شرکت

بتن زیست

جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

کتابچه بتن اکسپوز ( فصل اول)

book henza Copy 2 2

فصل اول 

 1. مطالعه مروری بر صنعت بتن پیش ساخته معماری 

1.1. مطالب و مفاهیم عملی و تفکری

برای اینکه خواننده حداکثر بهره را از این کتاب ببرد ، مفاهیمی اولیه به طور خلاصه در این بخش آورده شده است. طرح و رنگ بتن اکسپوز پانل بتنی پنل بتنی اکسپوز

بتن ماده ای است که قرن ها مورد استفاده بوده است اما کیفیت و کاربردهای فعلی، آن را مدرن و با توانایی فراوان توصیف می کند. امکانات رنگ و بافت همراه با تنوع بی نهایت در اشکال در پانل بتن اکسپوز پیش ساخته به طراح این امکان را می دهد تا عناصر را شخصی سازی کرده و بر یکنواختی بسیاری از سیستم های اختصاصی ، یکنواختی سنگ ها و محدودیت های طراحی پایان دهد.

با بتن پیش ساخته ، طراح کنترل فرم نهایی نما را به طور کامل کنترل می کند و از هرگونه مصالحه ای که در روند تولید قابل ردیابی باشد ، عاری است. همچنین ، بتن پیش ساخته دارای ویژگی های ذاتی ، حرارتی ، صوتی ، مقاوم در برابر آتش و مقاوم در برابر انفجار است. تحقیق و کنترل کیفیت اجزای بتن منجر به درک بهتر پتانسیل های منحصر به فرد بتن پیش ساخته شده است.طرح و رنگ بتن اکسپوز

.

 بهبود در طرح اختلاط ، مخلوط کردن ، قالب گیری ، تکمیل و عمل آوری از ویژگی های پیشرفته بتن است. این پیشرفت ها باعث شده است که قدرت طراحی در چند دهه گذشته به طور قابل توجهی افزایش یابد. دوام ، شکل ظاهری و سایر جنبه های مهم مانند حمل و نقل و نصب همگام با این پیشرفت ها بوده است.

با آزاد بودن طراحی توسط طراح ، صنعت بتن پیش ساخته از دهه 1960، خصوصاً در گستره روزافزون کاربردهای بتن پیش ساخته، رشد پایداری را تجربه کرده است. در دسترس بودن گسترده بتن پیش ساخته معماری ، توزیع جغرافیایی تقریباً جهانی مواد اولیه لازم و کارایی بالای ساخت اجزای پیش ساخته ، همگی به جذابیت ساخت پانل بتنی پیش ساخته می افزایند.

مهندسان و تولیدکنندگان قطعات پیش ساخته بتنی از مهارت و نبوغ بالایی همراه با شناخت کامل مواد و پتانسیل آن در تبدیل طراح اولیه به یک ساختار تمام شده برخوردار هستند.

مرتبط با این دانش باید درک طراح از ملاحظات مهم طراحی مندرج در ذیل کامل باشد.طرح و رنگ بتن اکسپوز

 1. ویژگی های مواد ؛
 2. تجزیه و تحلیل سطح – ارتباط متقابل با مواد دیگر ؛
 3. اثرات هوازدگی
 4. رنگ ، سطح نهایی و بافت.
 5. بازده ساخت و نصب از جمله عوامل هزینه ، استانداردهای کنترل کیفیت و شیوه های تامین.

.

این ملاحظات طراحی با جزئیات قابل توجهی در سراسر این کتابچه راهنما شرح داده شده است. مهم است که طراح هنگام انتخاب شکل ، رنگ و بافت مورد نظر روی یک پروژه ، ملاحظات قابل اجرا را به دقت ارزیابی کند. ملاحظات طراحی بر اساس عوامل ساخت و نصب پیچیده و متنوع است. به دلیل اصطلاحات نامحدود بتن پیش ساخته ، چنین ملاحظاتی در مورد طراحی، به ندرت می تواند با اصطلاحات غیرمجاز بیان شود. برای طراح مهم است که بداند کدام ملاحظات معتبر هستند و تأثیر آنها را در یک کاربرد خاص ارزیابی کند.

 ملاحظات طراحی برای پانل بتنی پیش ساخته بیشتر از موارد مرتبط با سایر مصالح نیست. استفاده بهینه از پانل بتن اکسپوز پیش ساخته با درک کامل ملاحظات طراحی قابل استفاده حاصل خواهد شد. به عنوان مثال ، تعامل بین پیکربندی یک واحد بتنی پیش ساخته و ظرفیت ساختاری آن و بین شکل و سطح نهایی موجود را در نظر بگیرید. گزینه های موجود در تقویت و اتصال را به این موارد اضافه کنید، از جمله امکان پیش تنیده کردن قطعه برای جبران تنش های کششی ناشی از حمل یا شرایط بهره برداری و اهمیت درک این ملاحظات در طراحی روشن می شود.طرح و رنگ بتن اکسپوز

.

معمار، با یا بدون تجربه قبلی کار با پانل بتن اکسپوز پیش ساخته، از مطالعه دقیق تمام کتابچه راهنما بهره مند خواهد شد تا درک درستی از ملاحظات طراحی بدست آورد. پس از چنین مطالعه ای ، این کتابچه راهنما یک مرجع ارزشمند برای طراحی آینده پنل بتنی اکسپوز پیش ساخته خواهد بود.

پانل بتنی پیش ساخته بخش مهمی از بازار بتن پیش ساخته را تشکیل می دهند. این واحدها به طور معمول در اشکال استاندارد مانند دو یا سه تایی و صفحات یک تیکه یا توخالی با سطوح نهایی مختلف که اغلب به صورت مکانیزه ساخته می شوند ، تولید می شوند. اگرچه بسیاری از ملاحظات طراحی مورد بحث در این کتابچه راهنما در مورد پانل بتنی پیش ساخته وجود دارد ، اما ممکن است ملاحظات اضافی طراحی نیز حاکم باشد.

.

این ملاحظات مربوط به طراحی، کاملاً در دفترچه راهنمای طراحی PCI — بتن پیش ساخته و پیش تنیده آمده است. به طور مشابه ، اطلاعات مربوط به در دسترس بودن محصولات و تنوع محصول بین پانل های بتن پیش ساخته منفرد به راحتی از تولید کنندگان در دسترس است. بنابراین ، محصولات بتنی پیش ساخته سازه ای به طور خاص در این کتاب راهنما مورد بحث قرار نگرفته است. این کتابچه راهنما بر روی کاربردهای پنل بتنی اکسپوز پیش ساخته متمرکز است که به صورت سفارشی برای هر پروژه جداگانه در اشکال و تیپ های مختلف طراحی شده است.

این راهنما شامل برخی توصیه ها با توجه به نیازهای شغلی و شرایط قرارداد مربوط به بتن پیش ساخته است. این توصیه ها در به حداقل رساندن مشکلات و تسهیل ارتباطات در مراحل مناقصه و ساخت کمک می کند. ملاحظات طراحی ، همراه با توصیه های رویه ای، باید منطبق بر روش های توصیه شده باشد. اهمیت هماهنگی توسعه پروژه های بتن پیش ساخته معماری با تولیدکنندگان قطعات بتنی پیش ساخته را نمی توان بیش از حد تأکید کرد. هدف نهایی این کتاب راهنما تشویق این ارتباط و شکل گیری روابط است.

