شرکت

بتن زیست

جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

تایل بتن اکسپوز در ساختمان های مدرن

1 14 1080x666 1

طراحی پایدار ساختمان نشان دهنده تعهد به بهره وری انرژی ، نظارت بر محیط زیست و حفاظت از آن است. یک ساختمان پایدار از موادی ساخته شده است که تأثیرات زیست محیطی چرخه زندگی را به حداقل می رساند. مواد ترجیحی محیط زیست تأثیر کمتری بر سلامت انسان و محیط زیست دارند. تایل پانل یا پنل بتن اکسپوز نما

طی سالهای گذشته ، الیاف شیشه توسط سازمانهای تحقیقاتی دولتی و مستقل مورد بررسی دقیق قرار گرفته است. مواد کامپوزیتی پنل بتن اکسپوز (سیمان تقویت شده با الیاف شیشه) به طور گسترده ای برای ساخت ساختمان ها استفاده شده است. پانل بتن اکسپوز یکی از مواد جدید مبتنی بر سیمان است که در آن الیاف شیشه با طول کوتاه پراکنده شده و منجر به افزایش کشش و مقاومت در برابر ضربه می شود.

.

از آنجا که شیشه الیافی با منابع موجود و محتوای بازیافتی ساخته می شود ، می تواند به صورت محلی یا منطقه ای تولید شود. این واقعیت هنگام بررسی مصرف سوخت و تأثیرات زیست محیطی آن بسیار مهم است. در این مقاله ، رابطه بین بتن مسلح الیاف شیشه و طراحی ساختمان پایدار بررسی شده است و پیشنهاداتی در مورد کاربرد بهتر آن در صنعت ساختمان ارائه می دهد.

بتن مسلح با الیاف شیشه ماده ای مهندسی شده است که شامل سیمان ، پلیمرها و الیاف شیشه است که در ماتریس انباشته قرار گرفته اند. اساساً ، پانل بتن اکسپوز یک کامپوزیت فوق العاده قوی ساخته شده از سیمان پرتلند است که با الیاف شیشه ای به طور تصادفی پراکنده تزریق شده و بتن را تقویت می کند و ظرفیت تحمل بار آن را افزایش می دهد. پنل بتن اکسپوز نما تمام مشخصات بتن نرمال را دارد. تعدادی از خصوصیات اضافی ، امتیازات قابل توجهی به پانل بتن اکسپوز می دهد. بدیهی است که پانل بتن اکسپوز تا 80٪ سبک تر از بتن است.

.

بنابراین کار با آن آسان تر و نصب می شود. پانل بتن اکسپوز با وجود وزن کم ، از استحکام و دوام بالاتری نیز برخوردار است ، و پانل بتن اکسپوز را به ماده ای تبدیل می کند که می تواند آزمون زمان را تحمل کند. این واقعیت را اضافه کنید که پانل بتن اکسپوز به راحتی در یک طرح پیچیده و دقیق در یک انتخاب گسترده ای از رنگ ها ، فرم ها و بافت ها قالب می شود و این یک جایگزین مناسب برای بتن پیش ساخته و یک ماده ایده آل برای طیف وسیعی از پروژه های خلاقانه است.

به عنوان یک ماده مهندسی ، خصوصیات تایل بتن اکسپوز می تواند بسته به طراحی مخلوط ، محتوای شیشه و روش های تولید متفاوت باشد. الیاف شیشه مورد استفاده در پانل بتن اکسپوز مقاومت کششی بالاتری نسبت به فولاد دارد. به عنوان یک قاعده کلی ، هرچه محتوای فیبر بالاتر باشد ، مقاومت آن نیز بیشتر است. یک ترکیب معمولی با 5٪ الیاف شیشه دارای مقاومت فشاری 6000 تا 8000 psi است.

.

