شرکت

بتن زیست

جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

سطوح اکسپوز

1 8 1

چگونه می توان حفرات سطح را در بتن از بین برد؟

حفره های سطحی بتن که در سطح بتن و قطعات بتنی وجود دارد ، می تواند باعث آزرده خاطری تولیدکنندگان قطعات بتنی پیش ساخته شود.  عموما ظهور حفرات در سطح بتن اکسپوز باعث از بین رفتن قطعه و باعث عدم استفاده از تایل جی اف آر سی شود. شناخت علل ایجاد حفرات در سطح بتن اکسپوز کف و آنچه می توان برای به حداقل رساندن آنها انجام داد، اولین قدم برای قالب گیری کارآمد و سازنده جی اف ار سی است.

اطلاعات زیر از طریق تجربه ما با متخصصان بتن اکسپوز و جی اف ار سی  جمع آوری شده است. برخی از ترفندهای یافت شده در اینجا نتایج سالها تحقیق و توسعه است. اگرچه ممکن است همه پاسخ ها را در اینجا پیدا نکنید، بسیاری از مشکلات رایج هنگام قالب گیری و ساخت تایل های بتن اکسپوز برطرف خواهد شد.

حفرات سطحی در پنل های بتن اکسپوز چیست؟

حفره های سطح بتن اکسپوز سوراخ های کوچکی هستند که در سطح قالب های بتن اکسپوز ظاهر می شوند. فضاهای خالی سطح معمولاً به عنوان حفره شناخته می شوند. این حفره ها ممکن است ظاهری غیرقابل قبول در سطح تایل بتن اکسپوز کف و پنل جی اف ار سی قالب برداری شده ایجاد کنند.

حفرات در سطح بتن اکسپوز چگونه ایجاد می شود؟

حفرات سطحی در بتن اکسپوز و تایل جی اف آر سی معمولاً به سه عامل زیر نسبت داده می شوند: روغن قالب، آب یا هوای محبوس (گاهی اوقات ترکیبی از این سه عامل).

اثرگذاری روغن قالب بر سطح نهایی تایل های بتن اکسپوز و یا پنل های جی اف ار سی؟

روغن های قالب به عنوان عامل رهاساز بین قالب و بتن عمل می کنند. استفاده مناسب از یک روغن قالب باعث ایجاد سطحی بدون حفره در بتن اکسپوز کف و جی اف آر سی می شود. با این حال ، وقتی روغن قالب بیش از حد استفاده می شود ، ممکن است روی سطح زیرین قالب (یا همان سطح نهایی پنل بتن اکسپوز و یا تایل جی اف آر سی) باعث ایجاد حفره شود. همانطور که بتن به داخل قالب ریخته می شود ، روغن قالب های اضافی از پرشدن مواد سیمانی جلوگیری می کنند.

هنگامی که پنل بتن اکسپوز و یا پنل جی اف ار سی از قالب خارج می شود. در مناطقی که روغن قالب زیاد است.حفرات ظاهر می شوند. ارتعاش با راندن روغن قالب اضافی به قسمت های تحتانی قالب، این مسئله را تشدید می كند. حفرات ناشی از روغن قالب اضافی به عنوان حفره های کوچک کروی در سطح نهایی بتن اکسپوز و یا تایل جی اف آر سی قابل تشخیص است. این حفرات معمولاً در حدود 0.3 میلیمتر اندازه دارند.

مشخصات کامل پنل های جی اف ار سی و تایل های بتن اکسپوز را در صفحه بتن اکسپوز و جی اف آر سی و تصاویر مرتبط را در اینستاگرام ما ملاحظه بفرمایید.

