شرکت

بتن زیست

جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

پرایمر قیری

پرایمر قیری پایه آب ( امولسیون قیری)

استفاده از قیر با هدف عایق سازی مشکلاتی را به همراه دارد نظیر غیر مجاز بودن عایقکاری بر روی سطوح مرطوب ، زیرا در غیر این صورت حبابهایی در زیر قشر عایقکاری تشکیل می‌شود که با گرم و سرد شدن هوا و حرکات جزئی اجزای ساختمان و یا وارد شدن ضربه به سطوح عایق، ممکن است دچار پارگی و صدمه گردند.
 همچنین قیرهای جامد را تا هنگامی که گرم و روانند، باید به مصرف رساند. لذا مشکلات استفاده و آماده سازی قیر، این شرکت را بر آن داشت تا با دستیابی به فرمولاسیونی ویژه علاوه بر اجرای راحت پوشش پایه قیری در نهایت سطحی کاملا یکپارچه و بدون ترک را ایجاد می کند پرایمر قیری پایه آب محصولی تک جزئی بر پایه قیر و پودرهای معدنی مخصوص است.

165

این مایعی ویسکوز که به بصورت امولسیون می باشد، بصورت خالص و یا ترکیب با آب بر روی سطح اجرا می شود و در هنگام اجرا از چسبندگی خوبی به سطوح بتونی، آجری، آسفالت و دیگر مصالح ساختمانی برخوردار می باشد و پس از خشک شدن نیز دارای الاستیسیته زیاد می باشد.

وظیفه اصلی عایق امولسیونی جلوگیری از نفوذ املاح و یون های مخرب شیمیایی به داخل خاک بتن می باشد. عایق امولسیونی یا پوشش امولسیونی چسبندگی ایده آلی به سطوح مختلف دارد. محافظت از سطوح بتنی و فلزی در برابر یون های مخرب موجود در خاک برای فونداسیون ها ، دیوارهای حائل ، زیر زمین ها ، تونل ها و … باید انجام شود که به راحتی توسط عایق امولسیونی قیری یا پوشش امولسیونی قابل اجرا می باشد.

ویژگی های پرایمر قیری پایه آب

پرایمر قیری آبی در مقابل نفوذ رطوبت و بخار آب مقاوم خواهد بود و همچنین از امتیازاتی چون اجرای سرد و ساده، شکل پذیری مناسب، فاقد آلودگی و سازگار با محیط زیست، غیر قابل اشتعال، دوام شیمیایی خوب در برابر اسیدها و بازهای ضعیف و هزینه کم در مقایسه با سایر روش های محافظت و آب بندی برخوردار است. همچنین عایق پرایمر قیری نیاز به گرم کردن با شعله ندارد و قابل استفاده در هر دمایی می باشد.

 سهولت در اجرا به سبب رقیق شدن با آب، که می توان از جاروب پلاستیکی، برس، ماله و یا اسپری (پیستوله نازل درشت) برای اجرای آن روی سطح کار استفاده نمود نیز یکی دیگر از مزایا استفاده از پرایمر قیری می باشد. یکی دیگر از موارد کاربرد پرایمر قیری جلوگیری از تبخیر سریع آب بتن در حالت خمیری می باشد. همین امر منجر به کاهش ترک خوردگی در بتن می گردد. لازم به ذکر است که بتن در ساعات اولیه بتن ریزی تمایل به از دست دادن آب دارد.

کم شدن آب بتن قبل از انجام کامل مراحل کیورینگ منجر به جمع شدگی، اختلال در هیدراتاسیون و افت حجمی می گردد. یکی دیگر از مزیت های عایق کاری با استفاده از پرایمر قیری، ایجاد یک پوشش غیر قابل نفوذ پذیر روی سطح می باشد که مانع از نفوذ یون های کلراید و دیگر عوامل شیمیایی مخرب به سطح زیرین می گردد. در همین راستا، اجرای یک لایه با ضخامت کم از پرایمر قیری روی سطح منجر به کاهش ترک خوردگی و آب بندی سطح زیرین می شود. همچنین اجرای پرایمر قیری در محل هایی که دارای انواع گوناگونی از آلودگی ها می باشند نیز حفاظت مناسبی را به همراه دارد.

ویژگی و مزایای امولسیون قیری

 • اجرای سرد و ساده
 • شکل پذیری مناسب
 • سازگار با محیط زیست
 • غیر قابل اشتعال
 • دوام شیمایی خوب
 • چسبندگی بالا به سطوح ساختمانی
 • فاقد حلال های نفتی
 • خاصیت نفوذناپذیری بالا
 • خشک شدگی سریع
 • عدم نیاز به حرارت دهی حین نگهداری، حمل و پاشش

موارد مصرف پرایمر قیری

 • آببندی سرویس های بهداشتی
 • پوشش سطح فونداسیون
 • آببندی مخازن نگهداری آب و برخی سیالات
 • آببندی کانال های انتقال آب
 • آببندی کلیه سطوح بتنی
 • دیواره های نگهداری آب، فونداسیون، قعطات بتنی پیش ساخته 

مشخصات فیزیکی و شیمیایی امولسیون قیری

پرایمر قیری آب 1

مزیت های استفاده از پرایمر قیری به جای استفاده از قیر به روش سنتی:

پرایمر قیری بر خلاف قیر سنتی فقط به یک ساعت زمان برای خشک شدن نیاز دارد همچنین در هنگام نگهداری و اجرا هم خطر اشتعال وجود ندارد.

پرایمر قیری در طی فرآیند تولید امولسیون قیر فقط یک بار در دمای 150 درجه سانتیگراد گرم می شود و معمولاً نیازی به گرم کردن آن در زمان نگهداری، حمل و اجرا نمی باشد و اجرای آن در دمای محیط امکان پذیر است. در حالی که  اجرای عایق کاری سنتی به وسیله قیر باید طی فرایند تولید و اجرا چندین بار از از دمای  120 تا 160 درجه سانتیگراد گرم شود. همین امر افزایش هزینه های مربوطه و هدررفت انرژی را به همراه خواهد داشت.

 پرایمر قیری بدون تابش نور مستقیم خورشید می تواند به مدت یکسال ماه نگهداری شود. برای تولید امولسیون قیر نیازی به نفت سفید نمی باشد بنابراین با محیط سازگار می باشد. به دلیل روان بودن پرایمر قیری ، به خوبی در سطح نفوذ می کند. اما به دلیل بالا بودن ویسکوزیته قیر نسبت به پرایمر قیری از نفت سفید برای رقیق کردن آن استفاده می شود. این در حالی است که نفت سفید موجود قیر منجر به ورود مواد سمی به هوا و آلودگی محیط زیست را به همراه دارد. بر خلاف قیر که برای اجرا به سطح کاملاً خشک نیاز دارد، پرایمر قیری را می توان بر روی سطوح مرطوب نیز اعمال نمود. هزینه استفاده از پرایمر قیری به مراتب کمتر از اجرای عایق قیر به روش سنتی می باشد.

توصیه و پیشنهادات در خصوص اجرای امولسیون قیری

 • پرایمر قیری پایه آب را با حلال ها ترکیب نکنید.
 • از افزودن هر گونه مصالح سنگی، سیمان، آب و هرماده ای دیگر درون پرایمر قیری به شدت خودداری شود.
 • سطح کار تمیز و عاری از هرگونه مواد شیمیایی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *