جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

تایل جی اف آر سی (GFRC) ر

پانل بتنی جی اف ار سی به عنوان با دوام ترین مصالح در نماسازی های داخلی و خارجی در بین معماران بیش از هر زمانی دیگر رواج یافته است. جی اف آر سی به واسطه ی طیف تولیدی وسیع با هر طرح و رنگی،  گوی سبقت را از سایر مصالح مشابه ربوده است. جی اف ار سی های تولیدی شرکت دها بتن زیست با بگارگیری بتن های با کارایی بالا (UHPC) و ترکیبی با الیاف های ماکروسنتتیک و الیاف شیشه AR و با مش های فایبرگلس به عنوان یکی از با دوام ترین تایل های جی اف آر سی در کشور ایران مطرح گردیده است.

 جی اف ار سی ترکیبی از سنگدانه ها سیلیسی، سنگدانه های سبک، پلیمرهای پایه آب، پلیمرهای پودری و کنترل کننده های انقباض بتن در کنار ابرروان کننده های پلی کربکسیلات به عنوان یک مصالح با کیفیت تولید می شود. جی اف آر سی در زیر مجموعه ی بتن اکسپوز قرار دارد و می تواند با هر وزن مخصوصی تولید شوند.

مزیت این محصول در قیاس با سنگ های طبیعی و سنگ های مصنوعی می توان به شکل پذیری بالا و عدم ترد شکنی آنها اشاره نمود.این امر در مواقع زلزله موجب افزایش ضریب ایمنی در مقابل پرت شدن تکه های تایل جی اف آر سی می شود. در کنار مزایای گفته شده جی اف آر سی به واسطه ی نفوذپذیری اندک خود موجب تضمین دوام این محصول در محیط های با شرایط خوردگی و تهاجمی بالا در قیاس با سایر محصول های ذکر شده می شود.

پنل جی اف آر سی در دسته های دیوار پوش ها و پانل های مورد استفاده در کف قابل تولید است. مقاومت فشاری، مقاومت کششی و خمشی و همچنین پایداری رنگی و عدم ترک پذیری، جی اف ار سی را به عنوان یک محصول بی رقیب در ساخت نماهای سازه ها و نمای ساختمان های کوتاه و بلند مرتبه معرفی نموده است.

یکی از مهمترین مزایای پنل جی اف آر سی در قیاس با سرامیک و سنگ و حتی سنگ مصنوعی را می توان در کنترل هزینه های پرت مصالح دانست زیرا این محصول متناسب با نوع و مقیاس های سازه و ساختمان در ابعاد سفارشی می توان تولید نمود. بنابراین سرعت بالا در تولید، اجرا و حمل آن مزیتی دست نیافتنی در قیاس با سایر روش های کاربردی بتن درجا می توان به شمار آورد.

.

پانل های جی اف ار سی را می توان به عنوان یک صفحه بتنی با روش نصب خشک و تر اجرا نمود. تولید کننده باید حداقل پنج سال تجربه موفق در ساخت واحدهای GFRC داشته باشد. سازنده باید اثبات کند که ظرفیت تولید کافی برای تولید واحدهای مشخص شده در مدت زمان مورد نیاز را دارد ، تا عملیات اجرایی را به تأخیر نیندازد.

قالب ها:

پی وی سی، ABS، فلز ، پلاستیک ، چوب یا مواد دیگری که با بتن واکنش نشان نمی دهند و باعث دستیابی به سطح صاف می شوند ، باید برای ساخت قالب استفاده شوند. قالب ها باید از مقاومت کافی در برابر تغییر شکل در برابر تنش های ناشی از عملیات قالب گیری ساخته شوند. شکل قالب باید در حین تولید حفظ شود تا تایل ساخته شده GFRC در اشکال، خطوط و ابعاد مشخص شده تولید شود.

قالب گیری:

قالب گیری باید مطابق با استانداردهای تعیین شده توسط موسسه بتن پیش ساخته (PCI) که در کتابچه راهنمای “روش توصیه شده برای پانل های GFRC” منتشر شده است ، تولید شود و با رنگ و ظاهر نمونه های ارائه شده مطابقت داشته باشند. کلیه اتصالات باید توسط سازنده GFRC تأمین شود. قالب گیری پنل جی اف آر سی تولید شده با روش جایگزین پیش مخلوط با استفاده از الیاف شیشه گرید AR-Glass نیز قابل قبول تلقی می شود.

همانطور که در دفترچه راهنمای PCI Standard Practices یا GFRC (ضمیمه J) ذکر شده است ، ممکن است قالب گیری توسط فرآیند پری میکس تولید شود. ماده قبل از مخلوط معمولاً دارای مقاومت 28 روزه خمشی و بازده 700 تا 1200 (psi) است ، اما طراحی صفحه Arc با توجه به ضریب عملکرد 900 (psi) برای ضریب ایمنی بیشتر است.

توضیحات مرتبط با علل ظاهر شدن حفرات در سطوح جی اف ار سی و راهکار های برطرف شدن آن را در صفحه سطوح اکسپوز ببینید.

 

موارد استفاده از جی اف آر سی:

برای رسیدن به سطوح با کیفیت نهایی مورد مطلوب مشتری و گروه طراحی، نیاز به طراحی خاص و انتخاب مناسب مصالح است. می­توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • فضاهای باز و زمین های ویلایی
 • در ساخت نمای بناهای خاص مانند سالن های کنسرت، موزه ها، استادیوم ها، پل ها
 • قطعات بتنی پیش­ ساخته
 • محصولات هیبدریدی
 • مسیرهای رفت و آمد
 • محوطه سازی
 • در منابع آب و استخرها به منظور جلوگیری از خروج آب
 • استفاده در کف ساختمان به علت جلوگیری از انتقال رطوبت به سمت بالا
 • استفاده در نمای داخلی حمام و سرویس بهداشتی برای جلوگیری از انتقال رطوبت
 • مناطق تفریحی مانند پارک ها و باغ­ ها
 • راه ­ها و پیاده ­روها

مواد تشکیل دهنده:

سیمان پرتلند: 

ASTM C 150

سنگدانه:

شن و ماسه تولید شده ASTM C 33 مگر اینکه خلاف آن مشخص شده باشد.

مسلح کننده فایبرگلاس:

رشته های فایبرگلاس مقاوم در برابر قلیاییت الیاف شیشه AR  (توضیحات این محصول را در اینجا ببینید) باید بطور مداوم توسط یک فرآیند پیش مخلوط به مخلوط GFRC در تمام ماتریس داخلی پخش شوند تا یک تسلیح کننده الیافی فایبرگلاس به طور یکنواخت و پراکنده به وجود آورد. قرار دادن مش فایبرگلاس با این روش قابل قبول نیست.

آب:

تمام آب مورد استفاده در اختلاط باید دارای کیفیت قابل شرب ، عاری از مواد معدنی مضر یا مواد خارجی به مقدار مضر برای بتن باشد.

پلیمر:

ترکیبات پلیمری باید مطابق با مشخصات سازنده پلیمر برای افزایش مقاومت و دوام واحدهای GFRC اضافه شود

روغن  قالب:

ترکیبات آزاد کننده قالب نباید در چسبندگی درزگیرها و یا مواد نهایی مشخص شده در شرایط آماده سازی عادی اختلال ایجاد کنند.

عمل آوری:

کلیه تایل GFRC قالب گیری شده شده باید پس از رها شدن از قالب به مدت حداقل پنج روز قبل از اتمام در یک محیط کنترل شده عمل آوری شوند.

مصالح ترمیمی:

مصالح ترمیمی از نظر تركيب و شكل ظاهري بايد توسط توليد كننده تامين شود تا در مناطقي كه در حمل و نقل و حمل و نقل آسيب ديده اند ، تعميرات به درستي انجام شوند.

مزایای پنل جی اف آر سی:

در سال­های اخیر، نمونه­ های بسیاری از جی اف ار سی در سازه­ها، چه در سطوح داخلی و چه در نماهای بیرونی انجام شده است که مزایای زیادی را با خود به همراه دارد که می­توان به موارد مهم زیر اشاره کرد.

