شرکت

بتن زیست

جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
2 1

نحوه به کار بردن بلوک بتنی ( بلوک سیمانی) ارزان قیمت در معماری داخلی ساختمان ها

بلوک  بتنی پیش ساخته عمدتا برای ساخت دیوارها استفاده می شود. مانند آجر ، بلوک ها روی همدیگر قرار می گیرند و با ملات سیمانی به هم متصل می شوند. بلوک های سیمانی عمدتا دارای دو یا چند حفره تو خالی برای قرار دادن میلگرد و یا ملات می باشند. این بلوک ها در ابعاد و بافت های متنوعی تولید می شوند. ابعاد این بلوک بتنی برای مصارف ساختمانی به صورت 40*20*20 سانتی متر مناسب می باشد. برای استفاده به عنوان دیوار های میانی ( تیغه ها) ابعاد مناسب بلوک ها 40*10*20 سانتی متر می باشد.

چگونه می توانیم بلوک بتنی را  به طوری خلاقانه در معماری داخلی سهیم کنیم؟

.

اگرچه بلوک بتنی اولیه به صورت دستی تولید می شدند ، اما امروزه آنها با استفاده از دستگاه های اتوماتیک تولید می شوند و هزاران بلوک در هر ساعت بدون نیاز به نیروی متخصص ساخته می شود.

دیوار های ساخته شده به وسیله بلوک های سیمانی می توانند عایق حرارتی نیز باشند. به گونه ای که بایستی از قرار دادن صحیح ملات ماسه سیمان در تمامی درزها و اتصالات برای جلوگیری از ایجاد پل های حرارتی اطمینان حاصل کرد. علاوه بر این ، عایق ها – به عنوان EPS یا پشم شیشه و پلی اتیلن به عنوان یک مانع به منظور جلوگیری از انتقال حرارت می توانند در قسمت داخلی بلوک ها استفاده شوند.  

به طور کلی ساخت بلوک بتنی 4 مرحله دارد:

  • اختلاط: پس از توزین مقادیر مناسب آب ، شن و سیمان خشک به خوبی با یکدیگر مخلوط شده و سپس آب به آرامی اضافه می شود.
  • قالب گیری : در یک دستگاه بلوک زن ، این مخلوط سیمانی بر روی قالب هایی فشرده می شود که شکل و اندازه حفره های داخلی آن و بافت بیرونی آن را مشخص می کند. این عملیات توسط لرزش های مکانیکی صورت می گیرد.
  • عمل آوری: بلوک بتنی برای عمل آوری درون حوضچه های آب و یا در اتاق بخار قرار می گیرند.
  • انبارش و نگهداری: بلوک های سیمانی خشک شده درون مخزن های مشخص نگهداری و انبار می شوند.

بتنی که معمولاً در ساخت بلوک های سیمانی مورد استفاده قرار می گیرد ، ترکیبی از سیمان پرتلند ، آب  و ماسه است. بلوک های سیمانی بافتی ظریف و مقاومت فشاری بالایی دارند. ازجمله ویژگی های بلوک های بتنی می توان به ظرفیت مکانیکی بالا ، غیرقابل نفوذپذیری و عایق صوتی مناسب اشاره کرد.

خاصیت ضد آب بودن نیز یکی از ویژگی هایی است که بایستی در ویژگی های بلوک بتنی وارد گردد. به طوری که در امروزه در ساخت بلوک های سیمانی،  استفاده از افزودنی هایی به منظور افزایش کشش سطحی بلوک و جلوگیری از عبور آب در نظر گرفته شده است.

اجرای بلوک سیمانی

33

اگر از خطوط نواری استفاده می کنیم ، عرض خطوط بایستی  دو برابر عرض بلوک  باشد. خطوط مرجع با نخ یا گچ مشخص می شوند.

ملات سیمانی  را مخلوط کرده و آن را روی پهنای نوار (که قبلاً مرطوب شده بود) روی عرض یک بلوک بتنی پخش کنید. لایه اولیه باید ضخامت 2.5 سانتی متر باشد.

بلوک ها در  گوشه ها قرار می گیرند و ملات روی اتصالات عمودی آنها قرار داده می شود.

در پایان هر ردیف ، توجه کنید که بلوک های در راستای افقی و عمودی تراز شده باشند. سپس مراحل قبل را مجدد برای ردیف های بعدی تکرار کنید.

به منظور اتصال عمودی بلوک بتنی می توان از میلگرد درون حفره های بلوک ها استفاده کرد.

طراحی معماری

بلوک بتنی علی رغم اینکه یکی از مصالح پر مصرف در مصارف ساختمانی می باشند ولی در طراحی معماری هنوز به طور گسترده مورد استفاده قرار نگرفته اند. کارهای بعضی از معماران برجسته ما را به استفاده از بلوک های بتنی در سیستم های جدید ساختمانی تشویق می کند.

99

.

در فضاهای طراحی شده توسط معماران برجسته،  بلوک ها به عنوان شخصیت های اصلی فضاها ظاهر می شوند و با رنگ و طرح اصلی خود در معرض نمایش قرار می گیرند. زیبایی و ظاهری متفاوت تری  از آجر دارند و  با دیگر عناصر طبیعی نظیر و گیاهان سازگاری ظاهری دارند. با استفاده از بلوک بتنی ، این معماران توانسته اند هزینه های پروژه های خود را کاهش دهند بدون آنکه کیفیت را قربانی کنند.

حفره های درون بلوک بتنی با چرخش موقعیت اصلی خود می توانند دیواره های نفوذ پذیر ایجاد کنند. موارد مطرح شده ایده های ساده ای هستند که می توانند راه حل های خوبی برای تغییر فضا باشند.