت منتقل شوند. در بسیاری از موارد، کاهش هزینه های بتن پیش ساخته با هزینه حمل و نقل جبران می شود.

مشکلات حمل و نقل:

  برای جابجایی پله پیش ساخته باید از مراقبت و احتیاط مناسب استفاده کرد. معمولاً اعضای پیش ساخته سنگین و بزرگ هستند که کارکردن بدون آسیب را دشوار می‌کند. معمولاً از جرثقیل های قابل حمل یا برج برای کار با اعضای پیش ساخته استفاده می‌شود.

اصلاح:  پله بتن اکسپوز

محدودیت در صورت وجود سازه های پیش ساز، اصلاح ساختار دشوار است. به عنوان مثال، اگر یک دیوار ساختاری برای اصلاح از بین برود، بر پایداری کلی سازه تأثیر خواهد گذاشت.

آثار اتصال حساس: پله بتنی محوطه

جمع آوری اعضای پیشین یکی از نکات مهم برای اطمینان از رفتار ساختاری قوی است. برای اطمینان از رفتار مورد نظر از اتصال مانند اتصالات ساده، نیمه صلب یا سفت و سخت، اتصالات بین چندین عضو ساختاری باید نظارت و به درستی انجام شود. علاوه بر این، اتصالات معیوب ممکن است منجر به نشت آب و عایق صدا شود.

پله بتنی مدرن

شکل (2) – پله پیش ساخته و فضای موجود

77ff00a6670b90f969552836b2d805cd

پله بتن اکسپوز پیش ساخته

پله های پیش ساخته نمونه ای از سازه هایی هستند که ساخت آن ها قبل از انتقال به محل مورد نظر صورت گرفته و پس از انتقال نسبت به نصب آن ها اقدام می شود. به کارگیری این پله در ساختمان سازی می تواند تا اندازه زیادی باعث صرفه جویی در زمان شود. چرا که تنها مختصر زمانی به نصب آن ها اختصاص داده می شود. به کارگیری پله های پیش ساخته در محیط های متفاوت هم چون فضای داخلی، فضای خارجی، در مراکز تجاری و اماکن عمومی، پله های اضطرای و غیره امکان پذیر می باشد. این گونه پله ها عموما به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند که شامل نمونه های پیش ساخته و سفارشی می باشند.

پله بتنی مدرن 

 • در نمونه های پیش ساخته، پله بر اساس ضوابط استاندارد ساخته شده و به بازار عرضه می گردد. ساخت این گونه پله ها متناسب با شرایط استاندارد ساختمانی صورت می گیرد. این گونه پله ها معمولا دارای دفترچه راهنما بوده و مشخصات پله به طور دقیق در آن درج شده است. از این رو این امکان را برای مشتری فراهم می کند که با توجه به ابعاد فضای مورد نظر نمونه ای متناسب با نیاز خود خریداری و مورد استفاده قرار دهید.
 • نمونه دیگر از انواع پله های پیش ساخته، پله های پیش ساخته سفارشی نام دارند که همان گونه که از نام آن ها پیداست متناسب با فضای مورد نظر و بر اساس سفارش مشتری ساخت و عرضه می گردند. ساخت این گونه پله ها نسبت به نمونه های آماده پیش ساخته که بر اساس استانداردها صورت می گیرد، زمان بیش تری برده و هزینه بالاتری نیز در بر دارد. آن چه که در ساخت این گونه پله ها بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد، اندازه گیری دقیق فضایی است که قرار به استفاده از پله ها در آن می باشد. چرا که در صورت بروز کوچک ترین خطا در اندازه گیری، امکان استفاده از آن وجود نخواهد داشت.

قبل از نصب پله بتن اکسپوز پیش ساخته کلیه پله های قبلی بایستی کاملا برداشته شده و کاملا سطح از لحاظ ارتفاعی جهت نصب پله ها آماده شوند. قبل از سفارش پله بتنی بایستی ارتفاع مجاز از کف پله تا کف پله بالایی محاسبه شود. ابعاد پله بایستی قبل از سفارش به کارخانجات تولید کننده مشخص باشد. لازم به ذکر است از لحاظ تغییرات در ضخامت کف پله و پیشانی پله بعد از سفارش و تولید قطعات قابل تغییر نیست. اما می توان پله را با بریدن کاهش داد.

بنابراین تنظیم ارتفاع پله ها و آماده سازی آنها قبل از سفارش به شرکت دها بتن زیست لازم است.

کف و پیشانی پله ها دارای اسکوپ بوده و در ملات کاملا قرار گرفته می شود. علاوه بر آن با توجه به همگنی جنس پله ها و ملات می توان انتظار عملکرد یکنواخت را داشت. اما این مسله در سطوح بالاتر نیازمند بررسی رفتاری انبساطی و انقباضی و ارتعاشی پله و ملات است.

