جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

بتن منقش ( بتن استمپی یا همان بتن استامپی)

ما در حال تغییر نگاه جهان به بتن هستیم. بتن تزئینی معماری به عنوان هر بتنی که در نظر دارد به عنوان یک پیشرفت زیبایی شناختی در طراحی کلی یک ساختار یا فضا ارائه شود ، تعریف می شود. تصور یک رویا یا تحقق بخشیدن به تصورات ذهنی در طراحی ساختمان نیازمند استفاده از مصالح توانمند است. یک صنعت در حال تغییر پس از بیش از 50 سال تاریخ رنگارنگ ، بتن منقش یا بتن استمپی همچنان ستون اصلی صنعت بتن تزئینی و یک محصول اصلی برای بسیاری از پیمانکاران است.

همراه با تغییرات مثبتی که صنعت را به شکلی که امروزه می شناسیم شکل داده است، مشکلات و کشمکش های صنعت نیز تغییر کرده است. امنیت حفظ سود از هر زمان دیگری دشوارتر است، زیرا قیمت های فروش کاهش یافته و قیمت مواد اولیه همچنان رو به افزایش است.در همان زمان ، تقاضا برای کیفیت و نوآوری افزایش می یابد ، زیرا بازار بتن منقش رقابت شدیدتری از سایر مواد مانند قطعات بتنی پیش ساخته و سنگ طبیعی دارد. امروزه مجری های بتن منقش باید بتوانند بازاریابیو همچنین عملیات اجرایی را انجام دهند. کسانی که خود را آموزش و بازآفرینی می کنند و از نظر قیمت و کیفیت محصول ثابت قدم هستند، هنگام بازگشت بازار ، در موقعیت قدرتمندی قرار خواهند گرفت.

در بیشتر موارد، آنچه 20 سال پیش در صنعت بتن منقش( بتن استمپی) محبوب بود، امروز نیز با یک تغییرات کوچک محبوب است.

صنعت بتن منقش (بتن استامپی) اصولا بر اساس سلیقه و طرح مشتریان و متقاضیان شکل گرفته و ادامه می یابد. پیمانکاران از الگوهای  موجود و سیستم های رنگ آمیزی استفاده و خلاقیت های خاص خود را برای ایجاد ظاهری منحصر به فرد اضافه می کنند. برای نصاب، این مسئله میل به استفاده از محصول جدید را کمتر می کند و بیشتر به گرفتن آنچه که قبلاً دارد و استفاده از آن برای ایجاد چیزی منحصر به فرد و جذاب برای مشتری، اهمیت بیشتری می یابد.

یکی از راه های دستیابی به یک ظاهر سفارشی استفاده از تمبرهای الگوی بزرگ موجود یا پوسته های بدون درز و اتصالات یا الگوهای سفارشی ابزار دستی است. این امر نیاز به زمان و مهارت دارد، اما می تواند یک ظاهر سفارشی شگفت انگیز ایجاد کند که به راحتی قابل تکرار نیست.

.

با آگاهی و دانش از کاربردهای متنوع، بتن در حال افزایش در سراسر جهان است و همچنان راه حل ایده آل برای ساخت و ساز و بازسازی جدید در توسعه تجاری و مسکونی ، موزه ها ، امکانات آموزشی ، پارک ها ، مکان های عمومی ، خرده فروشی ، پروژه های رستوران و مهمان نوازی ، خیابان ها ، پارک های موضوعی ، فضای سبز و موارد دیگر می باشد. بتن مزایایی برای ساخت و سازهای رنگارنگ ، سالم ، پایدار ، سازگار با LEED و مقرون به صرفه برای پاسخگویی به چالش های طراحی و ساخت امروز فراهم می کند.

اجرای بتن منقش یا بتن استمپی در طرح های مختلف طرفداران بسیاری دارد اما با اجرای بتن منقش در رنگ های مختلف، جذابیت بیشتری به این محصول بخشیده است. در این شیوه با استفاده از پودرهای رنگی یا رنگ آمیزی با اسیدها اقدام به رنگی نمودن سطح می کنند.