اثرگذاری آب بر سطح  نهایی تایل های بتن اکسپوز و یا پنل های جی اف ار سی؟

مشابه روغن قالب، آب نیز درسطح نهایی قالب های بتن اکسپوز و یا جی اف ار سی به دام می افتد و منجر به ایجاد حفره می شود. با عمل آوری بتن اکسپوز (تایل جی اف آر سی) و تبخیر آب باقیمانده ، حفره ای در سطح نهایی قطعه ایجاد می شود. ویبره زدن تایل بتن اکسپوز و یا جی اف ار سی تمایل دارد آب را از ذات بتن خارج کند، اما بیشتر حفره های ناشی از آب در نتیجه نسبت زیاد آب به سیمان است. مشابه روغن قالب ها، آب نیز در سطح قالب بتن اکسپوز کف و جی اف ار سی  گیر می کند و منجر به ایجاد حفره می شود. با عمل آوری تایل بتن اکسپوز و تبخیر آب باقیمانده ، حفره ای در سطح قطعات ایجاد می شود.

اثرگذاری هوای به دام افتاده و یا هوای غیرعمدی بر سطح نهایی تایل های بتن اکسپوز و یا پنل های جی اف ار سی؟

در بیشتر شرایط ، حفره های سطحی ناشی از هوای عمدی و غیرعمدی شکل نامنظمی دارند و تمایل دارند بسیار بزرگتر باشند نسبت به آنچه که در اثر آب یا روغن قالب ایجاد می شود. حفره های هوا به دلیل هوای محبوس شده بین سطح قالب و بتن است. آنها بطور كلی در بتن اسکپوز و یا جی اف آر سی با كاهش روانی بتن ظاهر می شوند و می توان آنها را در زیرسنگدانه های شکسته (غیر كروی) یافت. این نتیجه ی داشتن خمیر سیمانی کم برای پر کردن فضاهای اطراف سنگدانه است. حفره های ناشی از هوا همچنین ممکن است در قالب گیری های تحت فشار پیدا شود.

.

بنابراین، استفاده از یک طرح اختلاط مهندسی و با سنگدانه های کروی شکل و حجم خمیر بهینه بسیار حایز اهمیت است. استفاده از فوق روان کننده های بتن نیز می تواند باعث ایجاد حفرات شوند. اگرچه بسیاری از فوق روان کننده ها و یا ابرروان کننده ها با انجام ویبره تمایل به ایجاد حفرات هوای بیشتری دارند.

در کارگاه های تولید بتن اکسپوزکف و یا جی اف ار سی که دارای گرمخانه می باشند باید دقت کرد که رزین ها بایستی با شرایط محتمل در گرمخانه سازگاری داشته باشند و با افزایش دما باعث افزایش ایجاد حفرات در سطح بتن اکسپوز می شود.

چگونه حفرات موجود در سطح بتن اکسپوز و تایل های جی اف آر سی را از بین ببریم:

در حالی که بسیاری از راهکارها باید در از بین بردن حفرات سطح یا حفره های موجود در سطح بتن اکسپوز کف و یا تایل جی اف ار سی  در نظر گرفته شوند ، تعدادی از اقدامات احتیاطی وجود دارد که می تواند این مشکل ناخوشایند را برطرف کند.

آماده سازی دقیق و روش های روشمند می تواند حتی بدترین حفرات سطح بتن اکسپوزرا از بین ببرد. بخش زیر روش ها و موادی را در این ارتباط توصیف می کند.

آیا افزایش سیمان بیشتر به بتن به کاهش حفرات سطح بتن اکسپوز  کف و یا جی اف ار سی کمک می کند؟

بله. افزایش مقدار سیمان در مصالح سیمانی به روان شدن مواد کمک می کند. مخلوطی که مقدار سیمان بیشتری داشته باشد به پوشش سنگدانه کمک می کند. با پوشش سنگدانه، خمیر سیمانی همچنین یک سیستم تخلیه را ایجاد می کند که باعث می شود حباب های هوا و آب از مخلوط خارج شوند. در هنگام ویبره، این حباب ها از طریق خمیر سیمانی بالا می روند و از طریق سطح قالب خارج می شوند. محتوای سیمان بیشتر در ترکیب بتن همچنین باعث می شود که قطعات بزرگ سنگدانه در هنگام ویبره به راحتی حرکت کنند و در نتیجه هوای گرفتار شده را آزاد کنند.

تاثیر سنگدانه های درشت تر در سطح قالب های پنل بتن اکسپوز و تایل جی اف آر سی؟

استفاده از سنگدانه بزرگتر ممکن است حفرات بیشتری ایجاد کند زیرا هوا در زیر سنگدانه های نامنظم بتن محبوس شده است. همچنین حجم بیشتری از حفرات بین سنگدانه های بزرگتر از قطعات کوچکتر وجود دارد. بنابراین توصیه می شود که از سنگدانه کوچکتر استفاده شود یا سنگدانه کوچکتر با ذرات بزرگتر مخلوط شوند. سنگدانه کوچکتر به عنوان “سیستم غلتکی” برای کمک به چرخش قطعات بزرگتر سنگدانه در هنگام ویبره عمل خواهد کرد. توصیه می شود از سنگدانه هایی استفاده کنید که از الک شماره 50 ، 100 یا 200 عبور می کنند.

آیا نوع سیمانی که در مخلوط خود استفاده می کنم تفاوتی ایجاد می کند؟

سیمان هنگام لرزش به عنوان روان کننده عمل می کند و به قطعات بزرگتر سنگدانه ها اجازه می دهد آزادانه به اطراف حرکت کنند. بنابراین توصیه می شود از سیمان بسیار ریز برای دستیابی به قوام بیشتر خمیر سیمان استفاده شود. خاکستر بادی و پوزولان ها که ریزتر از ذرات سیمان است ، باعث روانی بیشتر سیمان می شود.

در صورت داشتن نسبت  آب به سیمان کم در بتن چه اقدامات احتیاطی باید در نظر گرفته شود؟

اگر بتن نسبت آب و سیمان کم داشته باشد، زمان اختلاط بیشتر اطمینان  را حاصل می کند که حباب های آب و هوا از سنگدانه دور می شوند و در نتیجه حفره های سطح بتن اکسپوز و یا جی اف آر سی را از بین می برند. بتن با نسبت آب به سیمان کم نیز به زمان ویبره بیشتری نیاز دارد.

آیا افزودن روان کننده، فوق روان کننده و یا ابرروان کننده ها به بتن باعث از بین بردن حفرات سطحی پنل بتن اکسپوز و یا پانل جی اف آر سی می شود؟

بله. افزودن روان کننده، فوق روان کننده و یا ابرروان کننده ها به طور موثری باعث افزایش اسلامپ و روانی و کارایی بتن می شود. فواید استفاده از روان کننده، فوق روان کننده و یا ابرروان کننده ها این است که می توان بدون تأثیر در نسبت آب به سیمان، این افزایش را به دست آورد. نتیجه افزایش اسلامپ، به هوا و آب کمک می کند تا آزادانه در سراسر مخلوط حرکت کنند.

اگرچه روان کننده، فوق روان کننده و یا ابرروان کننده ها اجازه افزایش زیاد اسلامپ را می دهند، اما باعث تغییر در زمان گیرش بتن و ملات می شود. این بدان معنی است که یک دوره زمانی بسیار کمتری برای ویبره بتن وجود دارد. به منظور از بین بردن فضاهای خالی سطح توصیه می کنیم از یک مروغن قالب همزمان با استفاده از روان کننده، فوق روان کننده و یا ابرروان کننده ها استفاده کنید. روغن قالب به بتن اجازه می دهد آزادانه حرکت کند و فضاهای خالی را از سطح بتن اکسپوز و جی اف ار سی رفع کند.

.

ذکر این نکته بسیار حیاتی است که استفاده از افزودنی های شیمیایی روان کننده، فوق روان کننده و یا ابرروان کننده ها مه باعث تولید هوا می شوند ممنوع است. تمامی روان کننده، فوق روان کننده و یا ابرروان کننده ها بایستی قبل از استفاده مورد آزمایش قرار گیرند تا در نسبت به عمل آوری در گرمخانه و یا ویبره و حتی اختلاط حساسیت بسیار کمی داشته باشند.

از چه نوع قالبی باید استفاده کنیم؟

سطوح قالب تا حد ممکن صاف باشد تا کشش سطحی بین بتن و قالب کاهش یابد. فقط به همین دلیل از قالب های لاستیکی بیشتر و بیشتر استفاده می شود. آزاد سازی مناسب مورد استفاده در قالب لاستیک بهترین سطح ممکن را به همراه خواهد داشت.

در قالب های PVC و یا ABS نیز این امکان وجود دارد.

با وجود ویبره مناسب اما هنوز حفرات در سطح قالب وجود دارد، راهکار چیست؟

این اتفاق می افتد زیرا حباب های هوا و آب سبک ترین عناصر بتن هستند و به طور طبیعی به سیال ترین قسمت مخلوط سرازیر می شوند (که این قسمت بر روی سطح قالب وجود دارد). این اتفاق در نزدیکترین سطح ممکن به میز ویبره اتفاق می افتد. بنابراین اگر از ویبراتور خارجی استفاده می کنید. قالب باید با ویبره خارجی آماده شود. چکش زدن باعث می شود تا ملات به سمت منطقه مورد اصابت سرازیر شود. در نتیجه حباب های هوا و آب را به دهانه قالب شما هل می دهد. این روش برای قالبهای دارای عمیق، که در آنها حبابهای هوا و آب غالب هستند ، توصیه می شود.

روغن قالب ها چقدر مفید هستند؟

روغن قالب نه تنها به از بین بردن حفرات سطح بتن اکسپوز و پنل جی اف آر سی کمک می کنند، بلکه باعث افزایش عمر قالب شما می شوند. با این حال، انتخاب روغن قالب درست و کاربرد مناسب بسیار حیاتی است. روغن قالب مختلف، سطوح مختلفی از بتن اکسپوز و یا تایل جی اف ار سی شما را فراهم می کنند. استفاده از یک روغن قالب شیمیایی فعال را توصیه می شود.

مقدار رهائی که به قالب وارد می شود تا حد زیادی بر سطحبتن ریخته شده تأثیر دارد. روغن قالب بیش از حد تمایل به ترکیب شدن در حوزه هایی دارد که باعث ایجاد حفره می شوند. حفره هایی که در قسمت های پایین تر پنل بتن اکسپوز و یا تایل جی اف آر سی وجود دارد، می تواند عامل استفاده از روغن قالب زیاد را نشان دهد. با استفاده از روغن قالب در یک لایه نازک این حفره ها از بین می روند.

نکات مفید برای از بین بردن حفرات سطح پنل بتن اکسپوز و قطعه جی اف آر سی:

همانطور که هر تولیدکننده حرفه ای به شما می گوید اجرای بتن اکسپوز کف و یا جی آر سی علم دقیقی است. متغیرهای زیادی وجود دارد و بنابراین هیچ راهی برای اطمینان از قالب گیری بدون اعتبار وجود ندارد. با این وجود می توان حفرات را به حداقل رساند و نکات زیر برای بهبود شانس موفقیت شما ارائه می شود.

نکته شماره 1

زمان مخلوط را افزایش دهید تا به شکستن حباب های باقیمانده هوا یا آب کمک کند. این باعث ایجاد یک ثبات یکنواخت تر و عملی تر می شود.

نکته شماره 2

اطمینان حاصل کنید که روغن قالب در فیلم های نازک استفاده می شوند. با این کار هرگونه روغن قالب در قسمتهای پایین قالب شما از بین می رود.

نکته شماره 3

با افزودن شن و ماسه یا خاکستربادی و پوزولان و یا سوپرپوزولان، ویسکوزیته سیمان را کاهش دهید. این اجازه می دهد تا سنگدانه های بزرگ آزادتر حرکت کنند و میزان گرفتگی هوا را کاهش می دهد.

نکته شماره 4

از سنگدانه هایی استفاده کنید که شکل آنها یکنواخت تر باشد. سنگدانه ای با شکل نامنظم تمایل به روان شدن بتن کمتری دارند.

نکته شماره 5

تکنیک های به کار رفته در هنگام ویبره می تواند بیشتر فضاهای خالی سطح را از بین ببرد. ارتعاشات داخلی و خارجی قالب شما بیشتر حباب های هوا و آب را از سطح بتن دور می کند. چکش زدن قالب می تواند حفرات باقیمانده را از بین ببرد.