مزایای پله بتن اکسپوز پیش ساخته

 • نصب آسان:پله پیش ساخته سازه‌هایی کاملا آماده هستند و نصب راحتی دارند که به زمان زیادی نیاز ندارد در نتیجه باعث صرفه جویی در زمان نیز می‌شود.
 • کاهش هزینه: این نوع پله منجر به کاهش هزینه‌های اجرا و ساخت پله می‌شوند و مقرون به صرفه هستند.
 • قابلیت نصب در تمامی ساختمان‌ها: برای ساختمان‌های تجاری، مسکونی، ویلایی و هر نوع پروژه دیگری می‌توان ازپله پیش ساخته استفاده کرد و محدودیتی ندارد. حتی اگر موقعیت پله به گونه‌ای باشد که امکان استفاده از پله‌های پیش ساخته آماده وجود نداشت می‌توان اقدام به سفارش کرد تا طبق ابعاد و طرحی که می‌خواهید پله را برای شما آماده کنند.
 • قابلیت تنظیم ارتفاع: ارتفاع برخی از مدل‌هایپله پیش ساخته را می‌توان تغییر داد و آن را با محل نصب هماهنگ کرد.
 • تنوع: برای ساخت این گونه پله‌ها بررسی کردیم که از متریال‌های مختلفی استفاده می‌شود که طرح‌های متنوعی نیز دارند. با استفاده از این پله‌ها می‌توانید جذابیت خانه و دکوراسیون آن را دو چندان کنید. برای رنگ این پله‌ها نیز محدودیتی وجود ندارد و شما می‌توانید رنگ مد نظرتان را از میان مدل‌های جذاب آن انتخاب کنید.
 • موجب صرفه جویی در زمان ساخت می شود: ساخت بتن پیش ساخته موجب صرفه جویی در وقت می شود ، خطر تاخیر پروژه نیز کمتر است. ریخته گری بتن پیش ساخته را می توان همزمان با کارهای دیگر در محل انجام داد بنابراین باعث صرفه جویی در وقت می شود.
 • تضمین کیفیت: عوامل کلیدی تنظیم کننده کیفیت ساخت و ساز مانند پخت ، دما ، طراحی مخلوط ، قالب و غیره را می توان برای بتن پیش ساخته کنترل کرد. بنابراین ، می توان ساخت و ساز با کیفیت بهبود یافته را انجام داد.
 • مقرون به صرفه: روند ساخت ساده باعث کاهش زمان ، افزایش بهره وری ، کیفیت و ایمنی می شود و بنابراین هزینه کاهش می یابد.
 • ماندگاری: سازه بتونی پیش ساخته دارای مدت زمان طولانی تری برای سرویس دهی و حداقل نگهداری است. بتن پیش ساخته با چگالی بالا در برابر اسیدپاشی ، خوردگی ، ضربه دوام بیشتری دارد ، فضای خالی سطح را کاهش می دهد و در برابر تجمع گرد و غبار مقاومت می کند.
 • زیبایی: از آنجا که ساختارها در یک محیط کنترل شده کارخانه به صورت پیش ساخته ساخته می شوند ، می توان از چندین ترکیب رنگ و بافت استفاده کرد. طیف گسترده ای از اشکال و اندازه ها برای انتخاب با پایان صاف در دسترس است و بنابراین ارزش زیبایی محصولات افزایش می یابد. 

مزایای مهمی که مختص پله بتن اکسپوز تولید شده در شرکت دها بتن زیست است: پله بتنی مدرن محوطه

 • دارای قابلیت خود تمیز شوندگی
 • دارای قابلیت جذب کربن دی اکسید
 • ایجاد سطحی آبگریز

برای اجرای این بتن­ ها باید به موارد زیر توجه ویژه­ای داشت:

 • قالب­ها نو، سالم، تراز و شاغول باشند و به شیوه مناسب مهار شوند.
 • از طرح مخلوط مناسب استفاده شود.
 • قالب­ها به طور کامل درزبندی شوند.
 • از افزودنی­های مناسب، به منظور روانی مطلوب در بتن استفاده شود.
 • به منظور جلوگیری از چسبیدن بتن به قالب و ایجاد سطح نامناسب، از روغن قالب استفاده شود.

  برای خروج حباب­های هوا به ویژه در مجاورت قالب، از ویبره مناسب استفاده شود.

پس از اجرای سطح با قطعات بتن اکسپوز، با وجود در نظر گرفتن تهمیدات لازم، امکان ایجاد مشکل همانند هر عملیات اجرایی دیگری، وجود دارد. لذا ممکن است که نیازمند ترمیم قطعات بتن اکسپوز باشیم که بسته به شرایط پروژه و سطح مورد نظر تکنیک­های مختلفی به کار گرفته می­ شود. در ترمیم بتن اکسپوز بحث تطابق رنگ از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. لذا این امر مشاوره و استفاده از تجارب کارشناسان فنی و تخصصی بتن را می­طلبد.

خصوصیات فیزیکی مکانیکی و شیمیایی پله بتن اکسپوز پله بتنی مدرن محوطه

aa 1