دها بتن زیست مجموعه کاملی از سیستم های رنگ آمیزی بتن تزئینی ، بافت ، بازسازی و عملکرد از دو سیستم پیشرو در صنعت را ارائه می دهد:

الف) بتن منقش (بتن استامپی) بر روی کف

ب) بتن منقش (بتن استامپی) بر روی دیوار

در کنار هم ، روش های فوق شکاف بین عدم تطابق ظاهری بین دیوار و کف را برطرف می کنند ، به معماران ، متخصصان و پیمانکاران اجازه می دهد تا به اهداف عملکردی و اهداف طراحی برسند.

افرودن رنگ به بتن یکی از شیوه های رایج در استفاده از بتن رنگی است.

هنگامی که بتن ریخته می شود، در تمام حجم مخلوط رنگ می شود. استفاده از پیگمنت، معمولاً بی عیب ترین روش برای ایجاد بتن رنگی است و می توان از آن به تنهایی یا در کنار سایر تکنیک های رنگ آمیزی و شیوه های پرداخت بتن برای ایجاد انواع مختلف طرح و شکل استفاده کرد. پیگمنت ها ترکیبی دقیق از اکسیدهای آهن مصنوعی غیر محو شونده است که رنگهای یکنواخت ، دائمی و بدون رگه در انواع بتن معماری ایجاد می کند.

 

این شامل بتن ریزی های درجا، دیوارها، پله ها، پیاده روها، حاشیه ها، ستون ها، قوس ها، بلوک ها، سنگ فرش ها و سایر اشیا تزئینی و بتن های پیش ساخته و پرس خشک است. تمام پیگمنت های مورد استفاده بایستی مطابق با استاندارد ASTM C 979 باشد (مشخصات استاندارد برای رنگدانه های بتن یکپارچه). از پیگمنت ها می توان برای کمک به کاهش اثر Urban Heat Island از طریق استفاده از رنگدانه های خاص بازتابنده نیز استفاده کرد. البته بایستی به این موضوع اشاره داشت که استفاده از پیگمنت در رنگی سازی طرح های بتنی بسیار پر هزینه است و در بسیاری از موارد بزرگ و ضنعتی توجیح اقتصادی ندارد اما در کاربردهای تزئینی بسیار رایج است.

در هنگام جایدهی بتن مطابق هر یک از شیوه های مذکور ممکن است ترک های سطحی و تغییرات رنگی را که می تواند در اثر خشک شدن غیریکنواخت و لکه ای در محیط های گرم، دارای وزش باد یا خشک ایجاد شود که بایستی با استفاده از عمل آوری مناسب این اثرات به حداقل برسد. برای این امر می توان با کارشناسان فنی شرکت دها بتن زیست تماس حاصل فرمایید.

پودر سخت کننده بتن منقش ( بتن استمپی)

بتن منقش یا بتن استمپی کفهای داخلی مقاوم در برابر سایش و جلوه های بیرونی پایدار در برابر یخ زدگی ایجاد می کنند که در برابر ترافیک پا و وسایل نقلیه و شرایط محیطی مهاجم مقاومت بالایی دارد. نسبت های دقیق سیمان ، سنگدانه های کوارتز با دانه بندی ناپیوسته، اکسیدهای آهن مصنوعی و فوق روان کننده های کاهنده آب برای تولید پایدارترین پوشش ممکن تولید شده اند. از پودر سخت کننده بتن منقش می توان به صورت مستقل و یا همراه با پیگمنت های معدنی استفاده کرد.

تکنیک های اتمام مانند استمپ، طرح های اتصال، کاتر زنی و جای دادن باعث ایجاد سطوح معماری منحصر به فرد می شود.

پودر سخت کننده بتن منقش یا بتن استمپی سطح بتن را در قیاس با استفاده از پیگمنت های رنگی، سخت تر و با رنگ روشن تر از رنگی نمودن کل ذات بتن، به تنهایی ایجاد می کنند. دها بتن زیست با ارایه ی پودرهای بتن منقش در دو دسته کاربردهای افقی و عمودی پیشرو در ارایه تخصصی و مهندسی صنعت بتن های منقش  و بتن های دکوراتیو می باشد. پودر سخت کننده بتن منقش (بتن استامپی) یک انتخاب هوشمندانه برای بتن منقش است. در ترکیب با پخش کننده های رنگی و یا عوامل ضد عفونی کننده ، سخت کننده رنگ یک سطح با دوام ، طرح دار و دارای بافت را فراهم می کند.

