شرکت

بتن زیست

جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

بتن کم ضخامت پلیمری

(کف سازی سوله)

 برای اولین بار استفاده از بتن کم ضخامت پلیمری(بتن های UHPPC و HPPC (بتن پلیمری با کارایی فوق العاده بالا و بتن پلیمری با کارایی بالا)) توسط هانس هنریک باچ مطرح شد.  که در تقویت کف سازی، کف سازی مجدد و بهسازی کف سازی در صنایع مختلف استفاده می شد. یکی از اولین و پیچیده ترین عملیات های اجرایی، اجرای بتن کم ضخامت پلیمری است. که در آن بتن با ضخامت 8 تا 30 میلی متر به کف سازی قدیم متصل می شود. پوشش ها و روکش های بتن پلیمری از مقاومت بسیار بالایی در برابر سایش و ضربه برخوردار هستند. همچنین بسیار متراکم و بادوام هستند و زمان عمل آوری بسیار سریع و کوتاهی دارند. لذا برای استفاده در کف سازی صنعتی نظیر کف سازی سوله و کف سازی پارکینگ مناسب هستند.

آسیب در سطح بتن قدیمی، ترک، لبه شکسته درز، گرد و غبار و غیره می تواند منجر به ناکارآمدی، عدم استفاده مناسب، توقف تولید و بهره برداری و آسیب دیدن تجهیزات حمل و نقل شود. در نوسازی، تقویت یا بهسازی کف سازی سوله، زمان مهمترین عامل است. زمان خرابی باید به حداقل برسد. زیرا هر تأخیر در روند تولید، حمل و نقل، ذخیره سازی و رفت و آمد عواقب مالی بزرگی به همراه خواهد داشت.

کم ضخامت پلیمری

 

ویژگی های کف سازی بتن پلیمری

انتخاب  کفسازی ها عمدتاً بر دو عامل انجام خواهد شد: مدت زمان بهره برداری و عمر مفید مورد انتظار از کف سازی بتن پلیمری و کف سازی سوله. فاكتورهاي زيبايي و مالي در قبال رعایت استانداردها به منظور عدم توقف بهره برداری مجدد کف مورد نظر اهميت كمتري دارد. بتن پلیمری یا کف سازی کم ضخامت پلیمری بر پایه سیمان دارای چندین مزیت مهم در مقایسه با سایر مواد است.

ساخت بتن پلیمری کم ضخامت با کیفیت بالا آسان نیست و به نیروی ماهر، دانش فنی و تجربه بالایی بستگی دارد. موفقیت یا عدم موفقیت در اجرای بتن کم ضخامت پلیمری  به عواملی از قبیل کیفیت بتن قدیمی سطح، چسبندگی، قرار دادن شرایط، عمل آوری و پرداخت و خصوصیات بتن کم ضخامت پلیمری (بتن های UHPPC و HPPC )، بستگی دارد.

در پروژه های تقویت و بهسازی کفسازی قدیمی و یا کف سازی سوله، سایر عوامل به ویژه شرایط محل پروژه و پارامترهای بتن قدیمی از نظر مقاومت، کیفیت، ترک، آلودگی و غیره نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در بسیاری از مواقع ، یک پیمانکار پس از تخریب شکاف موجود با این مشکلات روبرو می شود و پس از آن ، تحت فشارهای زمانی ، باید راه حل مناسبی یافت. این امر نیاز به تجربه فنی و عملی زیادی دارد. زیرا عواقب آن می تواند غیرقابل جبران باشد.

مشکلات اولیه

استفاده از بتن کم ضخامت پلیمری به عنوان کف سازی سوله روی بتن های موجود و جدید کار ساده ای نیست. بتن کم ضخامت پلیمری(بتن های UHPPC و HPPC ) نسل اول بتن با نسبت آب به سیمان (مواد چسبنده) بسیار کم ( در حدود 0.2 تا 0.25) است که در قیاس با سایر سیستم های سنتی پیچیدگی بیشتری دارند. با توجه به نسبت پایین آب به سیمان مخلوط و حساسیت بالای بتن پلیمری و پخش آن در یک سطح وسیع بایستی تدابیر ویژه ای به منظور جلوگیری از تبخیر سریع آن اندیشید. با توجه به رئولوژی و قوام ویژه بتن ، ماله کشی و پرداخت مکانیکی در مقایسه با یک بتن معمولی متفاوت و دشوارتر است.