مفهوم استفاده از الیاف به عنوان تقویت کننده موضوع جدیدی نیست. الیاف از دوران باستان به عنوان تقویت کننده استفاده می شده است. از نظر تاریخی ، از موی اسب در ملات و کاه در آجرهای گلی استفاده می شد. در اوایل دهه 1900 ، از الیاف آزبست در بتن استفاده می شد و در دهه 1950 مفهوم مواد کامپوزیت بوجود آمد و بتن مسلح با الیاف یکی از موضوعات مورد علاقه بود. پس از کشف خطرات بهداشتی مرتبط با آزبست، نیاز به یافتن جایگزینی برای آزبست مورد استفاده در بتن و سایر مصالح ساختمانی احساس شد.

تا دهه 1960 ، فولاد ، شیشه (پنل بتن اکسپوز) و الیاف مصنوعی مانند الیاف پلی پروپیلن در بتن استفاده می شد و تحقیقات در مورد بتن های تقویت شده با الیاف جدید همچنان ادامه دارد. پانل بتن اکسپوز در ابتدا در دهه 1940 در روسیه ساخته شد ، اما تنها در دهه 1970 بود که به شکل فعلی مورد استفاده گسترده قرار گرفت.

.

مواد کامپوزیت تقویت شده با الیاف شیشه از الیاف شیشه با مقاومت بالا تعبیه شده در یک ماتریس سیمانی تشکیل شده است. در این فرم ، هر دو الیاف و ماتریس هویت فیزیکی و شیمیایی خود را حفظ می کنند ، با این وجود ترکیبی از خصوصیات را تولید می کنند که با هر یک از اجزای سازنده به تنهایی نمی توان به دست آورد. به طور کلی الیاف اعضای اصلی حمل بار هستند.

 در حالی که ماتریس اطراف آنها را در مکان ها و جهت مورد نظر نگه می دارد و به عنوان یک رسانه انتقال بار بین آنها عمل می کند و از آنها در برابر آسیب های محیطی محافظت می کند. در حقیقت ، الیاف تقویت کننده ماتریس و سایر عملکردهای مفید را در مواد کامپوزیتی تقویت شده با الیاف فراهم می کنند. الیاف شیشه را می توان در طول مداوم یا در طول های ناپیوسته (خرد شده) در یک ماتریس قرار داد. رایج ترین شکلی که در آن از کامپوزیت های تقویت شده با الیاف در کاربردهای ساختاری استفاده می شود ، لمینت نامیده می شود.

.

با چیدن تعدادی لایه نازک از الیاف و ماتریس و ترکیب آنها در ضخامت مورد نظر به دست می آید. جهت فیبر در هر لایه و همچنین توالی انباشته لایه های مختلف را می توان کنترل کرد تا طیف وسیعی از خصوصیات فیزیکی و مکانیکی را برای ورقه کامپوزیت تولید کند. طراحی پانل های GFRC از دانش خواص اساسی آن تحت نیروهای کششی ، فشاری ، خمشی و برشی حاصل می شود ، همراه با برآورد رفتار تحت اثرات بارگذاری ثانویه مانند خزش ، حرکت حرارتی و رطوبت. تفاوت بین کامپوزیت های تقویت شده با فلز و الیاف وجود دارد.

 به عنوان مثال ، فلزات به طور کلی بازده و تغییر شکل پلاستیک را نشان می دهند در حالی که اکثر کامپوزیت های تقویت شده با الیاف از نظر مشخصات کرنش تنش کرنش تحت نیروی کششی هستند. با این حال ، ماهیت غیر مشابه این مواد مکانیزمی را برای جذب انرژی بالا در مقیاس میکروسکوپی قابل مقایسه با فرآیند بازده فراهم می کند. بسته به نوع و شدت بارهای خارجی ، یک ورقه کامپوزیت ممکن است به تدریج خواص را از بین ببرد اما معمولاً به صورت فاجعه بار از کار نمی افتد.

.

به صورت تجاری ، پنل بتن اکسپوز نما برای ساخت پانل های بزرگ و سبک که اغلب به عنوان نما استفاده می شوند ، استفاده می شود. این پانل ها غیر سازه ای در نظر گرفته می شوند ، از این رو که برای تحمل وزن خود به علاوه بارهای لرزه ای و بادی طراحی شده اند ، دقیقا مشابه طراحی پنجره در کرتین وال. پانل ها به دلیل نازک بودن مواد سبک در نظر گرفته می شوند ، نه به این دلیل که بتن تایل بتن اکسپوز دارای تراکم قابل توجهی کمتر از بتن معمولی است.