ویژگی های بتن منقش ( بتن استمپی)

محل های تردد، پارک ها،  مکان های تفریحی و آبی از محل های مهم و موثر در نشاط و سلامت یک جامعه است. تخریب و زوال زودرس سطوح موجب کاهش زیبایی، خسارت های مالی و زوال وسایل و بازدید ها می شود. بنابراین، می توان گفت اجرای اصولی و ماندگار سطوح در پروژه های زیباسازی و عمرانی نقش مهمی در روند نشاط و شادابی و هزینه های تعمیر و نگهداری دارد. اهمیت این مسله در کشورهای در حال توسعه تا به امروز چندان جدی گرفته نشده است.

 همین مسله در زمان نه چندان طولانی موجب افزایش هزینه های تعمیرات و نگهداری، کاهش عمر بهره برداری و سایر عوامل مخرب می شود. انتخاب شیوه های مناسب اجرای بتن منقش (بتن استامپی) تابع پارامترهای بسیاری است که بایستی توسط تیم متخصص با محاسبات و نرم افزارهای تخصصی صورت گیرد و صرفا از جنبه ی تجربی به این موضوع نگاه نکرد. تنش های وارده، ضربه، میزان تردد، تراکم سطح زیر، جنس و نوع خاک، سطح آب و نفوذپذیری، یون های مهاجم، نوع سطح کار (فولادی و بتنی)، شیب بندی و غیره از مهمترین پارامترهای موثر در طراحی بتن و سیستم طراحی پوسته ای است.

عملکرد طولانی مدت، دوام و عملکرد بالا تنها با استفاده از بتن به علت ضعف های غیرقابل اجتناب آن حتی در صورت طراحی دقیق قابل دستیابی نیست.

به این منظور با استفاده از سیستم های پودر بتن منقش به بهبود عملکرد و دوام سیستم های اجرای بتن منقش ( بتن استمپی) سطح می پردازیم. سخت کتتده های بتن با نام های هاردنر بتن نیز شناخته می شوند. شرکت دها بتن زیست  با سال ها فعالیت در زمینه کفسازی بتنی به عنوان یکی از متخصصین صنعت شناخته شده است. پودر بتن منقش (بتن استامپی) متشکل از ترکیب سنگدانه های فلزی غیر اکسید شونده و سیلیس درجه یک (کوارتز) دانه بندی شده است.

 پودر بتن منقش محصولی با مقاومت سایشی و ضربه پذیری بالا، متراکم، سخت و فاقد قابلیت تولید گرد و غبار است. استفاده از پلیمرهای پودری اصلاح شده در کنار سنگدانه های سخت و غیر اکسیدشونده در فرمولاسیون پودر بتن منقش (بتن استامپی) موجب افزایش مقاومت سایشی و ضد گرد و غبار نمودن سطح می شود. به منظور حفظ زیبایی ظاهری می توان به حفظ رنگ و عدم خوردگی آن اشاره کرد. استفاده از رتگ های مقاوم در برابر UV و پرداخت از پارامترهای مهم در انتخاب پیگمنت است. عمل آوری مناسب در کنار زمان و شیوه ی مناسب کاتر زنی نیز می تواند بسیاری از ترک خوردگی های آتی را کنترل کرد. ناگفتنی است که ترک خوردگی ذات و تمایل بتن است و سعی ما در به حداقل رساندن آن است.

شرح و عملکرد بتن منقش ( بتن استمپی)

هدف از کف سازي بوجود آوردن سطحي است که بتواند خواسته هاي استفاده کنندگان از آن به نحو مطلوب برآورده سازد. در این مطلب کفسازی به روش بتن منقش یا همان روش کفسازی به روش بتن استمپی که با نام های دیگری همچون کفسازی استمپی و بتن تزئینی شناخته می شود، شرح داده شده است. دال و عرشه در سازه های مرتفع و بر روی سطح زمین بیش از سایر اجزا سازه تحت تنش های مختلف از جمله ارتعاشی، سایشی، ضربه و … قرار می گیرند.