1.2. کاربردهای بتن پیش ساخته معماری

پانل بتنی پیش ساخته دهه های زیادی در آمریکای شمالی مورد استفاده قرار گرفته است. پتانسیل کامل آن از نظر اقتصادی ، تطبیق پذیری ، شکل ظاهری ، مقاومت سازه ای ، کیفیت و عملکرد همچنان در حال گسترش است.   حتی امروزه ، روند ساخت و نصب خوب ساختمانهایی با نمای بتنی پیش ساخته که مربوط به دهه های 1920 و 1930 است ، ماندگاری قطعات بتنی پیش ساخته را تأیید می کنند.طرح و رنگ بتن اکسپوز

به عنوان یک نمونه کلاسیک، مساجد بهائی و Wilmette ، Illinois (شکل 1.2.1) است که توسط لوئیس بورژوا ، معمار کانادایی طراحی شده است. این سازه که در سال 1920 شروع و در نهایت در سال 1953 اتمام یافت یکی از زیباترین و با جزئیات بسیار مهم و اساسی است که در ایالات متحده ساخته شده است. این یک سازه نه طرفه است که با پنل بتنی اکسپوز پیش ساخته سفید با سنگدانه کوارتز نمایان روی یک سطح فلزی ساخته شده است.

.

هر طرف به شکل یک قوس دایره ای شکل است که در آن یک درب بزرگ قرار دارد. ستون هایی با ارتفاع 45 فوت (13.7 متر) در گوشه ها قرار دارند. بالای گالری ، برج و گنبد نیز نه طرفه است اما دنده های آن از وسط دو طرف بالا رفته است. بر روی گنبد مدارهای ستاره ها و سیارات به صورت بیضی شکل ، دایره ها و منحنی های جاری نقش بسته است.

نمادهایی که نمایانگر زندگی ، ساقه ها ، گل ها ، برگ ها و میوه ها هستند در طرح بافته شده اند. فضای داخلی (شکل 1.2.1) یک اتاق استوانه ای بلند است که در بالای آن گنبدی نیم کره ای با قطر داخلی 75 فوت (22.9 متر) قرار دارد و تا ارتفاع 135 فوت (41.1 متر) در مرکز گسترش می یابد. سیم های شیشه ای توسط یک چارچوب فولادی مخفی شده در سطح خارجی و داخلی بتن پیش ساخته با طرح های پیچیده پشتیبانی می شود. این ها مانند صفحه های سوراخ دار هستند که نور از آنها عبور می کند.

.

امروزه پانل بتنی نیاز به مهارت یکنواختی از جنبه های طراحی و ابزارآلات فرآیند تولید دارد. تولید از اتکا به صنعت دستی به یک روش خط تولید کاملاً کنترل شده و هماهنگ با پیشرفت های اقتصادی و فیزیکی مربوطه رسیده است. این تکنیک های پیشرفته ساخت، کیفیت بتن تازه را دچار اشکال نمی کند و آزادی در طراحی سه بعدی را محدود نمی کند. این تکنیک ها می توانند متناسب با عملکرد خاص و نیازهای خاص بصری و زیبایی طراح باشند.

تنوع در بافت و رنگ ضامن انتخاب بهترین کیفیت مواد اولیه است. سنگدانه های درشت متناسب با اندازه ، شکل و رنگ آنها انتخاب می شوند. سنگدانه های ریز و سیمان با توجه به بافت و رنگ مورد نظر عنصر تمام شده انتخاب می شوند.

.

قالبهای پیچیده با 30 شعاع مختلف برای تولید بیش از 4000 قطعه پیش ساخته بتنی ساخته شده اند که پوسته سازه را در شکل 1.2.2 تولید می کنند. از دو رنگ پنل بتنی اکسپوز پیش ساخته ، یک نارنجی سوخته به رنگ خاک استفاده شد. هر دو برای سازگاری رنگ و چشم انداز و زمین اطراف انتخاب شده اند.

پانل بتنی بتن اکسپوز

شکل 1.2.2 – مرکز دولت شهر جفرسون ، گلدن ، کلرادو ؛ معمار: C.W. Fentress و J.H. همکاران بردبورن

ساختمان در شکل 1.2.3 دارای یک نمایه منحصر به فرد است ، با یک ظاهر خمیده دو طرفه که از یک طرف منحنی به طبقه بالا می رود و با برج مربع شکل چرخانده شده در زیر قرار گرفته است. این طرح این تصور را ایجاد می کند که یک ساختار مدرن منحنی با مستطیل سنتی ترکیب شده است.طرح و رنگ بتن اکسپوز

 برای روکش کاری ساختمان اداری 30 طبقه ، هم از پنل بتن اکسپوز پیش ساخته و هم از گرانیت استفاده شده است. سه طبقه اول با گرانیت وصل شده به پانل های پشتی پنل بتن اکسپوز پیش ساخته با اتصال پین از جنس استیل ضد زنگ و در طبقات  فوقانی پنل بتنی اکسپوز پیش ساخته ای وجود دارد که با استفاده از سندبلاست بافتی منحصر به فرد دارند. این روش پرداخت شده، ظاهری شبیه به سنگ را برای تابلوها فراهم می کند که یک تغییر یکپارچه و تقریباً غیر قابل تشخیص از گرانیت به بتن را فراهم می کند.

.

طرح بتن اکسپوز رنگ بتن اکسپوز

شکل 1.2.3 مرکز مالی IJL ، شارلوت ، کارولینای شمالی ؛ معمار: اسمالوود ، رینولدز ، استوارت ، استوارت و همکاران

ساختمان اداره پلیس در فیلادلفیا در سال 1961 به عنوان یکی از اولین ساختمانهای اصلی که از مشخصات ساختاری ذاتی بتن پیش ساخته معماری استفاده می کرد ، تاریخ سازی کرد (شکل 1.2.4 [a] و [b]). پانل های خارجی 3 طبقه با عرض 5 فوت (1.5 متر) ، ارتفاع 35 فوت (10.7 متر) ، سه طبقه دارای دو طبقه فوقانی و سقف هستند

. ساختمان از نظر پیکربندی نقشه غیر معمول است ، متشکل از دو دایره متصل به یک بخش مرکزی خمیده ، نشان دهنده سازگاری بتن با نقشه های غیر معمول کف این ساختار یک مدل اولیه برای ترکیب چندین سیستم در یک ساختمان بود. بتن پیش ساخته و پس از کشش تکنیک های نسبتاً جدیدی بودند که سپس با موفقیت ترکیب شدند.طرح و رنگ بتن اکسپوز

.

ساختمان مرکزی اداره مسکن و شهرسازی در واشنگتن دی سی ، که در سال 1968 تکمیل شد ، دارای پانل های باربری است که واحدهای تهویه مطبوع را در زیر آستانه های شیب دار قرار داده و تعقیب های عمودی برای خدمات مکانیکی تشکیل می دهند (شکل 1.2.5). پنجره ها در صفحه های عمیق مجسمه سازی شده برای کنترل خورشید قرار دارند. پانل ها به نمای پلاستیکی قابل توجهی می بخشند.

پانل بتنی پنل بتنی اکسپوز رنگ بتن اکسپوز طرح بتن اکسپوز

ب                                                                                            الف

شکل 1.2.4 (الف) ساختمان اداره پلیس فیلادلفیا ، پنسیلوانیا ؛ معمار: Cubellis GBQC قبلا Geddes Brecher Qualls Cunningham ، معماران

شکل 1.2.4 (ب) دیوار تحمل بار.

پانل بتنی پنل بتنی اکسپوز رنگ بتن اکسپوز طرح بتن اکسپوز

شکل 1.2.5 ستاد وزارت مسکن و شهرسازی ایالات متحده ، واشنگتن دی سی. معمار: Marcel Breuer و Herbert Beckhard Design Architects؛ نولن-سوینبورن و همکاران

نمای بیرونی یک ساختمان می تواند تأثیر مهمی در بینندگان بگذارد و وجهه شرکت را ارتقا بخشد. از بنای معروف، ساختمان TransAmerica در سانفرانسیسکو ، کالیفرنیا به عنوان یک نمای زیبا می توان نام برد. در نمای این ساختمان کاملاً از پانل بتنی پیش ساخته (شکل 1.2.6) بهره گرفته شده است و دارای 48 طبقه است و توسط یک گلدسته 212 فوت (64.6 متر) برای کل ارتفاع 853 فوت (260 متر) پوشانده شده است.

واحدهای دو پنجره با ارتفاع کف ، هر کدام 3.5 تن (3.2 تن) ، نیمی از کل قطعات پیش ساخته استفاده شده را تشکیل می دهند ، با دو تغییر برای تمام واحدهای گوشه ای. این فقط یکی از هزاران ساختمان با نمای منحصر به فرد و متمایز است که با پانل بتنی پیش ساخته ایجاد شده است. قسمت بتنی پیش ساخته خارجی ساختمان در شکل 1.2.7 (a) بیش از 900 فوت (274.3 متر) طول دارد.

.

 پانل های بتنی پیش ساخته 158 به عنوان یک منحنی بیضوی طراحی شده اند که دارای یک منحنی پارچه ای ناپیوسته است ، که یک بخش از مارپیچ است که در دو جهت خم می شود. هر ربع صفحه که نمای را در امتداد بخشهایی از شش منحنی قرار می دهد تا شکل بیضوی ایجاد کند. پنل های دیواری تقریباً 8 فوت (2.4 متر) به فاصله خمیده هستند

ساخت در امتداد بخشهایی از دو منحنی دایره ای دیگر (شکل 1.2.7 [b]). معمار یک سطح خارجی صاف را می خواست. نتیجه 20 این بود. (500 میلی متر) پانل دیواری عمیق از 5 اینچ تشکیل شده است. فلنج ضخیم (125 میلی متر) پوسته و ظاهر خارجی را ایجاد می کند. هر پانل همچنین شامل دو دنده عمودی داخلی است تا به عنوان سخت کننده پانل عمل کند.

پانل های منحنی 62 فوت (18.9 متر) نه تنها ساختمان را پوشانده بلکه به عنوان اعضای باربر برای حمایت از اعضای قاب بندی سقف فولادی و عرشه فلزی عمل می کنند.طرح و رنگ بتن اکسپوز

پانل بتنی پنل بتنی اکسپوز رنگ بتن اکسپوز طرح بتن اکسپوز

شکل 1.2.6 TransAmerica Tower سانفرانسیسکو ، کالیفرنیا ؛ معمار: جانسون فاین و همکاران پریرا (سابق ویلیام ال. پریرا و همکاران) ؛ عکس: عکاس وین تام.

پانل بتنی

الف                                                                    ب

شکل 1.2.7 (الف) و (ب) مرکز علم و صنعت ، کلمبوس ، اوهایو ؛ معمار: آراتا ایزوزاکی و همکاران ، معماران طراحی: NBBJ Architects Inc .؛ و مودی / نولان ، معماران رکورد.

ساختمانهای اداری بتنی ساخته شده از نظر باربری و بهره برداری مشابه ، یک محوطه دانشگاهی را تشکیل می دهند. ساختمانها با خطوط افقی بلند ، ستونهای عمودی مستحکم و جزئیات قاب پنجره ، سبک معماری Prairie School را یادآوری می کنند (شکل 1.2.8 [a]). فرم های مستطیلی راندمان برنامه ریزی فضا را به حداکثر می رساند و سیستم سازه بتنی پیش ساخته را در خود جای می دهد.طرح و رنگ بتن اکسپوز

 با جزئیات افشای افقی ، پورتال های بزرگ ، 30 فوت عرض x 40 فوت بلند (9.1 x 12.2 متر) قرمز ، ماسه سنگ قرمز بومی کلرادو را تکرار می کنند (شکل 1.2.8 [b]). قطعات بتنی پیش ساخته سوراخ دار پنجره ها را برجسته کرده و ستونهایی را در سطح سوم تشکیل می دهد و به ستونهایی می رسد که سقف را با سایه بان آفتاب خورده عمیق خود پشتیبانی می کنند.

بتن پیش ساخته در زیر پنجره ها دارای دو پایان است:

یک قسمت مرکزی آجدار بین دو لبه برجسته شده با اسید اچ. کل سیستم بتنی پیش ساخته همچنین یک منبع واحد از سیستم سازه را تولید می کند. این روش خطر را کاهش می دهد ، ارتباطات ساده را ایجاد می کند و هماهنگی در محل را برای تیم طراحی آسان تر می کند ، و ارزش قابل توجهی را ارائه می دهد.

پانل بتنی پنل بتنی اکسپوز رنگ بتن اکسپوز طرح بتن اکسپوز

الف                                                                                 ب

شکل 1.2.8 (الف) و (ب) مریل لینچ تسهیلات انگلوود ، کلرادو ؛ معمار: تامپسون ، ونتولت استین بک و همکاران

با سه دیوار انحنای منعطف به صورت افقی و عمودی ، از سه صد و چهل و شش پانل سفید سفید بتونی با ضخامت 30 اینچ (760 میلی متر) ساخته شده است که 57 تا 88 فوت (17.4 تا 26.8 متر) بالاتر از شبستان بالا می رود ، این کلیسا در شکل 1.2.9 (الف) حضوری چشمگیر و تعریف کننده در میان ساختمانهای بزرگ و بدون توصیف حومه شهر است.طرح و رنگ بتن اکسپوز

کنسول دیواره های تقریباً در حال سقوط از زمین و هر سه دیوار ، بخشهای کاملی از دایره ها با شعاع یکسان هستند. پوسته ها سه فضای مشخص را مشخص می کنند – مقدس اصلی ، نمازخانه روزهای هفته و غسل تعمیدگاه ، هر کدام ورودی خاص خود را دارند. مرکز جامعه سکولار یک ساختار بتنی با یک شکل کاملاً خطی است (شکل 1.2.9 [ب]).

.

 این بتن با یک سیمان سفید حاوی ذرات فوتوکاتالیستی دی اکسید تیتانیوم ساخته می شود که آلاینده های آلی و غیر آلی را اکسید می کند ، به طوری که روشنایی و رنگ با گذشت زمان تخریب نمی شود – در نتیجه بتن خود تمیز می شود. علاوه بر این ، جرم حرارتی دیواره های بتنی داخلی در معرض ، گرما را در زمستان و بیرون در تابستان نگه می دارد و باعث کاهش بار انرژی در سیستم ساختمان می شود.

پانل بتنی پنل بتنی اکسپوز رنگ بتن اکسپوز طرح بتن اکسپوز

الف

پانل بتنی

ب

شکل 1.2.9 (الف) و (ب) کلیسای جوبیل (غواصی در میسیکوردیا) ؛ رم، ایتالیا؛ معمار: Richard Meier & Partners، Architects LLP؛ Italcementi ، اسپانسر فنی؛ عکس ها: گابریل باسیلیکو.