 • باعث کاهش مصالح نما و هزینه­ های مرتبط به آن می­شود.
 • بهینه کردن اثر توده دمایی
 • به حداقل رساندن الزامات نگه­داری در طولانی مدت
 •  سطوح با نمای جذاب
 • تنوع بالا در سطح، طرح و رنگ و  امکان ایجاد اشکال و فرم­های متنوع
 • اقتصای و با دوام
 •  غیر قابل اشتعال و بدون گسترش شعله
 •  دارای مواد غیر فعال و بدون خروج گاز
 •  پایدار در برابر حشرات و انواع شرایط آب و هوایی
 •  در دسترس در ابعاد مختلف
 • امکان نقاشی کردن بر این سطوح
 •  دارای سطح مقاوم در برابر لغزش و سرعت اجرای بالا
 • پایداری بالا در برابر یخبندان و گرما
 •  دستیابی به رتبه LEED به عنوان مصالح ساختمانی سبز
 •  وزن مخصوص کمتر از سنگ­های مصنوعی

مزایای مهمی که مختص تایل جی اف ارسی  تولید شده در شرکت دها بتن زیست است:

1- دارای قابلیت خود تمیز شوندگی

2- دارای قابلیت جذب کربن دی اکسید

3- ایجاد سطحی آبگریز

 

 

پنل های جی اف ارسی مشبک مربعی:

شمسه 80x70
مهر 60X60
پرتو 60x60
ستاره 60x60
اهورا 60x60
مرمر 50x50
برگ 50x50
خشتی 50x50
استار 50x50
کهمان 60x60

 

 

پنل های جی اف ار سی مشبک مستطیلی:

دلوان 50*100
ریحان 40*100
دایان 120x60
آسو 120x60
آسرین 100x40
الی 60*120
ترلان 60*120
بهار 60*120
لاوین 60*120
هورشید 100*50

 

 

پنل های جی اف ار سی ساده:

پنل ساده مستطیلی
پنل ساده مربعی
پنل 4 سوراخه مستطیلی
پنل 4 سوراخه مربعی

مسئولیت و صلاحیت های نصب و اجرا پنل جی اف آر سی:

تجهیزات و عوامل انسانی نصب جی اف آر سی شامل کلیه کارگران، مواد، تجهیزات و سایر خدمات مربوطه می باشد که برای نصب تایل جی اف آر سی لازم است و در اسناد قرارداد شرح داده شده است. قرار دادن سخت افزار اتصال بر روی سازه شاسی کشی شده ساختمان یا در بتن قالب گیری شده بر عهده پیمانکار است که تایل جی اف ار سی را نصب می کند یا بتن را در محل قرار می دهد.

مشاور بایستی به طور منظم به مدت حداقل پنج سال در نصب پانل های جی اف ار سی یا پانل های بتنی پیش ساخته معماری مشابه موارد مورد نیاز در این پروژه مشغول به کار می شوند و توانایی مدیریت پروژه و مدیریت کارکنان در حال حاضر برای نصب واحدهای مورد نیاز بدون ایجاد تاخیر در برنامه های پروژه را داشته باشد.

پانل های GFRC باید با استفاده از مصالح نفوذناپذیر محافظت می شوند تا آلودگی به حداقل برسد. نصاب ها مسئول حمل و نقل (مگر اینکه نقل قول در محل کار f.o.b. باشد) و دپو تایل جی اف ار سی می باشند. اسپیسرهای منعطف بدون رنگ و آلودگی باید توسط سازنده و نصاب تهیه شود تا در هنگام حمل و نگهداری از تایل جی اف آر سی جدا شود. برای تمیز نگه داشتن و جلوگیری از آسیب دیدگی، باید از همه قطعات جی اف آر سی در محل کار محافظت شود.