بنابراین فراهم آوردن سطحی مقاوم در برابر ترکیب تنش های مذکور با استفاده از بتن ساده امکان پذیر نیست. ضعف شیرابه های سطحی بتن در تخلخل و مقاومت بسیار پایین، باعث کاهش مقاومت سایشی، تولید گردوغبار و … می شود.

پودر بتن منقش ( بتن دکوراتیو)  متشکل از سنگدانه های دانه بندی شده از جنس سیلیس، سنگدانه های فلزی غیر اکسیدشونده، ترکیب سه نوع پلیمر و سیمان است.

سطح مخصوص بالای پودر بتن منقش باعث جذب آب بالا برای ماله کشی در کنار ضخامت کم آن  (3 الی 10 میلیمتر) باعث تبخیر سریع آب از سطح می شود. تبخیر سریع علاوه بر عدم چسبندگی کامل، باعث پوسته شدن، ترک خوردگی، فلسی شدن سطح و …. می شود. استفاده از سوپرپلیمرهای جاذب آب دراین محصول با جذب آب مانع از تبخیر سریع آب می شود و با آزاد کردن تدریجی آب باعث افزایش سختی و مقاومت سطحی می شود.

همچنین استفاده از پلیمرهای بر پایه سدیم وکلسیم با افزایش سطح آبگیری سیمان، باعث جذب آب کمتری برای پرداخت می باشد. همچنین استفاده از پلیمرهای سلولزی موجب افزایش چسبندگی بیشتر و کاهش ترک خوردگی و فلسی شدن می شود. همچنین استفاده از پودر بتن منقش  موجب افزایش مقاومت بتن در مقابل مواد شیمیایی خورنده می شود.

موارد مصرف بتن منقش ( بتن استمپی)

 • زیباسازی سطوح بتنی
 • محوطه ی سالن های صنعتی
 • محوطه های محیط های اداری
 • محوطه های محیط های تولیدی
 • استخرها و سالن های تفریحی
 • محیط های تجاری و تفریحی
 • پارک ها، پیاده رو ها، باغ ها و محیط های مسکونی
 • کارواش ها و پمپ بنزین ها
 • محوطه سازی ویلاها
 • و …

ویژگی و مزایا بتن منقش( بتن استامپی)

 • ضد گرد و غبار (Dust-Proof)
 • ضد سایش و فرسایش
 • غیرلغزنده
 • نفوذناپذیری بسیار بالا
 • افزایش دوام بتن
 • مناسب برای محیط های بیرونی و داخلی
 • یکپارچگی بیشتر نسبت به سایر روش های سیمانی
 • مقاومت بالا در برابر ضربه پذیری
 • افزایش چسبندگی به بتن زیرین (وجود پلیمرهای ترکیب شده)
 • مقاومت مناسب در برابر طیف وسیعی از مواد شیمیایی و صنعتی
 • اقتصادی، سادگی و سرعت بیشتر در مقایسه با سایر روش ها در دستیابی به سطحی سخت
 • سهولت در نظافت و نگهداری آسان
 • تنوع مناسب در رنگ های مختلف

 • مقاومت عالی رنگ (پیگمنت) در مقابل تابش نورخورشید و عملیات پرداخت
 • قیمت مناسب در مقایسه سایر پوششهای مشابه
 • تنوع گسترده طرح و رنگ و پایداری رنگهای بکار رفته در برابر تابش نور خورشید و …
 • داراي چسبندگی عالی به سطوح بتنی و سایر مصالح ساختمانی
 • دوام و یکپارچگی سطح، آب بندی سطح نهایی، عدم پوسته شدن و سهولت نظافت
 • مقاوم در برابر سيكلهاي ذوب و یخبندان
 • دوستدار محیط زیست و غير مضر براي سلامتي است ،(مطابق استاندارد Din 4226)
 • کیفیت یکنواخت بواسطه تولید در کارخانه و کنترل پیوسته

خصوصیات فنی، شیمیایی و فیزیکی بتن منقش کف (بتن استامپی کف)

 