علاوه بر این ، بتن کم ضخامت پلیمری(بتن های UHPPC و HPPC )در 24 ساعت با دمای 20 درجه سانتیگراد تقریباً به 45٪ از مقاومت نهایی خود می رسد. این نشان می دهد که بخش بزرگی از انقباض، بخصوص انقباض ذاتی، در 24 ساعت اولیه اتفاق می افتد. در نتیجه تنش های بسیاری به نواحی اتصال بتن کم ضخامت  جدید و بتن قدیمی وارد می شود. در دوره های ابتدایی اجرای بتن کم ضخامت کف سازی سوله درسهای زیادی آموخته شد. بیشتر مربوط به انقباض، اتصال و کیفیت بتن زیرین بود که بعضا با هزینه های گزافی جهت ترمیم و بازسازی صرف شد. با توجه به نسبت آب به مواد سیمانی بسیار کم، باید در اسرع وقت از تبخیر محافظت شود.

مرتفع نمودن مشکلات اولیه 

در نسل های بعدی بتن پلیمری ( کف سازی سوله) از نسبت آب به مواد سیمانی بالاتری (در حدود 0.25 تا 0.3) برای دستیابی به خاصیت نیمه خود تسطیح شده و گرانولیتیک استفاده شد.  همچنین حاوی دود سیلیس کمتری بودند. این منجر به یک قوام و “قابلیت اطمینان بسیار بهتر” می شود تا سطح بسیار صافی نیز حاصل شود. با وجود نسبت بیشتر آب به مواد سیمانی در حین مخلوط کردن ، پس از جایدهی، تراکم و عمل آوری این نسبت خیلی کمتر می شود (فرایندی که چندین ساعت طول می کشد).

خودتراز

بتن کم ضخامت پلیمری در کف سازی سوله با خاصیت خود ترازی در ضخامت 4-8 میلی متر استفاده می شود. تنظیم ویسکوزیته بتن پلیمری با استفاده از میکسر و پمپ امکان پذیر است. به طور کلی، کار کمتری برای جایدهی و پرداخت به بتن نیاز است. پس از پخش، می توان سطح را با غلتک یا با ماسه یا بوکسیت اشباع شده پرداخت نمود. این کار برای برای افزایش مقاومت در برابر لغزش می باشد.

نیمه خود تراز

این یک ملات نیمه خود تراز شونده است که در ضخامت 8-12 میلی متر استفاده می شود. ویسکوزیته بتن پلیمری با استفاده از میکسر و پمپ امکان پذیر است. به طور کلی، کار کمتری برای جایدهی و پرداخت به بتن نیاز است. پس از پخش، می توان سطح را با غلتک برای افزایش مقاومت کف سازی سوله در برابر لغزش پرداخت نمود. از آنجا که در بتن با ضخامت کم نیمه خود تراز شونده ازسنگدانه های بزرگتر استفاده می شوند. مقاومت سایشی بیشتری به دست می آید. برای مقاومت بیشتر  در برابر ضربه می توان الیاف فولادی کوچک را به ملات اضافه کرد. در این دسته از موارد بتن با ضخامت کم از پرایمر برای بهبود چسبندگی استفاده می شود.

طرح گرانولیت (طرح واش بتن)

ترکیب ملات با حجم زیادی از سنگدانه ها استفاده از یک ماله برقی یا دستگاه  ویبره، ضروری به نظر می رسد. این کار برای تراکم و پرداخت بتن می باشد. می توان یک سطح بسیار صاف به دست آورد. از آنجا که از سنگدانه های بسیار بزرگتر استفاده می شود، مقاومت سایشی بیشتری به دست می آید. برای مقاومت بیشتر کف سازی سوله در برابر ضربه می توان الیاف فولادی کوچک را به ملات اضافه کرد. در این دسته از موارد بتن با ضخامت کم از پرایمر برای بهبود چسبندگی استفاده می شود.

