شرکت

بتن زیست

جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

کتابچه بتن اکسپوز ( مقدمه)

دفترچه راهنمای از تولید تا نصب بتن اکسپوز

پیدایش پنل بتن اکسپوز را می توان به قرن بیستم و تکنولوژی مدرن دانست، اما می توان تاریخچه آن را به تاریخ باستان بازگرداند. به همین ترتیب، پنل بتن اکسپوز تقریباً دارای سابقه اندکی است. رومی ها در ساخت قنات های خود از بتن به شکل خام استفاده می کردند. اروپا در قرن نوزدهم با تولید بتن مسلح را با بهره گیری از خصوصیات فشاری بتن و مقاومت کششی فولاد رواج داد. نیاز واقعی به تکنیک ها و مواد جدید با ادامه رشد فناوری و صنعتی شدن قطعات بتنی پیش ساخته ایجاد شد. در نهایت، اجرای بتن اکسپوز برای برآوردن این نیاز گسترش یافت.بتن اکسپوز نما تایل بتن اکسپوز کف

اولین استفاده مدرن و مستند از پنل بتن اکسپوز پیش ساخته در کلیسای جامع Notre Dame du Raincy در Raincy ، فرانسه ، توسط آگوست پرت در سال 1922 انجام شد. در سال 1932 کار تولید پنل بتن اکسپوز سفید برای مساجد بهائی آغاز شد (شکل 1.2.1).

.اجرای بتن اکسپوز

پس از آن و پس از آن جنگ جهانی دوم، سالهای رکود اقتصادی به وقوع پیوست.پس از پایان درگیری های جهانی ، هنگامی که هزینه های کار و کارگری افزایش یافت ، استفاده از بتن پیش ساخته رونق گرفت. توسعه و معرفی تجهیزات حمل و نقل و تاورکرین ها در پروژه های بزرگ ، تجهیزاتی مناسب را برای حمل و برداشتن صفحات بزرگ بتنی پیش ساخته در محل فراهم آورده است. در اواسط دهه 1960، بتن پیش ساخته معماری به عنوان نما و عناصر باربر مورد استقبال گسترده معماران و مالکان قرار گرفت.

پیشرفت در فرآیندهای ساخت، این امکان را می دهد که اجرای بتن اکسپوز تقریباً در هر رنگ، شکل یا بافتی تولید شود و آن را به یک مصالح ساختمانی کاملاً کاربردی و زیبا تبدیل کند. اصطلاح بتن پیش ساخته معماری تمام پنل های بتن اکسپوز را در بر می گیرد که به عنوان عناصر طراحی معماری به تنهایی یا در کنار سایر مصالح ساختمانی به کار رفته اند. قالب پذیری بتن، امکان ساخت اشکال مختلف را به روشهای مختلف ارائه می دهد.

.

تمامی المان ها و قطعات بتنی پیش ساخته مورد توجه معماران و مالکان با این روش قابل دستیابی است. بتن پیش ساخته نه تنها با تمام سیستم های سازه ای سازگار است، بلکه می تواند برای هماهنگی و تکمیل سایر مصالح طراحی شود.تایل بتن اکسپوز کف

.

در طول سالهای شکل گیری ، معمار ، مهندس و سازنده و همچنین کارگاه های تولید بتن پیش ساخته فاقد هرگونه مرجع مشخصی بودند که این پنل بتن اکسپوز را تعریف و به تصویر بکشد. این کمبود هم در سطح جهان و هم در سطح ایران است.بتن اکسپوز نما

موسسه بتن پیش ساخته / پیش تنیده (PCI) ، یک شرکت خصوصی که در سال 1954 برای پیشبرد طراحی ، ساخت و استفاده از بتن پیش ساخته و پیش تنیده تاسیس شده است، مدت ها بود که نیاز به یک کتابچه راهنما و توصیه های مربوط به طراحی ، جزئیات و مشخصات بتن پیش ساخته معماری را تشخیص داده بود. در سال 1973، PCI چاپ اول بتن پیش ساخته معماری را منتشر کرد و برای اولین بار یک کتابچه راهنمای طراحی جامع با موضوع بتن پیش ساخته معماری را منتشرکرد. این کتابچه توسط PCI به منظور یک مرجع معتبر واحد برای تصمیم گیرنده معماری تدوین ، ویرایش و منتشر شده است.

 تحولات جدید در مواد، ساخت و روش های نصب از زمان نگارش اولین کتابچه راهنما ، نقش پانل بتن اکسپوز پیش ساخته را در صنعت ساخت و ساز گسترش داده است. PCI با توجه به سیاست خود در زمینه پیشرو بودن در صنعت بتن ، این سومین نسخه از بتن پیش ساخته معماری را منتشر می کند تا فناوری پیشرفته را در دسترس معماران و مهندسان طراحی و ساخت با این ماده متنوع قرار دهد.

.

ویرایش سوم کتابچه راهنما یک نسخه اصلی است که شامل بسیاری از این فناوری جدید است. بخشهایی که با رنگ ، تکسچر و سطح نهایی سروکار دارند. هوازدگی، مقاومت اتصالات و خواص حرارتی به طور گسترده تجدید نظر شده است. اطلاعات مربوط به پایداری و طراحی انفجار اضافه شده است. مشخصات دقیق راهنما برای تأمین نیازهای ساختمانی امروز اصلاح شده است. علاوه بر این، عکس های مورد استفاده برای نشان دادن نکات مربوطه در سراسر کتابچه راهنما انتخاب شده اند تا فرصت های بالقوه طراحی بتن پیش ساخته معماری را نشان دهند.

تکنیک های ساخت و نصب بسیاری در متن گنجانده شده است تا درک بهتری از مفاهیم و عناصر طراحی را که نیاز به تصمیم گیری جدی در طراحی دارند را ارائه دهد. طراحی، نقشه های پیوست و مشخصات قطعات بتن اکسپوز نما پیش ساخته از اهمیت حیاتی برخوردار هستند و باید با ارزیابی توانایی و تجربه تولیدکنندگان قطعات بتنی پیش ساخته ترکیب شوند. اجرای بتن اکسپوز

.

تکنیک های ساخت و نصب بسیاری در متن گنجانده شده است تا درک بهتری از مفاهیم و عناصر طراحی را که نیاز به تصمیم شیوه های توصیف شده در این کتابچه راهنما ممکن است توسط معمار و تولیدکنندگان قطعات بتنی پیش ساخته در توسعه مفاهیم جدید با استفاده از پیشرفت تکنولوژی مورد استفاده قرار گیرد. این توصیه بدون شک منجر به انحراف از برخی توصیه های گفته شده در متن خواهد شد.

سردبیر کتاب راهنما با کمیته بتن پیش ساخته معماری PCI و اعضای حرفه ای موسسه همکاری نزدیک داشت. دقت فنی توسط معماران ، مهندسان ، تولیدکنندگان بتن پیش ساخته ، تأمین کنندگان مواد و تجهیزات و سازمانهای صنایع وابسته بررسی شده است. این ترکیب منحصر به فرد از رشته ها و دیدگاه های مختلف تعاملی را فراهم می کند که دانش همه جنبه ها در طراحی ، مهندسی ، تولید و نصب بتن پیش ساخته معماری را تضمین می کند.

از آنجا که شرایط تأثیرگذار بر استفاده از این ماده خارج از کنترل موسسه است ، پیشنهادات و توصیه های ارائه شده بدون تضمین یا مسئولیت PCI ارائه می شود. فرض بر این است که هر پروژه و معماری منحصر به فرد است و برای مشکلات مختلف به راه حل های مختلفی نیاز دارد. به همین دلیل ، تمام مثالهای نشان داده شده باید به عنوان راه حل های نهایی به عنوان پیشنهاد در نظر گرفته شوند.تایل بتن اکسپوز کف

.

بتن پیش ساخته معماری حداکثر آزادی بیان معماری را با اقتصاد تولید انبوه پانل بتن اکسپوز پیش ساخته را ترکیب می کند. برای عملکرد موثر این مفهوم ، اکیداً توصیه می شود که معمار در مراحل اولیه طراحی و در طول توسعه از تولید کنندگان پانل بتن اکسپوز پیش ساخته و موسسه بتن کانادا (CPCI) مشاوره بگیرد. . بسیاری از دفاتر های مهندسی مشاور متخصص در زمینه تولید و طراحی پانل بتن اکسپوز پیش ساخته نیز در دسترس معمار پروژه هستند.

با کمک تولیدکنندگان پانل بتن اکسپوز نما  پیش ساخته / مشاور ، ویژگی ها و اهداف معماری، عملکردی ، سازه ای ، مکانیکی مناسب با جزئیات اقتصادی ارائه می شود. کمک آنها ممکن است با دقت بیشتری مشخصات مواد، بازده ساخت و نصب ، عوامل موثر بر هزینه ، استانداردهای کنترل کیفیت و شیوه های تجارت محلی را منعکس کند. گفتگوی مداوم بین طراح و تولیدکنندگان پانل بتن اکسپوز پیش ساخته کیفیت بهینه محصول را با حداقل هزینه ساخت و نصب تضمین می کند.اجرای بتن اکسپوز

.