خصوصیات فنی، فیزیکی و شیمیایی بتن منقش دیواری (بتن استامپی دیواری) 

کاربرد و نحوی استفاده از بتن منقش یا بتن دکوراتیو

الف) بتن منقش بر روی کف

آماده سازی بستر

بستر کار به عنوان پایه و اساس کل سیستم آتی است. ایجاد مشکلات اجرایی نظیر بستر نامتراکم، سطوح سست، خاک های نامناسب، تراکم غیر یکنواخت، باعث بروز مشکلاتی نظیر شکست بتن بعد از اجرا، جذب شدن آب بتن، ترک، پوک شدن بتن و … می شود. تراکم کار  و آماده سازی بستر باید با استفاده از روش های مناسب مطابق مطابق با نشریه 55، مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان و ACI صورت گیرد. روش های مقاوم سازی و پایدارسازی خاک با استفاده از شیوه های تزریق، تقویت با آهک، شیوه تراکم، تعیین یون های مهاجم خاک و … بایستی با نظر مشاوران با تجربه و تخصص و/یا کارشناسان فنی ما صورت گیرد.

 

تراز بندی

تنظیم ارتفاع بتن ریزی با استفاده از شمشه های فلزی و تنظیم ارتفاع با دوربین و ریسمان کشی صورت می گیرد. بسته به تجهیزات مورد نظر، فضای محیط کار و قدرت پیمانکار ابعاد بتن ریزی تعیین می گردد.

اختلاط بتن

علی رقم آماده سازی بستر مناسب، استفاده از بتن نامناسب و با شیوه های غلط سطح نهایی را تحت تاثیر قرار می دهد. شیوه و ترتیب اختلاط بتن کفسازی به دلیل نیاز به تسریع گیرش و افت کارایی اصولا بیش از بتن های دیگر نزد پیمانکاران دستخوش تغییر قرار می گیرد. از طرفی به دلیل مصائب کار و کاهش هزینه سعی در کاهش و حذف آرماتور و جایگزینی الیاف می باشند. همین امر موجب استفاده بعضا چندین نوع مختلف افزودنی و الیاف به بتن می شود.

 در صورت عدم بررسی و آزمایشات قبلی و تجربیات گذشته استفاده از این مواد ممکن است بر عملکرد کوتاه مدت و بلند مدت بتن موثر باشد. استفاده از الیاف برای حذف آرماتور تابع ضخامت بتن ریزی و شرایط محیطی و کاربری کف یا دال دارد.  این مجموعه پیشنهاد می دهد از ترکیب الیاف میکرو و ماکرو برای کسب نتیجه بهتر استفاده شود. در صورت استفاده از الیاف، روانی بتن کاهش می یابد و برای جبران کاهش بایستی از روان/فوق روان/ابرروان کننده ها استفاده نمود.

 همچنین استفاده از روان/فوق روان/ابرروان کننده ها موجب کاهش آب اختلاط می شود.

در محیط های دارای محیط و یا خاک مهاجم بایستی از موادمناسب نظیر سوپرپوزولان ها استفاده نمود. این مجموعه  پیشنهاد می دهد که حداقل مقاومت مشخصه ی بتن در حدود 25 مگاپاسکال باشد. افزایش سیمان موجب افزایش ترک و انقباض بتن می شود. تراکم، پرداخت و تسطیح سطح بایستی مطابق با نظر متخصصین، آیین نامه ها و نظر پیمانکاران با تجربه صورت گیرد. در صورت لزوم به استفاده هم زمان چند افزودنی حتما با کارشناسان ما مشورت نمایید. بتن مناسب ضامن عملکرد صحیح در کنترل و انتقال تنش های وارده، پایداری سطح و در نهایت حفظ زیبایی بصری است.

اجرا بتن

بعد از ساخت بتن، آن را به صورت یکنواخت در میان محیط قالب بندی شده پخش می کنند. استفاده از ماله ویبره برقی، ماله گاوی و ماله دستی از جمله ابزارهای مناسب برای تسطیح سطح بتن است. زمانی که سطح بتن بدون آب انداختگی و یکنواخت باشد با استفاده از فشار پا به اندازه ی cm0.6 فرو رفت زمان مناسبی برای پخش کفسازی خشکه پاش  است.