بتن کم ضخامت پلیمری(بتن نازک) تقویت شده ترکیبی

بسیاری از طبقات سخت و محکم نیستند. آنها ترک دارند یا به روغن ، مواد شیمیایی و غیره آلوده شده اند، دارای یک سطح آغشته به پلیمر یا قیر هستند، یا حتی برای بارهای واقعی نیز مشخص نشده اند. تنها راه خوب تمیز کردن بتن قدیمی سطح، از بین بردن مناطق ضعیف و ترمیم یا اجرای بتن جدید است. این می تواند یک مشکل بزرگ برای شرکت هایی باشد که 24 ساعت شبانه روز کار می کنند و نمی خواهند، یک پوشش مجدد ضخیم، گرد و غبار، سر و صدایی و غیره داشته باشند، بنابراین بایستی بسیار سریع کفسازی قدیمی را با بتن پلیمری جدید یا کف سازی سوله اصلاح کرد.

با توجه به ویژگی های منحصر به فرد بتن کم ضخامت پلیمری(بتن های UHPPC و HPPC)  یک راه حل برای این نوع مشکل وجود دارد. در مکانهایی که کیفیت بتن و کفسازی موجود رضایت بخش نیست، می توان یک سیستم کف سازی سوله با بتن کم ضخامت پلیمری و بدون اتصالات ایجاد کرد. روکش و یا روکش HPC / UHPC تقویت شده ترکیبی شامل دوده سیلیس ویژه  الیاف، الیاف فولادی و یک یا چند لایه از شبکه های فولادی و یا فایبر گلس است که به بتن زیرین نصب شده است.

ترکیب ملات با حجم زیادی از سنگدانه ها استفاده از یک ماله برقی مضاعف یا دستگاه مخصوص ویبره، تراکم و پرداخت بتن کم ضخامت پلیمری ضروری می کند. از آنجا که از سنگدانه های بسیار بزرگتر استفاده می شود، مقاومت سایشی بیشتری به دست می آید. برای مقاومت بیشتر کف سازی سوله در برابر ضربه می توان الیاف فولادی کوچک را به ملات اضافه کرد. این سیستم همچنین برای تقویت عرشه های بزرگ دارای محور اصلی عمودی و راه های بتنی در بسیاری از موارد استفاده شده است.

مقاومت در برابر گرما

با استفاده از یک مواد چسباننده مخصوص (سیمان پر آلومین)، سنگدانه های مقاوم در برابر حرارت و الیاف فولادی، می توان کف سازی سوله را در برابر حرارت مقاوم کرد تا به عنوان کفسازی با بتن پلیمری گرانولیتی (18 تا 30 میلی متر) بر روی بتن پایه موجود یا جدید استفاده شود یا به عنوان پانل های پیش ساخته ساخته شود.

آماده سازی بستر

در حالی که برای تامین خصوصیات چسبندگی آماده سازی بتن پایه از اهمیت بالایی برخوردار است، به دلیل انقباض بالا و  عمل آوری سریع بتن کم ضخامت پلیمری(بتن های UHPPC و HPPC (بتن پلیمری با کارایی فوق العاده بالا و بتن پلیمری با کارایی بالا)) از اهمیت بالایی برخوردار است. پس بایستی با استفاده از تمهیدات ویژه تنش های محل تلاقی را به شدت کاهش داد.

بنابراین بتن پلیمری سازه ای باید حداقل دارای مقاومت مشخصه ی 28 تا 35 مگاپاسکال با کیفیت سطح مناسب، با ضخامت کافی، سختی و بدون آلودگی برخوردار باشد. ترک ها، ریزترک ها، نقاط سست، نقاط پوسته شده و ورقه شده کف سازی سوله ( قدیمی) تا دستیابی به یک بتن سخت و مقاوم بایستی ترمیم و یا جایگزینی شوند. تمامی آلودگی های آلی و گرد و غبار و سایر موادی که باعث کاهش مقاومت چسبندگی می شوند بایستی با استفاده از جت واشر، سند بلایت و وکیوم بطور کامل رفع شوند. تمامی مواد با خاصیت آبگریزی مانند گریس، روغن، چربی ها و سایر مواد عالی بایستی کاملا از سطح زدوده شوند. مواد عمل آوری، رویه های متخلخل و انواع چسب ها بایستی رفع شوند.

درمواردی که تعداد ترک ها و خرابی ها به نحو قابل توجهی زیاد باشد که هزینه برداشت و ترمیم آن ها در یک سطح وسیع غیر قابل توجیه باشد می توان از یک لایه بتن پلیمری با ضخامت کم جهت رفع خرابی های کف سازی سوله اقدام نمود. تمامی سرریزها، قطعات سست و زائده های بتنی با استفاده از تجهیزات مکانیکی تا رسیدن به سطح مقاوم و سفت بایستی رفع شوند.