به طور متوسط وزن آن تقریباً برابر با بتن معمولی بر اساس حجم است. پانل های نما به طور معمول به یک قاب فولادی سازه ای متصل می شوند که از پانل پشتیبانی می کند و نقاط اتصال را برای نصب کردن فراهم می کند.پانل بتن اکسپوز می تواند به عنوان پانل های دیواری ، محیط پنجره ، اسپندل ، روکش ستون ، آبچکان، قرنیز ، براکت ، کوئین ، نرده ، ستون ، سرستون، گنبد و … مورد استفاده قرار گیرد. پنل بتن اکسپوز نما در مرمت ها و بازسازی های تاریخی ، برای تکثیر مبلمان ساختمانی از گلدان ، سنگ تراشیده شده و حتی چوب استفاده می شود.

.

پانل بتن اکسپوز دارای قابلیت انعطاف پذیری رنگ ، بافت و شکل هستند تا تقریباً در نمای بیرونی بدون لعاب تولید و تا حد قابل توجهی سبک تر از بتن معمولی هستند و اغلب می توانند بدون تحمیل بارهای بیش از حد اضافی بر روی ساختمان ، مستقیماً روی نمای موجود نصب شوند. ساختمان پایدار با ارتقا سلامت ساکنان ساختمان ، جامعه اطراف و همچنین محیط جهانی با اهداف گسترده تر مراقبت های بهداشتی همسو است. ساختمانهای سبز با عملکرد بالا باعث بهبود یک محیط درمانی برای بیماران و یک محل کار راحت تر و پربارتر برای کارکنان می باشند.

 آنها همچنین دارای مزایای مشخص تجاری ، کاهش استفاده از انرژی و کاهش هزینه های عملیاتی در طول عمر ساختمان هستند. مواد و تکنیک های “سبز” دیگر چیز جدیدی نیستند. آنها عملاً همه گیر هستند ، در هر مرحله از طراحی ، ساخت ، بهره برداری و نگهداری وجود دارند. مشاغل بزرگ استقبال بیبشتر و گسترده تری از ساختمانهای سبز دارند، ارگانهای دولتی پاداش تلاشهای پایدار را می دهند و افراد در سراسر جهان تصمیمات روزمره را در مورد مواد و روشهایی می گیرند که بر روی نسلهای بعدی تأثیر بگذارد.

.

مواد پانل بتن اکسپوز خود به راحتی در محیط کار می کنند. عناصر شیشه از مواد محلی یا بازیافتی هستند و مخلوط سیمان شامل خاکستر بادی است که ضایعاتی است که توسط دودهای صنعتی تولید می شود. مواد نهایی سازگار با محیط زیست سازگار با آب هستند که هنگام تولید هیچ گونه آلاینده و سمی ایجاد نمی کنند. استفاده از پانل بتن اکسپوز در محیط دوستانه است و همزمان با مسله ی”ساختمان سبز” همگام می شود.

پنل بتن اکسپوز حاوی موادی است که از خاک گرفته می شود ، هیچ تأثیر سو و مخبری بر محیط زیست ندارد. اجزای بتن شامل پوزولان و سوپر پوزولان ، ماسه سیلیسی ، سیمان پرتلند و سنگدانه هستند. در پانل بتن اکسپوز ما به منظور تولید ماده ای فوق العاده قوی و انعطاف پذیر ، جز فایبرگلاس و همچنین سایر مواد شیمیایی طبیعی را معرفی می کنیم. روند تولید مواد پایه آب هیچگونه گاز شیمیایی یا محصولات جانبی تولید نمی کند.

.

تایل بتن اکسپوز از بسیاری جهات یک ماده سبز است. در درجه اول ، استفاده از سنگدانه های بازیافتی مانند شیشه بازیافت شده ، فلزات و سایر مواد بازیافتی به پانل بتن اکسپوز نما جلوه ای مدرن می بخشد. جنبه های پانل بتن اکسپوز که آن را به یک ماده سبز تبدیل می کند شامل ترکیب آن از مواد طبیعی مانند شن و ماسه و سایر مواد سنگدانه ها است.

الیاف شیشه عملکرد حرارتی و صوتی اثبات شده ای را ارائه می دهد. یکی از مصالح ساختمانی که کاملا آزمایش شده است. الیاف شیشه هم برای کارگران در مراکز شما و هم برای افرادی که در نهایت از محصولات شما استفاده می کنند ، ایمن است. الیاف شیشه پایدار است و هم با مواد محلی موجود و هم با مواد بازیافتی ساخته می شود.

.

طی سالهای گذشته ، الیاف شیشه توسط سازمانهای تحقیقاتی دولتی و مستقل مورد بررسی دقیق قرار گرفته است. نتیجه گیری های آنها نشان می دهد که الیاف شیشه به عنوان یک محصول نهایی یا به عنوان یک جز محصول ایمن است و برای کارگرانی که محصول را تولید می کنند یا نصب می کنند ، برای جلوگیری از تحریک مکانیکی موقت، ایمن است. الیاف شیشه از یک منبع فراوان و سریع قابل تجدید (سنگ) و شیشه بازیافتی ساخته شده است. عایق پشم سرباره از سرباره کوره بلند بازیافت شده – محصول جانبی سایر صنایع ساخته می شود.

اگرچه پنل بتن اکسپوز چگالی مشابه بتن دارد ، اما محصولات تولید شده از آن به دلیل ضخامت نازک 10-15 میلی متر پوسته ای، چندین برابر سبک تر است. یک پانل نمای ساخته شده از بتن با ضخامت 100 میلی متر در مقایسه با یک صفحه پانل بتن اکسپوز 40-50 کیلوگرم در متر مربع 240 کیلوگرم در مترمربع وزن دارد. در واقع بسیاری از محصولات پانل بتن اکسپوز را می توان با دست بلند و حمل کرد.

.

محصولات تایل بتن اکسپوز مسلح با شبکه های فولادی نیستند و مشکلات مربوط به خوردگی در آنها اعمال نمی شود. پانل بتن اکسپوز نما تحت تأثیر قرار گرفتن در معرض نمای خارجی قرار نمی گیرد و نمی پوسد. بیشتر فرمولاسیون های پانل بتن اکسپوز با معیارهای غیر قابل احتراق برای استانداردهای انگلیس و اتحادیه اروپا مطابقت دارند. پلیمر پانل بتن اکسپوز غیر قابل احتراق طبقه بندی نمی شود اما مطابق با الزامات کلاس O تعریف شده توسط مقررات ساختمان انگلیس است.

پانل بتن اکسپوز از انعطاف پذیری گسترده ای در طراحی و ساخت برخوردار است ، که این امکان را برای تولید بیشتر سبک ها و ویژگی های معماری فراهم می کند. این می تواند تقریباً هر جزئیات سطح را تکرار کند و ظاهر موادی مانند سنگ ، تخته سنگ ، سفال و مرمر را تولید کند. سنگ های تراشیده شده شامل مهارت های تخصصی است و تولید آن کند است و محصول نهایی را گران می کند. پانل بتن اکسپوز از لحاظ ظاهری می تواند با سنگ تراشی مطابقت داشته باشد و از آنجا که می توان آن را در بخشهای نازک تولید کرد ، کار با آن راحت تر و قابل حمل است.

چند مزایای دیگر:

  • پنل بتن اکسپوز SIP (پانل های عایق ساختاری) دیوارهای کف به ضخامت 12 اینچ را فراهم می کند. تصور کنید سال به سال چقدر پس انداز می کنید. پانل بتن اکسپوز SIP در کمترین زمان هزینه خود را تامین خواهد کرد.
  • پانل بتن اکسپوز به یک ماده محبوب تبدیل شده است که برای چندین کاربرد استفاده می شود. همانطور که در زیر توضیح داده شده است ، مزایای متعددی برای استفاده از آن وجود دارد:
  • پانل بتن اکسپوز از مواد معدنی تهیه شده و به راحتی نمی سوزد. هنگامی که در معرض شعله قرار می گیرد ، بتن به عنوان تنظیم کننده حرارتی عمل می کند. از مواد تثبیت کننده با آن در برابر حرارت شعله محافظت می کند.
  • این مواد در مقایسه با مواد معمولی نسبتاً سبک ترند. بنابراین نصب آنها سریع و معمولاً ساده است. بتن ممکن است در مقاطع نازک تولید شود.
  • تایل بتن اکسپوز ممکن است تقریباً به هر شکلی از ستون ها ، قالب ها ، پانل های دیواری ، محیط شومینه و گنبدها قالب گیری شود.

.

  • استحکام بالا را می توان با استفاده از پانل بتن اکسپوز ، سخت و مقاوم در برابر ترک خوردگی بدست آورد. بنابراین ، محصولات با دوام و سبک هستند. هزینه های حمل و نقل به طور قابل توجهی کاهش می یابد و از وزن کمتری برخوردار است.
  • از آنجا که پانل بتن اکسپوز به صورت داخلی مسلح می شود ، انواع دیگری از تقویت کننده ها که استفاده از آنها با قالب های پیچیده ممکن است دشوار باشد ، لازم نیست.
  • تلفیق مناسب مخلوط برای پانل بتن اکسپوز که پاشیده می شود ، بدون هیچ گونه ارتعاشی حاصل می شود. استفاده از غلتک یا لرزش برای دستیابی به یکپارچه سازی ، برای پانل بتن اکسپوز درجا می شود ساده است.
  • یک سطح خوب بدون حفره بدست می آید ، زیرا اسپری می شود و چنین نقصی ظاهر نمی شود.
  • از آنجا که مواد دارای الیاف هستند ، تحت تأثیر اثرات زیست محیطی ، حملات خوردگی و سایر اثرات مضر قرار نمی گیرند.

.

مقاومت محصول به دلیل داشتن مقادیر زیاد الیاف شیشه مقاوم در برابر قلیایی و پلیمر اکریلیک حاصل می شود. از آنجا که عیار سیمان زیاد است  و نسبت آب به سیمان کم است ، مقاومت فشاری زیاد است. این مواد همچنین دارای مقاومت کششی و خمشی زیادی هستند. عملکرد این مواد از بتن معمولی بهتر است. مقدار الیاف بالا بارهای کششی را تحمل می کند ، در حالی که بتن به دلیل پلیمرها انعطاف پذیر است. از کاربردهای تایل بتن اکسپوز می توان به پانل های بتنی نما، تایل بتنی دیواری و سایر محصولات قابل مقایسه اشاره کرد.

یک ساختمان پایدار از موادی ساخته شده است که اثرات زیست محیطی چرخه زندگی مانند گرم شدن کره زمین ، کاهش منابع و مواد مضر برای انسانی را به حداقل می رساند. پانل بتن اکسپوز یک ماده سبز است و دلایل زیادی برای استفاده از پنل بتن اکسپوز نما وجود دارد که در نظر گرفتن ماده ای سبک ، قوی ، مقاوم در برابر هوا ، مواد جذاب و ضد آتش لازم است.

.

این نوع مواد هیچگونه اثرات زیست محیطی ندارد زیرا پانل بتن اکسپوز یک ماده غیر آلی است و همچنین خطری برای سلامتی ندارد. پانل بتن اکسپوز خود به راحتی در محیط زیست کار می کند. عناصر شیشه از مواد بازیافتی و بازیافتی هستند و طرح مخلوط شامل خاکستر بادی یا پوزولان های دیگری است که از مواد زائد تولید می شوند. پس از اتمام، مواد سازگار با محیط زیست بر پایه آب هستند و هیچ آلاینده ای ایجاد نمی کنند. بنابراین ، برای دستیابی به پایداری در صنعت ساختمان ، استفاده از پانل بتن اکسپوز توصیه می شود.

نمونه کارهای اجرایی بتن اکسپوز را در پیج اینستاگرام ما ببینید.