سایر نشریات مورد علاقه تیم طراحی شامل PCI Design Handbook – Concrete and Prestrated Concrete (MNL-120)؛ PCI Manual برای کنترل کیفیت سازه بتنی پیش ساخته و تولید محصولات پانل بتن اکسپوز پیش ساخته (MNL-117) ؛ Manual PCI Erector – استانداردها و دستورالعمل های نصب محصولات پانل بتن اکسپوز پیش ساخته (MNL-127) ؛ و ایمنی PCI نصب برای پانل بتن اکسپوز پیش ساخته و پیش تنیده (MNL-132) می باشد.

فصل 1

زمینه ای کلی در مورد پیشرفته ترین پانل بتن اکسپوز پیش ساخته را ارائه می دهد و کاربردها و مزایای بتن پیش ساخته معماری را همراه با تعاریف پوشش می دهد.

فصل 2تایل بتن اکسپوز کف اجرای بتن اکسپوز نما

مفاهیم طراحی مربوط به کاربرد و هزینه ها را برای ارزیابی اولیه و انتخاب پانل بتن اکسپوز پیش ساخته برای یک پروژه در نظر گرفته است. معمار در درجه اول از این اطلاعات در هنگام تجزیه و تحلیل مفهومی استفاده می کند. تکرر پانل بتن اکسپوز پیش ساخته و مفهوم قالب اصلی فصل 2 بیشتر مورد توجه معماران است که به تولید و جزئیات علاقه مند هستند.

فصل 3

3 شامل ملاحظات طراحی زیبایی معماری است و مربوط به تصمیمات مهمی است که طراح باید در بین گزینه های موجود در مورد رنگ ، شکل، سطح نهایی و بافت داشته باشد. این فصل از نمونه های اولیه و طراحی مخلوط بتن گرفته تا قابل قبول بودن ظاهر و سطح نهایی را شامل می شود. هوازدگی باید در طول تجزیه و تحلیل دیوار مفهومی بررسی شود.

فصل4تایل بتن اکسپوز کف

جزئیات طراحی را ارائه می دهد. این فصل مسئولیت های طراحی ، تأثیر ملاحظات قاب بندی سازه ، اسناد قرارداد ، تقویت کننده ها ، اتصالات ، تلورانس ها و اتصالات را پوشش می دهد. سرپرست کارگاه، طراح ، و نیروهای اجرایی باید این عوامل را به دقت بررسی کنند. در صورت تولید یک محصول نهایی سالم و اقتصادی ، آنها همچنین باید با ملاحظات طراحی موجود در فصل 2 و 3 آشنا باشند.

فصل 5اجرای بتن اکسپوز

بررسی سایر ملاحظات طراحی معماری را پوشش می دهد و رابط با مواد دیگر از جمله پنجره ها ، صرفه جویی در انرژی و کنترل میعانات ، پایداری ، خصوصیات صوتی ، ملاحظات انفجار ، مقاومت در برابر آتش و سقف را پوشش می دهد. هر یک از آنها نیاز به بررسی دقیق در توسعه معیارهای طراحی و جزئیات کار برای سیستم های بتنی پیش ساخته معماری و مجموعه های مجاور بتن پیش ساخته دارد.

فصل 6 بتن اکسپوز نما

مشخصات راهنما به عنوان کمکی برای نویسندگان مشخصات در نظر گرفته شده است. اطلاعات مندرج در این فصل باید با هماهنگی نزدیک با طراح و بهره بردار پروژه ارزیابی شود تا با ارائه بهترین اسناد ممکن در قرارداد ، از ایجاد اشکالات غیرضروری در پروژه جلوگیری شود. مشخصات باید قابل تفسیر باشد و محدود کننده نباشد.تایل بتن اکسپوز کف

یک کتابچه راهنمای طراحی فقط با مفهوم خود می تواند آنچه را که به دست آمده است ( نه آنچه را که می تواند) به تصویر بکشد. هرگونه تلاش برای طبقه بندی و تعریف بتن پیش ساخته معماری با بیانات و امکانات بی شمار آن کاملاً امکان پذیر نیست. بتن پیش ساخته یک مصالح متنوع است که به طراح این فرصت را می دهد که نوآور باشد و اهداف طراحی مطلوبی را بدست آورد که با سایر مصالح، قابل تحقق نیست. این کتابچه راهنما به معماران کمک خواهد کرد تا پتانسیل خود را مشخص کنند (نه با دادن گزینه های طراحی)، بلکه با اشاره به گزینه های پیشرفته در استفاده از بتن پیش ساخته معماری ، پایه ای برای دستیابی به آن فراهم می کند.

اهمیت بتن پیش ساخته به عنوان یک ماده ساختمانی نه در توانایی آن برای انجام کارهای جدید بلکه در کیفیت ذاتی آن است که به اندازه کافی انعطاف پذیر است تا یک مفهوم طراحی را به واقعیت تبدیل کند.تایل بتن اکسپوز کف اجرای بتن اکسپوز نما

برای مشاهده پنل های اجرایی بتن اکسپوز اینستاگرام ما را ببینید.