اجرا سیستم کفسازی بتن منقش ( بتن استمپی)

بتن با عیار مناسب و سایر خصوصیات مطابق با استانداردها را بر روی سطح پخش مینماییم. ضخامت بتن نباید کمتر از 75 میلیمتر باشد. بعد از بتن ریزی آن را ویبره نموده و سطح را با استفاده از شمشه باید تراز کرد.اکنون مواد پودر بتن منقش مورد نیاز را با اطمینان از پخش یکسان بر سطح بتن بپاشید و به پودر بتن منقش اجرا شده اجازه دهید تا رطوبت را از سطح بتن جذب کنند و به رنگ تیره یکپارچه درآید و سپس با ماله تلسکوپی ماله کشی سطح را انجام دهید.

وقتی که سطح آنقدر سخت شده تا بتوان وزن شخص را بپذیرد و فقط در رد پای او فرورفتگی کمی پدید آورد بایستی پودر رهاساز قالب را بر روی سطح خشکه پاشی نمود تا مانع از چسبیدن قالبها به بتن گردد . اکنون قالبها را تنظیم کرده و به طور یکنواخت روی سطح قرار دهید تاطرح ها در یک جهت استمپ شوند

پس از 72 ساعت پودر رها ساز را با فشار آب از روی سطح پاک کنید و رزین رویه را پس از سخت شدن نهایی بر روی سطح اعمال کنید ( در اعمال این لایه به یکنواختی پخش و عدم ایجاد لایه ضخیم توجه شود ) .

برای موارد خاص و کسب اطلاعات بیشتر با بخش فنی دها بتن زیست  تماس حاصل نمایید.

کاربرد

آماده سازی سطح

بخش های سست، آسیب دیده، تخلخل زیاد و سایر سطوح سست بایستی رفع شود. سطح آماده سازی شده بایستی سفت و محکم و عاری از هرگونه سطوحی باشد که چسبندگی را به خطر بیاندازد. توصیه می شود، این عمل با استفاده از روش های مکانیکی نظیر چکش های برقی، واتر جت، سندبلاست و … انجام گیرد.

سطح بایستی عاری از هرگونه روغن، گازوئیل، مواد عمل آوری، مواد عالی و … که باعث تضعیف چسبندگی میشود باشد.

هرگونه زنگ زدگی، گرد و غبار و مواد مذکور در فوق بایستی از آرماتورها و سایر سطوح فلزی برداشته شود. آرماتورها و سطوح بایستی مطابق با سطح CSP3-4 کد ICRI310.2 و سطح SA2 استاندارد ISO 8501-1 و ISO 12944-4 تمیز شوند.

در بازسازی و آماده نمودن سطح به مقدار 25 میلیمتر از سطح برداشته شود.سطح بایستی به حالت اشباع با سطح خشک آماده سازی شود. در زمان اجرا ملات بتن منقش روی سطح نبایستی آب اضافی و برق آب باقی بماند. در صورت وجود آب اضافی می توان برای رفع آن از پمپ هوا استفاده نمود.

آماده سازی ملات

جهت اختلاط ملات بتن منقش با حدود 15.5 تا 16.5 درصد وزنی کل آب از یک سطل تمیز استفاده نمایید. در حین همزدن آب با دور آهسته به آرامی پودر بتن منقش به آّب اضافه شود. از اضافه نمودن یکباره پودر بتن منقش به آب خودداری شود. زیرا در این حالت امکان کلوخه شدن و اختلاط نا مناسب و غیریکنواخت وجود دارد.

اختلاط  حداقل 1 تا 2 دقیقه صورت گیرد و تا زمان دستیابی به مخلوطی همگن و یکنواخت ادامه یابد. در صورت رویت پودر بتن منقش مخلوط نشده در جداره ها و سطوح پایین تر ملات مخلوط شده، عمل اختلاط ادامه یابد.

عمل اختلاط به منظور ممانعت از ورود هوای اضافی و کاهش خصوصیات مکانیکی ملات بتن منقش نهایی با دور پایین صورت گیرد.

در صورت انجام کارهای کوچک و الزام اختلاط به صورت دستی، عمل اختلاط 5 الی 6 دقیقه تا دستیابی به محصولی یکنواخت ادامه یابد. به منظور جلوگیری و جبران انواع انقباض در این محصول از افزودنی های ضد انقباض استفاده شده است. (در صورت عدم عمل آوری مناسب امکان وقوع انواع جمع شدگی وجود دارد).در صورت زبر بودن سطح و گیرداری فیزیکی مناسب، ملات بتن منقش (بتن استامپی) توانایی تحمل انبساط های صورت گرفته در روز ابتدایی اجرا دارد.

اجرا

با استفاده از ماله و بدون قالب بندی می توان تا ضخامت cm1 سانتیمتر ملات بتن منقش را اعمال نمود. پودر بتن منقش (بتن استامپی) قابلیت اجرا توسط  دستگاه های پاششی مناسب (Turbosol-Putzmeister) را دارد.

در صورت نیاز به اجرای لایه دوم قبل از سخت شدگی نهایی لایه قبل، لایه جدید بایستی اجرا شود. در دمای 23 درجه سانتیگراد این زمان حدود 4 ساعت است. وقتی که سطح آنقدر سخت شده تا ملات از زیر سطح استمپ ها فرار نکند بایستی پودر رهاساز قالب را بر روی سطح خشکه پاشی نمود تا مانع از چسبیدن قالبها به ملات گردد .

اکنون قالبها را تنظیم کرده و به طور یکنواخت روی سطح قرار دهید تا طرح ها در یک جهت استمپ شوند.

پس از 72 ساعت پودر رها ساز را با فشار آب از روی سطح پاک کنید و رزین رویه را پس از سخت شدن نهایی بر روی سطح اعمال کنید ( در اعمال این لایه به یکنواختی پخش و عدم ایجاد لایه ضخیم توجه شود ) .

الزامات نگهداری از کفسازی بتن منقش

 • عملیات اجرایی بتن منقش در دمای کمتر از 5+ نگهداری نشود.
 • دور از تابش مستقیم آفتاب و بارش نزولات جوی نگهداری شود.
 • از انبارش با ارتفاع زیاد پودر بتن منقش خودداری شود.
 • نگهداری پودر بتن منقش طبق شرایط توصیه شده تا 12 ماه امکان پذیر است.

 • دور از دسترس اطفال و کودکان نگهداری شود.
 • از تماس با چشم و دهان خودداری شود و در صورت بلع تصادفی حتما به پزشک مراجعه شود.
 • از بسته بندی پودر بتن منقش برای سایر محصولات استفاده نشود.
 • در محیط های با رطوبت بسیار بالا نگهداری نشود.

توصیه و پیشنهادات در خصوص بتن منقش

  • از استفاده افزودنی های دارای کلراید خودداری شود.
  • از مقادیر افزودنی توصیه شده بیشتر استفاده نشود. زیرا باعث اثرات نامناسب در سطح می شود.
  • در صورت شک در سلامت محصول و تغییر در بسته بندی ما را مطلع سازید.
  • استفاده از پودر بتن منقش (بتن استامپی) به معنای عدم خوردگی نیست. تلاش این شرکت در به حداقل ممکن رساندن ترک های موجود است.
  • کلیه عملیات اجرایی بتن منقش را تحت حفاظت در دمای زیر نه + 5 درجه سانتیگراد نگه داری شود.
  • دور از تابش مستقیم آفتاب و وزش باد، سعی در اجرا عملیات اجرایی در اوایل صبح شود.

  • در صورت پیش بینی افت دمای هوا به زیر 10- توصیه می شود حتما با ما تماس حاصل فرمایید.
  • حدالامکان در شرایط دمایی سرد سعی شود نسبت آب به سیمان پایین ترین حد ممکن نگه داشته شود.
  • در صورت استفاده از بتن منقش رنگی (بتن استامپی) از پوشش های غشایی استفاده نشود.
  • سطح را تا زمان خشک شدن و پایداری از ُآسیب های محیطی محافظت نمایید.
  • برای محافظت از درز های اجرایی نظیر ترک و لب پر شدن از سیستم های محافظت فلزی استفاده شود.