برای بیان نمای ساختمان اداری در شکل 1.2.10 از رنگها و بافتهای مختلف بتن پیش ساخته معماری استفاده شده است. اولین کورس سنگ شکل زنگ زده توسط بتن سنگدانه گرانیت قرمز در معرض تشکیل شده و پایه ساختمان را تشکیل می دهد. ستون ها ، اسپندل ها و قرنیزهای فرورفته نیمه توخالی با رنگ گاوی اسیدی اچ شده و شبیه سازی سنگ آهک به پایان می رسند. تکرار واحدهای بتنی پیش ساخته فرصتی برای پیچیده تر ساختن آنها و ایجاد نمایی زیبا و در عین حال اقتصادی فراهم می کند.

پانل بتنی پنل بتنی اکسپوز رنگ بتن اکسپوز طرح بتن اکسپوز

شکل 1.2.10 Bannockburn Center ، Bannockburn ، ایلینوی ؛ معمار: Wright Architects، Ltd.

ترکیبی از رنگ ، شکل و بافت توانایی پنل بتنی اکسپوز پیش ساخته معماری را در شکل 1.2.11 (a) برای پاسخگویی به خواسته های ذهنی طراح به نمایش می گذارد. یک گذرگاه بزرگ ورودی اصلی را در بر می گیرد و شامل بتن پیش ساخته است که ستونها و تیرهای فاشیا را تشکیل می دهد.

این پروژه از چهار قسمت اصلی تشکیل شده است ، یعنی یک بازداشتگاه ، دادگستری ، یک مرکز پلیس موجود و روتوندا. شانزده واحد پنل بتنی اکسپوز پیش ساخته نازک گنبد قطر 72 فوت (22 متر) را تشکیل می دهند که بر روی یک حلقه کششی ریخته شده و یک حلقه فشرده از پنل بتنی اکسپوز پیش ساخته قرار دارند.طرح و رنگ بتن اکسپوز

.

اعتقاد بر این است که rotunda اولین سازه گنبد بتنی پیش ساخته است که در ایالات متحده ساخته شده است. اکثر پانل های دیواری از دیوارهای پنجره بارگیر تحمل می شوند که دارای دو طبقه ارتفاع و وزن هر کدام 20000 پوند (9.1 تن) هستند. آنها با جسورانه ، گوزن ، قرنیز و برنز ، با ظاهری کرم رنگ ، جزئیات کامل دارند. به همین ترتیب ، مورب تا 10 اینچ (250 میلی متر) عرض به صورت عمودی برای ایجاد تأکید بر بازی نور خورشید و سایه در نمای با شکوه ساختمان ، خط وسط هر صفحه را شماره گذاری می کند (شکل 1.2.11 [b]).

پانل بتنی پنل بتنی اکسپوز رنگ بتن اکسپوز طرح بتن اکسپوز

الف                                                                                                     ب

شکل 1.2.11 (الف) واحدهای دیوار پنجره باربر با جزئیات دقیق.

شکل 1.2.11 (ب) مرکز عدالت شهرداری آرورا ، آرورا ، کلرادو ؛ معمار: Skidmore ، Owings & Merrill.

هتلی که در شکل 1.2.12 نشان داده شده است، برای یک سایت گوشه و کنار برجسته در مرکز شهر طراحی شده است. در یک طرف آن پانل های بتن اکسپوز پیش ساخته آجری جمع شده در موزه هنرهای مدرن قرار دارد و به عنوان همسایه نزدیک ، یک ساختمان بلند مرتبه به سبک 1920 طراحی شده به سبک آرت دکو دارد.

برای تکمیل این همسایگان برجسته ، معماران یک طرح تریبون و برج با فرمهای خلاقانه تولید کردند که برای انعکاس یک ظاهر نهفته کلاسیک بیان شده است. برای تأکید بر عمودی بودن برج به نمره عمیق V شکل داده شد. پانل های بتونی پیش ساخته 6 اینچ (150 میلی متر) (که در بتن سفید با خاکستری سیاه و سنگدانه ساخته شده است) به شکل بلوک های گرانیت ساخته شده در بسیاری از ساختارهای مدنی سانفرانسیسکو شکل گرفته اند.طرح و رنگ بتن اکسپوز

ظاهر جزئیات سنگ با تصفیه سطح پانل ها با دو عمق سندبلاست افزایش یافت. یک سندبلاست متوسط ​​از سطح معمولی ظاهر یک پایان حرارتی را ایجاد می کند ، در حالی که یک ماسه بلاست سبک از قسمت پشتی آشکارسازها (3 اینچ عرض x 2 اینچ عمیق [75 50 50 میلی متر])

در سطوح پایین تر استفاده شد برداشت مفاصل ملات بزرگ موزه هنر در شکل 1.2.13 به نمادی برجسته تبدیل شده است. نمای طرح دار دارای آجر با ضخامت 1 اینچ (25 میلی متر) بر روی پانل های بتونی پیش ساخته 9 اینچ (225 میلی متر) است. ابعاد بیشتر پانل ها 10 28 28.5 فوت (3.0 8. 8.7 متر) است و حاوی بین 1500 تا 2300 آجر در هر پانل است.

.

12 1

شکل 1.2.12 W Hotel ، سانفرانسیسکو ، کالیفرنیا ؛ معمار: هورنبرگر و وورستل

13 1

شکل 1.2.13 موزه هنر مدرن سانفرانسیسکو ، کالیفرنیا ؛ معمار: ماریو بوتا ، معمار طراحی ؛ Hellmuth، Obata & Kassabaum، P.C.، Architect of Record؛

چالش طراحی ساختمان تحقیقات پزشکی در شکل 1.2.14 بر اساس سبک های معماری بسیار التهابی منطقه بود. قدمت بیشتر ساختمان ها به دهه های 1920 و 1930 برمی گردد و دارای نقوش متنوعی از طرح های آجری و پانل بتنی پیش ساخته است. هیچ تصویر غالبی برای بازی وجود ندارد.طرح و رنگ بتن اکسپوز

 هدف معماران این بود که چیزی ایجاد کنند که با این گروه متنوع از ساختمانها سازگار باشد و در عین حال یک تصویر متمایز از دانشگاه را برای بازدیدکنندگان ایجاد کند. معماران علاقه زیادی به طراحی در بیان نما ایجاد کردند. علاوه بر این ، طراحان با افزودن رنگ و رنگهای مختلف به پانل ها بر اساس محل قرارگیری آنها ، قادر به انتخاب مضامین در ساختمانهای مجاور بودند بدون اینکه از جلوه کلی آن کم شود.

.

 نتیجه این است که هر نما با محیط اطراف خود سازگار است و به نظر می رسد متعلق به منطقه است. سطح میانی دارای یک سنگ گرانیت اسیدشور شده است که زنگ های ظریف ، غنی و قرمز را برای ادغام با سنگ تراشی ساختمان های موجود فراهم می کند. در قسمت فوقانی ماسه سفید اسیدشور شده با گچ صورتی ملایم که عمدتا در بخشهای آزمایشگاهی استفاده می شود ، نمای واضحی را به همراه دارد. پنجره های برجسته طرح رنگ را تقویت می کنند.

14

شکل 1.2.14 ساختمان تحقیقات زیست شناسی مولکولی دانشگاه ایلینوی ، شیکاگو ، ایلینوی ؛ معمار: Goettsch Partners که قبلاً Lohan Associates بود.

چالش طراحی در شکل 1.2.15 ادغام مجموعه چند منظوره در منطقه اصلی خرده فروشی در مقیاس کوچک در لبه بلوک و ساختمان هنری دکو مجاور بود. بتن پیش ساخته و جزئیات در ورودی گوشه گویای سنت دوران بزرگ فروشگاه های بزرگ اواخر قرن نوزدهم است. از ظروف تزئینی پشت بام ، حروف برش خورده ، تا براکت های رنگی تراکتا و قرنیزهای محکم در بالای طبقه دوم ، این ظرافت جزئیات با بتن پیش ساخته از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بود.

15

شکل 1.2.15 Saks Majestic Square Complex چارلستون ، کارولینای جنوبی. معمار: LS3P Associates، Ltd.

این پروژه در شکل 1.2.16 (a) شامل یک مرکز خرید 3 طبقه و یک ساختمان اداری 11 طبقه در قلب یک منطقه تجاری بزرگ است. استفاده از پنل بتنی اکسپوز پیش ساخته برای روکش ساختمان ها ، ظاهری متمایز و شبیه سنگ های تراش خورده ایجاد می کند. پانل ها همچنین شامل اشکال هندسی خلاقانه ای هستند که مجموعه را برجسته می کنند.

 بافت سنگی پانل های بتن اکسپوز پیش ساخته با استفاده از آسترهای فرم لاستیکی ، گرفته شده از سنگهای طبیعی در معدن سنگ بازالت (شکل 1.2.16 [b]). مهندسی دقیق و فرمهای پیچیده برای تولید صفحاتی با آشکارسازی عمیق در اتصالات کاذب و انتهای جانبی بهم پیوسته که از بین بردن اتصالات عمودی قابل مشاهده است ، لازم بود.طرح و رنگ بتن اکسپوز

.

صفحات گوشه ای افقی ، عمودی و مایل به صورت یک تکه ریخته می شوند و ظاهر “سنگ گوشه” واقعی ایجاد می کنند. این ساختمان در یک منطقه زلزله خیز پر خطر واقع شده است. این اتصالات از شکاف 1.25 اینچی (32 میلی متری) به عنوان وسیله ای برای حرکت دیفرانسیل بین هر دو سیستم مجاور استفاده می کردند و این امر با میله های فولادی گالوانیزه 8 اینچ (200 میلی متر) انجام شد که قسمت های بالایی پنل های بتن اکسپوز پیش ساخته را به صفحات تعبیه شده در سازه متصل می کند.

16

شکل 1.2.16 (a) و (b) Plaza Moliere Dos 22 Mexico City ، مکزیک ؛ معمار: Sordo Madaleno y Asociados، S.C .؛

حدود 1400 پانل بتنی پیش ساخته برای نمای پروژه خوابگاه 18 طبقه و چند دانشگاه در شکل 1.2.17 (a) استفاده شده است. طراحی دارای گوشه های گرد و قرنیز مفصلی است که به ساختار عظیم علاقه می بخشد. پنل های بتن اکسپوز پیش ساخته در سطوح فوقانی اسیدشویی و در دو طبقه اول دارای یک سطح قدیمی هستند و در امتداد خیابان ظاهری متناسب با همسایگان خود ایجاد می کنند (شکل 1.2.17 [b]). استفاده گسترده از پنل بتن اکسپوز پیش ساخته باعث می شد که در خارج از بهار و هوای نامناسب نمای ساختمان ساخته شود.طرح و رنگ بتن اکسپوز

17                                        الف                                                                  ب

شکل 1.2.17 (الف) و (ب) مرکز دانشگاه شیکاگو ، شیکاگو ، ایلینوی ؛ معمار: آنتونویچ همیاران و VOA همکاران ، شرکت ، دانشیار معماران

نمای ساختمان چهار طبقه دانشگاه در شکل 1.2.18 توسط ریتمی هماهنگ از ستونها و پنجره ها ، تقارن و جزئیات کلاسیک بیان شده است. مقیاس و احساس نمای بیرونی نشان دهنده کلاسیسیسم آرام آن است. در نزدیکی سازه های  اوایل قرن 19 پنل بتنی اکسپوز پیش ساخته این پروژه با ترکیبی از سیمان سفید و خاکستری ، مقدار کمی رنگدانه، سنگدانه آهکی به رنگ روشن و ماسه طبیعی ساخته شده است.

تمام پانل های بتن اکسپوز پیش ساخته به راحتی اسید شسته شدند. شکل پذیری در طراحی فوق العاده پانل های بتن اکسپوز پیش ساخته ، آزادی قابل توجهی در طراحی را در جزئیات عناصر و توسعه زیبایی مورد علاقه ساختمانهای همسایه فراهم کرده است. بتن پیش ساخته به جای یک سطح صاف و غیر قابل تحمل ، یک نمای متحرک و پله ای ایجاد می کند. بسیاری از پنل بتنی اکسپوز پیش ساخته به دلیل وجود برآمدگی های عمیق و بازده های متعدد ، به توالی های قالب گیری متعدد نیاز داشتند. پنل بتن اکسپوز پیش ساخته به ویژه دارای بیان قوی در پایه ساختمان است که مقاومت ، استحکام و جرم سازه را منتقل می کند.

.

18

شکل 1.2.18 دانشگاه آیووا ، ساختمان مدیریت بازرگانی Pappajohn ، شهر آیووا ، آیووا ؛ معمار: Architecture Resources ambridge، Inc.، Design Architect؛ Neumann Monson، P.C.، Architect of Record؛

به مدت 85 سال ساختمان Oklahoma’s Capitol ناتمام ماند و گنبد آن هرگز ساخته نشد. این معمار گنبد خارجی و داخلی را بر اساس هدف اصلی نقشه های سال 1914 طراحی کرده است. گنبد بیرونی جدید دارای پنل بتن اکسپوز پیش ساخته و سنگ است. قطر گنبد 80 فوت (24.4 متر) است و از پشت بام موجود 140 فوت (42.7 متر) ارتفاع می گیرد (شکل 1.2.19).

بزرگترین چالش برای پانل بتنی پیش ساخته ، تقلید از جزئیات تزئین شده Capitol بود که شامل ستونها و سرستون ها ، براکت ها با تزئینات دقیق و کوبلای بسیار دقیق بود. برای رفع نگرانی های مربوط به نگهداری مورد نیاز اتصالات پانل بتن اکسپوز پیش ساخته مهر و موم شده ، دنده های بتن اکسپوز پیش ساخته بر روی اتصالات عمودی پانل های گنبد قرار گرفتند. به عنوان یک اقدام احتیاطی افزوده، تمام صفحات داخلی پانل های بتن اکسپوز پیش ساخته در دسترس هستند تا از آسیب نرفتن به گنبد داخلی در اثر نشت غیرقابل شناسایی جلوگیری کنند.طرح و رنگ بتن اکسپوز

19

شکل 1.2.19 گنبد کنگره ایالتی اوکلاهما ، شهر اوکلاهما ، اوکلاهما ؛ معمار: Frankfurt-Short-Bruza Associated، P.C .؛

در شهری که به دلیل میراث معماری مشهور است ، برج متمایز کانکس 26 طبقه در شکل 1.2.20 (a) ، که از یک سایت برجسته بلند می شود. پنل بتنی اکسپوز پیش ساخته نمای برج را می پوشانند و به پروژه کمک می کنند تا از طریق بیان و رنگ گرم مواد، یکپارچه در محله ادغام شود. هدف دستیابی به ظاهری زیبا بود.

یک ساختمان تمام سنگ پوشیده شده  و این با استفاده از سنگ طبیعی در پایه ، با پنل بتن اکسپوز پیش ساخته که در طبقه دوم استفاده می شود ، افزایش یافته است. پنل های معمولی در ارتفاع جلو 23 فوت 3 اینچ طول 10 فوت 8 اینچ بلند (7.10 3. 3.28 متر) هستند. پانل ها 7 اینچ (175 میلی متر) ضخامت دارند و 11 اینچ (275 میلی متر) از پشت پنجره ها بازمی گردند (شکل 1.2.2.20 [b]).

.

 این روکش برای یک بار باد جانبی 127 مایل در ساعت (203 کیلومتر در ساعت) طراحی شده است. پنجره های سوراخ دار ، اتصالات و خط قرنیز ساختمان با شکل پذیری پنل بتن اکسپوز پیش ساخته و هزینه کم به دست آمد. طراحان همچنین از سیالیت بتن پیش ساخته در تولید انتقال روتوندا با ظرافت منحنی در برجسته ترین گوشه ساختمان استفاده کردند. استفاده از پانل های بتن اکسپوز پیش ساخته هم زمان ساخت و هم سطح مرحله مورد نیاز برای نصب را به حداقل می رساند ، که یک عامل اصلی در یک محیط شهری است.

20

الف                                                                        ب

شکل 1.2.20 (a) و (b) 840 N. Lake Shore Drive ، شیکاگو ، ایلینوی ؛ معمار: معماران لوسین لاگرانژ ؛

مدیر پروژه با برنامه ریزی دقیق از طریق برج تاورکرین قطعات را تخلیه و به محل اتصال خود منتقل کرد و هیچ قطعه ای در محل ذخیره نشد. همچنین استفاده از پنل بتن اکسپوز پیش ساخته باعث شد واحدهای پنجره به راحتی در بتن پیش ساخته متصل شوند و دیگر نیازی به سیستم استحکام فلزی که برای اتصال آنها به سنگ نیاز بود ، از بین می رود.

دفتر مرکزی شرکت در شکل 1.2.21 نقطه کانونی برای یک منطقه جدید توسعه است. با استفاده از پانل بتون اکسپوز پیش ساخته در شکل و بیان ابتکاری در چشم انداز ادغام می شود. این ساختمان هرمی شکل محل های نمایشگاهی ، نمایشگاه ها و سالن اجتماعات چند منظوره را در خود جای داده است. این ساختمان مکعبی شکل هشت طبقه است ، در بالای آن یک پنت هاوس قرار دارد و به عنوان فضای اداری شرکت ها استفاده می شود.

.

 آبشارها بر روی کف داخل دهانه های مدور چهار دیواره آبشار می خورند ، سپس به استخرهای بازتابنده در میدان اصلی سرازیر می شوند. برای مطابقت با چشم انداز اطراف و مفهوم طراحی سنگ طبیعی ، ترکیبی از سنگ درشت سنگ مرمر خرد شده سفید و خاکستری و ماسه با سیمان سفید و خاکستری در ایجاد ترکیب رنگ مناسب به ساختمان ها بسیار مهم بود.

معمار با استفاده از یک بافت سطح عمیق متوسط ​​با استفاده از ابزار اسکنه های پنوماتیک ، به دنبال بافت و روشنایی برای بازتاب مطلوب نور بود. تراشه های مرمر هنگام شکستن پوست از پنل بتن اکسپوز پیش ساخته ، درخشیدند. معمار همچنین برای دستیابی به اثر سنگ هرم طبیعی ، درخواست کرد که به طور تصادفی به پانل ها تغییر رنگ جزئی ایجاد شود.طرح و رنگ بتن اکسپوز

.

21

شکل 1.2.21 مرکز شرکت Calakmul ، مکزیک ، D.F. ، مکزیک ؛ معمار: آگوستین هرناندز ناوارو

شکل 1.2.22 یک مرکز هنرهای نمایشی است که برای ارائه نمایش های برادوی ، باله ، اپرا ، کنسرت های سمفونیک و تولیدات توسط گروه های هنری منطقه ای و همچنین برنامه های آموزشی مرتبط با هنرهای فرهنگی استفاده می شود. این پروژه ، با اضافه شدن 90000 فوت مربع (8370 متر مربع) به یک تئاتر تاریخی موجود ، موفقیت زیبایی شناسی خود را مدیون استفاده از پانل بتنی پیش ساخته معاصر است که نمای سنگ ساختمان 1929 را تکمیل می کند.

طراحی غرفه ورودی با استفاده از ستون های بتنی پیش ساخته با جزئیات دقیق و قالب ریزی شده انجام شده است. پنل های بتن اکسپوز پیش ساخته به معماران این امکان را می دهد تا طرحی باز و سبک با دهانه هایی ایجاد کنند که در سنگ امکان پذیر نباشد.

.

22

شکل 1.2.22 مرکز هنرهای نمایشی بوشنل هارتفورد ، کنتیکت معمار: Wilson Butler Lodge Inc.

بیش از 40 سال بدون ساخت سالن دادگاه در این منطقه ، دادگاه های جدیدی برای تأمین عدالت در یک منطقه بزرگ شهری با طراحی معماری که منعکس کننده ظاهر ، شخصیت ، قدرت بنیادی موسسه ، ویژگی های محیطی و نهاد قضایی، ساخته شد. یک دادگاه 10 طبقه 295،000 فوت مربعی (27406 مترمربع) با یک هلی پد پشت بام در یک مکان نامنظم تصور شد (شکل 1.2.23). ساختمان شامل هشت سالن دادگاهی است که فضای آن برای شش سالن دادگاه آینده و بخشهای پشتیبانی قضایی فراهم است.

ساختمان دادگاه با ترکیبی از عناصر طراحی با استفاده از پنل بتن اکسپوز پیش ساخته منحنی که بلوک دادگاه را تشکیل می دهد و در برابر دیوار شیشه ای عایق بندی شده معاصر برای مناطق اداری و عمومی تشکیل شده است ، متراکم شد. پانل های بتن اکسپوز پیش ساخته با سطح نهایی ماسه سنگ برای ظاهر قابل توجه ، نگهداری اندک و کم هزینه، همراه با ویژگی های امنیتی انتخاب شدند. ورودی اصلی عمومی توسط یک دهلیز دو طبقه افزایش یافته است. ساختمان از طریق موانع وسیله نقلیه ایجاد شده توسط فضای سخت پلکانی ایمن است.

.

23

شکل 1.2.23 دادگاه شهرداری شهرستان لس آنجلس لس آنجلس ، کالیفرنیا ؛ معمار: Mosakowski Lindsey Associated؛

محوطه ای کاملاً مشهود و شیب دار که مستقیماً در مجاورت یک دریاچه کوچک قرار داشت. انگیزه ایجاد یک ساختمان اداری به سبک کلاسیک بود که از آب به عنوان یک استخر منعکس کننده غول پیکر استفاده می کرد (شکل 1.2.24). سطح بالایی از جزئیات با استفاده از پانل بتنی کاملاً مفصلی که جلوه های سایه ای شدیدی ایجاد می کنند به دست آمد.

سطوح نهایی کار پنل بتنی اکسپوز پیش ساخته انتخاب شدند. سطوح سندبلاست شده باریک سبک هنگام مشاهده از فاصله دور ، به شکل سنگ آهک مایل به رنگ نشان داده می شوند. بخشهای سنگین سند بلاست شده از پانل های بتن اکسپوز، گرانیت را به منظور پایان دادن به گرانیت های صورتی به صورت امواج حرارتی شبیه سازی می کنند.

.

 حصارهای گرانیت و سنگ مرمر با ضخامت 3/4 اینچ (19 میلی متر) در تمام مکان ها از پنل بتن اکسپوز پیش ساخته جدا می شوند. این همچنین راهی برای پنهان کردن اتصالات پانل و ایجاد سایه ها و جزئیات بیشتر سطح فراهم می کند. اتصالات کاذب در ارتفاع وسط اسپندل و اواسط ستون اضافه می شوند تا قطعات کوچکتر را با وضوح بیشتری ایجاد کنند.

24

شکل 1.2.24 چهار Lakepointe شارلوت ، کارولینای شمالی ؛ معمار: Urban Design Group Inc.

نمای ساختمان در شکل 1.2.25 از پانل بتن اکسپوز پیش ساخته سندبلاست شده ساخته شده با طرحی خاص ساخته شده است که یک مرکز مستقیم از سبک هنر دکو ساده ساختمانهای مجاور دهه های 1940 و 1960 است که با پنل بتنی اکسپوز پیش ساخته پوشانده شده اند. دستگاه های نصب پانل بتن اکسپوز پیش ساخته با پوشش کم سطح به عنوان موانع وسیله نقلیه مقاوم در برابر تصادف برای منطقه پردازش داده بدون پنجره ، یک طبقه عمل می کنند.طرح و رنگ بتن اکسپوز

25

شکل 1.2.25 مرکز عملیات سیستم های لجستیکی ، پایگاه نیروی هوایی رایت-پترسون ، دیتون ، اوهایو ؛ معمار: KZF Inc .؛

پروژه آپارتمان 9 طبقه ، با ارتفاع متوسط و U شکل در مجموع 137 واحد را در خود جای داده است (شکل 1.2.26). تراس های ساختمان به ارتفاع سه طبقه به سمت پایین قرار دارند ، بنابراین به محوطه مسکونی کم پشت در پشت پرده پرداخته می شود. نمای نه طبقه با یک توالی موزون یک طبقه از ستون های روکش دار تکراری ، که در طبقه دوم توسط یک باند قرنیز مداوم و به شدت مفصل پوشانده شده ، خراب می شود.

ستون به این باند قرنیز متصل می شود ، و بر پشتیبانی آن از نمای بالا تأکید می کند. ارتفاع بالای نوار قرنیز با ادغام پنجره های سوراخ دار و بالکن های منحنی فرانسوی که با استفاده از لنگه های بتنی و پانل بتنی پیش ساخته ساخته شده ، شکسته می شود.

.

26

شکل 1.2.26 One Balmoral Avenue تورنتو ، انتاریو ، کانادا ؛ معمار: Rafael + Bigauskas Architects؛

مرکز ورزشی بومرنگ شکل  (1.2.27)، 236000 فوت مربع (21924 متر مربع) نه تنها یک اثر هنری خارق العاده است ، بلکه یک موفقیت لجستیکی شگفت انگیز است که توسط پنل بتنی اکسپوز پیش ساخته امکان پذیر شده است (شکل 1.2.27 [a]). اسکلت بیرونی به عنوان نمای ساختاری سفت تصور شده است که می تواند تعداد ستون های خارجی را به حداقل برساند.

در حالی که به طور کارآمد دهانه ها را بر روی میدان موجود ، اتاق مکانیکی ، تونل سرویس و اسکله بارگیری پشتیبانی می کند. نتیجه ای که حاصل شد یک تلفیق هنری و دقیق اجرا شده از فرم و ساختار است: یک قاب خرپایی فولادی بسیار پیچیده با 567 پانل بتونی پیش ساخته بتونه کاری شده با انحنا ، خاکستری روشن ، ماسه باریک پوشیده شده که در واقع عناصر سازه ای فولادی منفرد را می پوشاند تا فرورفتگی های عمیق پنجره را فراهم کند روبنای فولادی (شکل 1.2.27 [b]). تنها خطوط مستقیم پانل بتنی پیش ساخته در داخل قرار دارند.

رنگ بتن اکسپوز طرح بتن اکسپوز پنل بتنی اکسپوز

الف                                                                                     ب

شکل 1.2.27 (a) و (b) Richard E. Lindner Athletics Center، University of Cincinnati، Ohio؛ معمار: معماران Bernard Tschumi ، معمار طراحی ؛ Glaserworks ، Architect of Record ؛

صفحه عمودی یا در امتداد کناره های پنجره ها. در صفحه افقی ، شش انحنای محدب ، دو مقعر و هشت منحنی ترکیبی وجود دارد که با استفاده از هشت فرم کاملاً فولادی ساخته شده به صورت سفارشی – از جمله یک فرم قابل تنظیم یک نوع – که هم ثبات و هم کارایی تولید را فراهم می کند.

علاوه بر این ، این سازه در بالای چندین ستون ستون “pilotis” V شکل ظاهر می شود که از یک سطح پیچ خورده مارپیچ برخوردار است و عرض آن در طول ارتفاع متفاوت است. قاب فولادی مارپیچ و پانل بتنی پیش ساخته با بازگرداندن پنجره های مثلثی فرو رفتگی که به داخل و داخل قاب فولادی نفوذ می کنند ، فقط با استفاده از مدل های نرم افزاری 3-D مملو از داده طراحی می شوند و همین چند سال پیش یک طراحی تقریباً غیر قابل اجرا در نظر گرفته شده بود.طرح و رنگ بتن اکسپوز

.

کتابخانه نمایشی و سه ساختمان پوشیده شده از پانل بتنی پیش ساخته یک اثر هنری کاربردی است (شکل 1.2.28 [a]). بزرگترین بخش مربوط به ساختمان هلال ماه شیب دار 400 فوت (120 متر) بود که از پنل بتن اکسپوز پیش ساخته برای ایجاد شکل ظاهری یک سازه روان ، منحنی ، متمایل و تاب دار استفاده می کرد. ساختمان هلال دارای ارتفاعی بیش از 90 فوت (27 متر) می باشد و در نقطه میانی قوس شیب دار ، شیب از درجه عمودی 15 درجه است (شکل 1.2.28 [b]).

این حرکت برای در بر گرفتن ساختار اصلی کتابخانه مثلثی شکل انجام می شود. اتاق هوایی شهری که از فضای اسکای لایت ایجاد شده توسط ساختمان های مثلثی و هلالی عبور می کند ، دسترسی آسان به امکانات عمومی را فراهم می کند (شکل 1.2.28 [ج]). ساختار مستطیل شش طبقه شامل دفاتر اداری است. هر سه ساختمان با صفحات بتونی پیش ساخته معماری دارای اسید اچ محصور شده یا از آنها استفاده شده است.

.

رنگ بتن اکسپوز طرح بتن اکسپوز پنل بتنی اکسپوز

الف                                                                      ب                                                                           ج

شکل 1.2.28 (الف) ، (ب) و (ج) کتابخانه عمومی سالت لیک سیتی ، سالت لیک سیتی ، یوتا ؛ معمار: Moshe Safdie and Associates Inc. ، Design Architect؛ معماری VCBO

ساختمان اداری در شکل 1.2.29 به صورت دو بال اداری تشکیل شده است که در کنار یک غرفه مرکزی مکعبی قرار دارد که یک دهلیز استوانه ای شکل و یک پله بزرگ را در خود جای داده است. طراح با استفاده از یک الگوی غول پیکر مقیاس بزرگ نمای طولانی ساختمان را اصلاح کرد. پانل بتنی پیش ساخته سبز ، خاکستری و تراکوتای رنگی یکپارچه که به صورت الگوی شطرنجی مونتاژ شده اند منظره منظم مزارع اطراف را به یاد می آورند.

 غرفه مرکزی بتنی پیش ساخته به رنگ خاکی، زمینه ای غنی را فراهم می کند که رواق آجری لعاب دار زرد و درخشان نور را منعکس می کند. انتخاب پانل بتنی پیش ساخته علاوه بر تهیه یک ماده با دوام و با نگهداری کم ، مقرون به صرفه بود. دو مزیت دیگر پنل بتنی اکسپوز پیش ساخته که به برنامه ساخت کمک کرده است ، قابلیت نصب آن در انواع آب و هوای سخت و سهولت و سرعت محصور شدن ساختمان نمای بتن اکسپوز پیش ساخته است.

.

رنگ بتن اکسپوز طرح بتن اکسپوز پنل بتنی اکسپوز

شکل 1.2.29 دفتر مرکزی الکترونیکی مصرفی تامسون ، ایندیاناپولیس ، ایندیانا ؛ معمار: Boka Powell کنسرسیوم Haldeman ، Powell + Partners for Architecture Inc. مایکل گریوز

پانل بتنی پیش ساخته ، که به صورت آشیل بیان می شوند ، طراحی مرکز درمانی را در شکل 1.2.30 با مقاومت و استحکام پیش بینی شده توسط مشتری ارائه می دهند. پانل بتن اکسپوز پیش ساخته یک راه حل ایده آل برای به دست آوردن رنگ گرم بخار تولید شده از فرآیند سنگ آهک خاصی را ارائه می دهند.طرح و رنگ بتن اکسپوز

 بتن پیش ساخته به طراحان امکان کنترل رنگ و بافت را داد و انعطاف پذیری را در بیان مجسمه سازی فراهم کرد. عمق نیم اینچ در نیم اینچ (13 میلی متر در 13 میلی متر) سهولت لازم برای ایجاد الگوی سنگی مورد استفاده برای کاهش مقیاس صفحات بزرگ و شبیه سازی بافت یک سطح سنگ طبیعی است. با استفاده از سندبلاست سبک که تقریباً هیچ دانه درشتی نمایان نمی شد ، یک سطح نهایی ظریف و تقریباً صاف تولید شد. بیان محکم ستون ، تقویت کننده صفحات عمودی ساختمان ، همچنین با استفاده از بتن پیش ساخته حاصل می شود.

.

30

شکل 1.2.30 بیمارستان یادبود شمال غربی ، شیکاگو ، ایلینوی ؛ معمار: Ellerbe Becket Inc. Hellmuth ، Obata & Kassabaum ، P.C. ؛ و VOA Associates Inc. ، Architects of Record؛

پانل بتنی پیش ساخته برای نمای ساختمان در شکل 1.2.31 به دلیل انعطاف پذیری ذاتی طرح و منحصر به فرد و دوام انتخاب شده است. این توانایی ایجاد یک واژگان معماری غنی از عناصر نما را فراهم می کند که مقیاس و تصویر مناسب را جستجو می کند. با توجه به برجستگی فوق العاده این تاسیسات در یک جامعه بسیار فعال و پرانرژی ، لازم بود که به ساختمان اداری هفت طبقه جزئیات و ویژگی های معماری زیادی ارائه شود.

به تیم طراحی برای جلوگیری از نمای “مسطح” اخطار داده شده بود. از این رو ، طرح نهایی شامل سطح قابل توجهی از سه بعدی با پیش بینی های عمودی سنگین است. از سه طرح مخلوط با دو بتن پیش ساخته سفید با صفحات گرانیت تعبیه شده و یک سطح اسیدشویی سبک در سطوح پایین و دو مخلوط با رنگ شفاف با مواد شستشوی متوسط ​​در بالا استفاده شد. چهار پانل اسپندل دارای حروف قالب بندی شده است که نام و آدرس ساختمان را نشان می دهد.طرح و رنگ بتن اکسپوز

 این ساختمان برای دستیابی به رتبه نقره ای از سیستم رتبه بندی LEED شورای ساختمان سبز ایالات متحده طراحی شده است.

رنگ بتن اکسپوز طرح بتن اکسپوز پنل بتنی اکسپوز

شکل 1.2.31 Navy League Building ، آرلینگتون ، ویرجینیا ؛ معمار: Page Southerland Page ، L.L.P .؛

پنل بتن اکسپوز پیش ساخته برای دستیابی به ظاهری کلاسیک مورد نظر معمار برای کتابخانه اصلی در شکل 1.2.32 (a) انتخاب شده است ، که یک سطح نهایی منحصر به فرد برای تقریبی سطح سنگ کوکینا بود (شکل ظاهری آن شبیه سنگ تراورتن است) ، سنگ بزرگ مایل به سفید متشکل از پوسته های شکسته و مرجان هایی که در کنار هم با سیمان به هم متصل شده اند.

به منظور دستیابی به این شکل ، جوش شیرین قبل از ریخته شدن بتن در کف قالب پاشیده شد. هر پانل زنگ زده شخصیت خاص خود را با تنوع گسترده ای در بافت ، رگه و رنگ دارد ، اما عمق متوسط فضای خالی سطح بنا به نیاز معمار تنظیم شده است (شکل 1.2.32 [b]). شکل ظاهری منحصر به فردی به ساختمان می بخشد.طرح و رنگ بتن اکسپوز

.

32

الف                                                                       ب

شکل 1.2.32 (الف) و (ب) کتابخانه عمومی جکسونویل جکسونویل ، فلوریدا. معماران: Robert A.M. معماران استرن؛ و رولاند دل وال و بردلی ؛

پیشرفت در فرآیندهای ساخت اجازه می دهد تا پنل بتنی اکسپوز پیش ساخته تقریباً در هر رنگ ، فرم یا بافت – هر چه از نظر زیبایی شناسی خوشایندتر باشد ، ایجاد شود. علاوه بر این ، قالب پذیری بتن آزادی طراحی نمای سازه را به روشهای بسیار تخیلی ارائه می دهد.

 این توانایی دستیابی به عناصر کاملاً سفارشی ، بتن پیش ساخته را از سایر مصالح برای نمای خارجی متفاوت می کند. پانل بتنی پیش ساخته همچنین می تواند با خلاقیت با طیف گسترده ای از مصالح نما دیگر مواجه شود. معماران از ظرافت ظاهری مصالح نما سنتی مانند سنگ ابعادی ، آجر ، کاشی و حتی سفال با مقاومت ، انعطاف پذیری و اقتصاد پانل بتنی استفاده می کنند.پنل بتنی اکسپوز

 پیج اینستاگرام