مسئولیت قبل از نصب:

پیمانکار عمومی یا معمار / مهندس باید خطوط نصب، مرکز و نقاط را با جزئیات کافی برای نصب واحدهای GFRC ، سطوح تحمل صاف و واقعی فراهم کند و برای قرار دادن دقیق و ترازبندی پیچ نصب، صفحات یا رولپلاک روی سازه اقدامات لازم را انجام می دهد. نصاب باید ابعاد محل کار را مطابق قرارداد خود بررسی کند. هرگونه مغایرت بین ابعاد طراحی و ابعاد سایت که می تواند مطابق با اسناد قرارداد بر نصب تأثیر منفی بگذارد، مورد توجه پیمانکار و معمار عمومی قرار می گیرد. در صورت وجود مغایرت، نصب تا زمان اصلاح و یا اصلاح الزامات نصب و بازبینی توسط معمار و مهندس ادامه نخواهد یافت.

 

نصب:

پیمانکار باید مناطق تخلیه مناسب، خشک و دارای زهکشی را فراهم کند به نحوی که GFRC بتوانند تحت وزن و مقاومت خود سالم باقی بماند. تایل GFRC باید با دستگاههای بالابر مناسب در نقاط تهیه شده توسط سازنده بلند شوند و سطح ، لوله ، چهارگوش ها و درست را در حد تحملهای مجاز تنظیم کنند. در صورت اتصال دائمی واحدها ، نصب کننده باید پشتیبانی و مهاربندی موقت را در صورت لزوم برای حفظ موقعیت ، ثبات و ترازبندی فراهم کند.

قطعات GFRC باید با پیچ و مهره یا جوشکاری در محل خود ثابت شوند ، همانطور که در نقشه های نصب شده تایید شده نشان داده شده است. جوشکاری میدانی باید توسط جوشکارهای واجد شرایط و با استفاده از تجهیزات و مواد سازگار با ماده پایه انجام شود. سطوح GFRC در حین جوشکاری میدانی محافظت می شوند و جوش ها باید رنگ آمیزی شوند تا محافظت در برابر خوردگی فراهم شود. جهت رعایت الزامات نصاب به PCI MNL 117، مراجعه کنید.

لکه گیری:

تمام وصله های میدانی باید توسط نصاب دهنده با استفاده از موادی که توسط سازنده GFRC تهیه شده است برای مطابقت با رنگ و بافت مواد اطراف انجام شود. تمیز کردن قطعات GFRC پس از نصب فقط به عهده نصاب است. روشهای تمیز کردن باید توسط مجری تصویب شود. بعد از نصب ، نصاب باید با استفاده از برس الیافی و اسفنج ، ناحیه آلوده یا گلکاری شده سطح GFRC را با مواد شوینده و آب تمیز کرده و کاملاً با آب تمیز بشویید. برای جلوگیری از آسیب رساندن به سطوح GFRC و مواد مجاور از آن بسیار مراقبت کنید. سطح کثیف شده باید بلافاصله پس از استفاده از پاک کننده کاملاً با آب تمیز شسته شود.

نصاب مسئول هرگونه خرد شدن، جوش خوردن، ترك خوردن و یا خسارت دیگر به واحدها پس از تحویل f.o.b است. کارخانه تولید کننده ، مگر اینکه در هنگام حمل و نقل و یا ذخیره سازی سایت توسط دیگران ایجاد شود. پس از اتمام نصب، خسارت بیشتر به عهده پیمانکار است.

بازرسی و پذیرش:

بازرسی نهایی و پذیرش پانل های GFRC ساخته شده توسط معمار انجام می شود تا مطابقت با برنامه ها و مشخصات را بررسی کند. ساخت و ساز به پایان رسیده در محل باید در حالت معمولی با فاصله 3 متر با چشم غیر مسلح مشاهده شود و ظاهر آن یکنواخت و دلپذیر باشد و در فاصله 20 فوت هیچ نقصی از خود نشان ندهد. ترک خوردگی جزئی تار عنکبوتی در پوشش رویه قابل قبول است، به شرطی که بر ظاهر مطابق با بخش های فوقانی تأثیر نگذارد.