نکات مهم در اجرای کف سازی سوله با استفاده از بتن کم ضخامت پلیمری

شیوه های انتخابی جهت رفع تمامی سستی ها و آلودگی ها جهت اجرای بتن پلیمری با ضخامت کم بایستی دارای کمترین ریسک جهت ایجاد ریز ترک ها در سطح زیرین شوند زیرا این ریز ترک ها موجب کاهش مقاومت و چسبندگی و در نهایت عملکرد بتن می شود.

هنگامی که روشی مانند روتومیلینگ یا اسکراچ سطح برای برداشتن یک لایه ضخیم تر و تراز کردن بتن پایه در حد محدوده مجاز ارتفاعی برای اجرای کف سازی سوله انتخاب شده است ، باید از روش دوم استفاده شود تا لایه فوقانی دارای میکرو ترک های احتمالی ممکن خارج شود. سطح باید 20 تا 30٪ از ضخامت لایه از بتن پلیمری باشد که باید اعمال شود. همه آلودگی های سست باید ترجیحا با جاروبرقی و یا تمیز کردن آب با فشار بالا برداشته شود.

حداقل مقاومت چسبندگی باید 1.5 مگاپاسکال برای اجرای کف سازی سوله باشد. اما اغلب مقاومت چسبندگی بالاتر می تواند لازم باشد زیرا بسیاری از مکانهایی که در آن از بتن کم ضخامت پلیمری(بتن های UHPPC و HPPC )، استفاده می شود در معرض تنش های مکانیکی بالا قرار دارند (کارگاه ها ، کارخانه های زباله ، صنایع سنگین و غیره) و / یا دما. بارهای بسیار زیر و بالاتر از صفر درجه (سردخانه ، کاروسل انجماد ، تمیز کردن بخار در صنایع غذایی ، جلوی اجاق ها).

قبل از اجرای بتن پلیمری نهایی بستر بایستی به حالت اشباع با سطح خشک (SSD) در آید. این امر مستلزم پاشش آب است اما قبل از اجرای بتن، آب آزاد را از بین برده  تا منافذ اشباع شوند اما هیچ آب آزاد روی سطح باقی نماند.

سطح بتنی جدید

درهنگام اجرای بتن پایه با استفاده از بتن کم ضخامت پلیمری(بتن های UHPPC و HPPC )،بایستی مشابه حالت قبل سطح قدیمی کف سازی سوله را آماده کرد. بتن جدید باید برای بارهای آینده طراحی شود و حداقل بتن کلاس C28 / 35 را روی یک پایه سخت و مقاوم اجرا شود. جزئیاتی از قبیل اتصالات ، صاف بودن و یا شیب بسیار مهم هستند ، همچنین درصد کافی از تقویت (الیاف فولادی ، سنتی یا ترکیبی) برای جلوگیری از ترک وجود دارد.

پس از ریختن و اتمام سطح برای از بین بردن ناهمواری، می توانید ناهمواری های تازه را به طور مستقیم یا بعد از عمل آوری برداشته شود. پس از آن کف سازی سوله با استفاده از پوشش های مناسب و سایر مواد عمل آوری مناسب محافظت می شود. بتن بستر قبل از اجرای بتن کم ضخامت پلیمری(بتن های UHPPC و HPPC ) بایستی حداقل مقاومت 20 مگاپاسکال را داشته باشد.

کاربرد بتن کم ضخامت پلیمری

 • محافظ در برابر ساییدگی و خرابی
 • یا محافظت در برابر محیط تهاجمی
 • بازسازی کفسازی قدیمی
 • تقویت کفسازی قدیمی
 • ترمیم بتن کف پارکینگ
 • کف سازی سوله
 • کف سازی پارکینگ
 • کف سازی صنعتی
 • ترمیم بتن کف محیط های صنعتی
 • ترمیم بتن کف انبار
 • ترمیم بتن سطوح اپرون فرودگاه ها
 • ترمیم بتن کف محیط های اسیدی و قلیایی
 • ترمیم بتن های کف کارخانه مواد غذایی
 • رویه های بتنی

خصوصیات فیزیکی و شیمیایی کف سازی سوله

بتن کم ضخامت پلیمری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *