شرکت

بتن زیست

جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
20190412 151731 2 .1555423925.1933

کاربرد بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی)

بخش اول

تکنولوژی بتن، علم و هنر طرح اختلاط به منظور تولید بتن است که مشخصات مکانیکی، سختی و کارایی از پیش تعیین شده را برآورده می کند. به عبارتی یعنی خواص بتن و اجزای آن در شرایط و با طرح اختلاط های مختلف را مورد ارزیابی قرار دادن. بتن مسلح شده با الیاف شیشه (GFCR) یا (جی اف آر سی) توسط الیاف منظم یا نامنظم، چاپد و به طور یکنواخت توزیع شده مسلح می شود. بتن مسلح شده به الیاف شیشه (نمای جی اف ار سی) در اشکال و کیفیت های مختلف تولید شده که مزایای بی شماری را ارائه می دهد.

الیاف شیشه با تقویت ساختار و ماتریس سیمانی باعث ایجاد خواص ویژه ای به بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) می شود. الیاف شیشه از هزاران الیاف گسسته و با مقیاس میکرو تشکیل شده است که به طور تصادفی جهت گیری و پراکنده شده اند.

.الیاف شیشه مقاوم در برابر قلیایی برای ساخت بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) (GFRC) استفاده می شود. الیاف شیشه در بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) برای باعث افزایش مقاومت خمشی، کششی و ضربه‌ای می‌شود.

از این رو بکارگیری الیاف شیشه، امکان تولید محصولات بتنی سازه ای مانند تایل بتن مسلح شده به الیاف شیشه (نمای جی اف ار سی) و بتن اکسپوز و سایر اکسسوری های بتنی را فراهم می کند که پرمقاومت و هم سبک هستند. بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) همچنین می تواند برای ایجاد محصولات بتنی زیبا مانند مانند رندر و پلاستر نما، نماهای سیمانی ساختمان، کفسازی های بتنی و سیمانی و هر محصول ساخته شده با سیمان استفاده شود.

1. 1 scaled 1
Picture1 3

 به دلیل سازگاری، دوام و وزن سبک، اکثر کارشناسان بتن از بتن مسلح شده به الیاف شیشه استفاده می کنند.

هدف اصلی مقاله آموزش عمومی در مورد فناوری جدید، عملی و مقرون به صرفه است. هدف اصلی مقاله اطلاع رسانی به خوانندگان در مورد فناوری های نوظهور کم هزینه است. علاوه بر این، این مقاله کاربردهای فعلی بتن مسلح شده به الیاف شیشه (نمای جی اف ار سی) را مورد بحث قرار می دهد.

بتن مسلح شده به الیاف شیشه اساساً از یک ماتریس سیمانی متشکل از سیمان، ماسه، آب و مواد افزودنی تشکیل شده است که در آن الیاف شیشه‌ای با طول کوتاه پراکنده شده‌اند. تأثیر الیاف در این کامپوزیت منجر به افزایش کشش و مقاومت ضربه ای ماده می شود. بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) بیش از 30 سال است که در چندین عنصر ساختمانی، عمدتا غیر سازه ای، مانند تایل بتن مسلح شده به الیاف شیشه (نمای جی اف ار سی) نما (حدود 80 درصد تولید بتن مسلح شده به الیاف شیشه )، قالب های تزئین و سایر محصولات استفاده شده است.

در ابتدای توسعه بتن مسلح شده به الیاف شیشه (نمای جی اف آر سی)، یکی از مشکلات بسیار نگران کننده دوام الیاف شیشه بود که با گذشت زمان، به دلیل قلیایی بودن ملات سیمان، شکننده می شد. از آن زمان تاکنون، پیشرفت های قابل توجهی حاصل شده است و در حال حاضر، این مشکل عملاً با انواع جدید الیاف شیشه ی مقاوم در برابر قلیایی و با افزودنی های ملات که از فرآیندهایی که منجر به شکنندگی بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) می شود، حل شده است.

بتن مسلح شده به الیاف شیشه امروز برای معماران و مهندسان

بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) ماده ای است که سهم قابل توجهی در اقتصاد، فناوری و زیبایی شناسی صنعت ساخت و ساز در سراسر جهان دارد. این نشریه توسط انجمن بین المللی بتن مسلح شده به الیاف شیشه (نمای جی اف ار سی) تهیه شده است.

هدف آن این است که به معماران، مهندسان و سایر متخصصان ساخت و ساز بینشی در مورد طیف گسترده ای از کاربردهای بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) که در حال حاضر در سراسر جهان اجرا می شود، ارائه دهد.

1 8.jpg 1346x808 q85 crop subsampling 2 upscale

.بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف آر سی) یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی است که در دسترس معماران و مهندسان قرار دارد. بتن مسلح شده به الیاف شیشه (نمای جی اف ار سی) که در قرن بیستم توسعه یافت، بیش از 30 سال است که سهم قابل توجهی در اقتصاد، فناوری و زیبایی شناسی ساخت و ساز مدرن در سراسر جهان داشته است.

بتن مسلح شده به الیاف شیشه (نمای جی اف ار سی) یک ماده واحد نیست بلکه ترکیبی از کامپوزیت های مبتنی بر سیمان با کارایی بالا است که با الیاف شیشه مقاوم در برابر قلیا خاص تقویت شده است که می تواند برای طیف وسیعی از کاربردها مهندسی شود.

محصولات بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف آر سی) را می توان به قطعاتی به ضخامت 6 میلی متر (1/4 اینچ) تبدیل کرد.

بنابراین وزن آنها بسیار کمتر از محصولات بتنی پیش ساخته سنتی است. طراحی و ساخت محصولات بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) تحت پوشش استانداردهای بین المللی است که در اروپا، آمریکا، آسیا و استرالیا توسعه یافته است. بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) در بیش از 100 کشور تولید می شود.

در معماری

بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف آر سی) موادی را به معماران و مهندسان ارائه می دهد که می توان بلندپروازانه ترین طرح ها را از آن ایجاد کرد. می توان آن را برای شکل دادن به طرح های آینده نگرانه مدرن یا تکرار ویژگی های تاریخی سنتی قالب ریزی کرد. بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) را می توان رنگ آمیزی کرد، با سنگدانه های ریز رو به رو شد، رنگی کرد یا به سادگی با رنگ طبیعی سفید یا خاکستری، صاف یا بافت دار باقی گذاشت.

ویژگی های کلیدی

 • محصولات بتن مسلح شده به الیاف شیشه  سبک وزن، حمل و نقل آسان و نصب سریع هستند.
 • محصولات بتن مسلح شده به الیاف شیشه  بارگذاری روی ساختمان ها را کاهش می دهند که منجر به صرفه جویی قابل توجهی در نما و فونداسیون می شود
 • بتن مسلح شده به الیاف شیشه  برای ساخت و ساز و نوسازی عالی است
 • بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) سازگار با محیط زیست است
 • بتن مسلح شده به الیاف شیشه به راحتی برای بازتولید اشکال، جزئیات و بافت ها قالب گیری می شود
 • استحکام بالای بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) امکان طراحی قطعات نما نازک و سبک را فراهم می کند
 • بتن مسلح شده به الیاف شیشه را می توان با رنگدانه ها، رنگ ها نمای سنگ طبیعی رنگ آمیزی کرد
 • نمای بتن مسلح شده به الیاف شیشه می تواند جایگزین بتن پیش ساخته غیرسازه ای شود
 • بتن مسلح شده به الیاف شیشه را می توان در جزئیات دقیق اجرا کرد
 • بتن مسلح شده به الیاف شیشه به طراحان انعطاف پذیری بی نظیری ارائه می دهد
 • قالب‌گیری‌ها و ویژگی‌های بتن مسلح شده به الیاف شیشه به راحتی قابل حمل و نصب هستند.
 • بتن مسلح شده به الیاف شیشه  از خوردگی مستثنی است
 • بتن مسلح شده به الیاف شیشه سازگار با محیط زیست است
 • بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) در برابر شرایط آب و هوایی شدید بادوام است
 • محصولات بتن مسلح شده به الیاف شیشه  سبک وزن هستند و به راحتی قابل حمل هستند
 • بتن مسلح شده به الیاف شیشه  طیف گسترده ای از اشکال و پوشش های سطحی را ارائه می دهد
 • بتن مسلح شده به الیاف شیشه مقاوم در برابر ترک هستند
 • بتن مسلح شده به الیاف شیشه ویژگی های تاریخی را حفظ می کند
 • بتن مسلح شده به الیاف شیشه زیبایی شناسی را بهبود می بخشد
 • بتن مسلح شده به الیاف شیشه  حرارتی و صوتی را فعال می کند
 • قالب دائمی بتن مسلح شده به الیاف شیشه  از بتن محافظت می کند
 • تایل کف بتن مسلح شده به الیاف شیشه  مقاومت بیشتری در برابر ترک نسبت به روکش‌های سنتی دارند
 • محصولات عایق شده بتن مسلح شده به الیاف شیشه عملکرد حرارتی را بهبود می بخشد
 • بتن مسلح شده به الیاف شیشه دوام بتن را بهبود می بخشد
 • بتن مسلح شده به الیاف شیشه محیط زیست را بهبود می بخشد
 • بتن مسلح شده به الیاف شیشه  صدا را پخش یا جذب می کند
 • بتن مسلح شده به الیاف شیشه  برای سازه های مرتفع ایده آل است.

نمای مدرن

بتن مسلح شده به الیاف شیشه (نمای جی اف آر سی) فن آوری کاملی را در اختیار طراح قرار می دهد که مواد کمی می توانند برای تطبیق پذیری با آن مطابقت داشته باشند.

بتن مسلح شده به الیاف شیشه یکی از محبوب ترین مواد مورد استفاده برای نمای ساختمان پیش ساخته و مدرن است. توانایی بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) برای قالب‌گیری در پانل‌های نازک و سبک وزن با طیف گسترده‌ای از اشکال، فرم‌ها و پرداخت‌های سطحی توسط مخاطبان رو به رشدی از معماران و مهندسان در سراسر جهان قدردانی شده است.

تایل بتن مسلح شده به الیاف شیشه (نمای جی اف آر سی) به طور کلی با تکنیک “Hand Spray” تولید می شوند. همانطور که از نام آن پیداست، این مواد با استفاده از ماشین آلات خاصی در قالب اسپری می شوند. این روش می تواند موادی با کارایی بالا تولید کند که از آن پانل هایی با بخش های بسیار نازک و سبک قابل دستیابی است.

4ee3eb66d1a381835b785bfcb215e378
1 9

ویژگی ها و قالب گیری های بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی)

محصولات بتن مسلح شده به الیاف شیشه با انواع تکنیک های مختلفی تولید ساخته می شوند. یکی از مناسب ترین و ابتدایی ترین آنها قالب گیری در قالب های موجود است. این به عنوان Premix GRC شناخته می شود. از آنجایی که الیاف شیشه مقاوم در برابر قلیایی با کارایی بالا به طور منظم و یکنواخت در ملات توزیع می شوند، امکان ایجاد محصولات با بهترین جزئیات را فراهم می کنند.

 بتن مسلح شده به الیاف شیشه (نمای جی اف ار سی) برای تولید قالب ها و ویژگی های معماری زیبا استفاده می شود. در حالی که اغلب با ضخامت‌های بیش از 25 میلی‌متر قالب گیری می‌شوند، این محصولات به راحتی قابل حمل و نصب هستند و به معمار یا مهندس آزادی بی‌رقیب برای طراحی خلاقانه را می‌دهند.

در بتن مسلح شده به الیاف شیشه خوردگی آرماتور وجود ندارد. برخلاف بتن سنتی، بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) به حداقل پوشش بتنی برای آرماتور نیاز ندارد. در پروژه های ساختمانی، تفریحی و تاسیساتی، نوسازی شهری و طرح های شهرداری، توجه روزافزونی به محیط معطوف شده است. که در این مسله بتن مسلح شده به الیاف شیشه (نمای جی اف ار سی) نقش اصلی را ایفا می کند.

لنداسکیپ

صندلی‌ها، گلدان‌ها، سطل‌ها، کیوسک‌ها، بولاردها، تابلوها، مجسمه‌ها و فواره‌ها، به جز چند مورد، همه بتن مسلح شده به الیاف شیشه (نمای جی اف ار سی) ساخته می شوند و توانایی آن در تنظیم شکل، فرم و پرداخت سطح و سازگاری زیبایی با محیط انتخابی است.

بتن مسلح شده به الیاف شیشه همچنین به معماران این نوید را می دهد که از طریق آن می توانند رویاها را به واقعیت تبدیل کنند. بسیاری از بزرگترین پارک‌های محلی و باغ‌وحش‌های جهان از بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) برای ایجاد مناظر صخره‌ای، ساختمان‌های مشابه، محیط‌های شبیه‌سازی شده برای حیوانات و موارد دیگر استفاده می‌کنند.

ساختمان

در سال های اخیر، کمبود کارگران ماهر همراه با نیاز به تولید اجزای ساختمانی با وزن سبک تر، منجر به پیشرفت های قابل توجهی در استفاده از عناصر پیش ساخته بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف آر سی) شده است. سازندگان در سراسر جهان از افزایش سرعت ساخت و ساز که بتن مسلح شده به الیاف شیشه (نمای جی اف ار سی) ارائه می دهد قدردانی می کنند.

علاوه بر این، مهندسان دریافتند که افزودن‌های الیاف شیشه‌ می‌تواند برای کیفیت عناصر بتنی سنتی، چه پیش‌ساخته یا درجا، مفید باشد. تحقیقات نشان داده است که الیاف شیشه با مدول بالا می توانند به کنترل ترک خوردگی و بهبود دوام کمک کنند.

بتن مسلح شده به الیاف شیشه یک ماده ایده آل برای استفاده در انواع سازه های سقف است. زیرا بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف آر سی) سبک اما پرمقاومت است، به راحتی قابل ترمیم است و تحت تأثیر شرایط محیطی قرار نمی گیرد.

9ee055f4a35b5f3e7166ee5752014766

 بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی)  را می توان به اشکال پیچیده برای سقف مانند برآمدگی ها و دودکش ها از بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی)  قالب گیری کرد. غیر قابل احتراق با مقاومت ضربه ای بالا و قابل استفاده در انواع سقف ها می باشد.

دیوار و پنجره ها

تطبیق پذیری بتن مسلح شده به الیاف شیشه  امکان استفاده از آن را به روش های مختلف در ساخت و تزئین دیوار و نمای ساختمان را می دهد. در ساده‌ترین شکل خود، رندرهای بتن مسلح شده به الیاف شیشه (نمای جی اف ار سی) ، می‌توانند بر روی انواع زیرلایه‌ها برای ارائه یک پوشش بادوام و تزئینی استفاده شوند. آنها ممکن است بر روی عایق خارجی به عنوان بخشی از یک سیستم برای ارتقاء ویژگی های حرارتی دیوار، مستقیماً روی بلوک یا بنایی یا بر روی لت فلزی اعمال شوند. در همه موارد، الیاف شیشه عملکردی طولانی مدت و بدون ترک می دهد.

تایل بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) مانند طاقچه‌ها، دور پنجره‌ها، قرنیزها، دریچه‌ها و ستون‌ها می‌توانند دکوراسیون ساختمان‌های مسکونی و تجاری را بیافزایند و در عین حال نیازهای کاربردی را نیز برآورده کنند. پانل‌های پیش‌ساخته استاندارد با انتخاب پوشش سطحی از جمله سنگدانه‌های اکسپوز، سنگ طبیعی و جلوه آجری امکان‌پذیر است.

بازسازی

بتن مسلح شده به الیاف شیشه (نمای جی اف آر سی) یک ماده ایده آل برای استفاده در پروژه های بازسازی است. پانل های سبک وزن نازک به راحتی قابل ترمیم هستند وزن تحمیل شده بر سازه موجود را به حداقل می رساند. در بسیاری از موارد از این فرصت نه تنها برای بهبود زیبایی شناسی ساختمان بلکه برای بهبود خواص حرارتی و صوتی استفاده می شود.

توانایی بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) برای قالب‌گیری و تکمیل با مواد طبیعی به این معنی است که اشکال معماری سنتی را می‌توان در صورت لزوم حفظ کرد.

1. 1 scaled 2
0573fa4eeb381ed0707497bf55822971

فونداسیون و طبقات

بتن مسلح شده به الیاف شیشه  می تواند راه حل های عملی در ساخت فونداسیون و کف ارائه دهد. به‌عنوان قالب‌بندی دائمی در زیر کف‌های بتنی معلق و درجا، می‌تواند مزایای اقتصادی همراه با ظاهر عالی داشته باشد. در ساخت دال بالکن، بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) می‌تواند لبه‌های قالب‌گیری شده از قبل آماده شده را در حالی که ساخت و ساز را ساده می‌کند، ارائه دهد.

در دال های بتنی طبقه همکف، قالب لبه های بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) عایق شده می تواند به حداقل رساندن اتلاف حرارت از ساختمان در آب و هوای سرد کمک کند. به طور مشابه، در ساخت دیوار می توان واحدهای پایه بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) عایق بندی شده و آستانه را به کار برد که به عملکرد کلی عایق دیوار کمک می کند.

در محل ساخت و ساز، فرم های بتن اصلاح شده با الیاف شیشه را می توان در لکه کشی کف، هم در روکش های بتنی نسبتاً ضخیم و هم در پوشش های خود تراز نازک استفاده کرد.

ساختمان های مدولار و پیش ساخته

بتن مسلح شده به الیاف شیشه در زمینه ساختمان مدولار دارای مزیت زیادی است. پانل های بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) سبک هستند و به راحتی حمل می شوند اما در برابر آسیب نیز مقاوم هستند. واحدهای کوچک مانند حمام های مدولار یا محفظه تجهیزات مخابراتی را می توان به صورت یکپارچه حمل کرد و به سرعت در موقعیت خود قرار داد. استحکام بتن مسلح شده به الیاف شیشه (نمای جی اف ار سی) به اندازه‌ای است که حتی در ساختار نازک، ساختمان‌های مدولار کوچک بدون قاب‌های ساختاری سنگین طراحی می‌شوند.

دیوارهای بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) در صورت نیاز می توانند عایق حرارتی را در خود جای دهند، در حالی که عدم وجود آرماتور فولادی می تواند در کاربردهای برق یا مخابرات مفید باشد. از نظر زیبایی شناسی، طیف کامل پوشش های طبیعی و کاربردی و آزادی طراحی، که مشخصه بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) است، اجازه می دهد راه حل ها هر نیاز معماری را برآورده کنند.

در مهندسی

در مقایسه با بتن سنتی، بتن مسلح شده به الیاف شیشه  طیف بی نظیری از خواص مواد را به مهندس ارائه می دهد. بتن مسلح شده به الیاف شیشه یک ماده واحد نیست. خواص آن را می توان برای هر کاربرد، مهندسی کرد.

به عنوان مثال، برای محصولاتی مانند قالب های دائمی، مقاومت کوتاه مدت بالایی لازم است.در حالی که برای محصولات کاربردی و زهکشی وزن سبک همراه با دوام به بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) مزیت قابل توجهی می دهد.

قالب دائمی

بیش از 2 میلیون متر مربع قالب دائمی بتن مسلح شده به الیاف شیشه  در طول سال ها مورد استفاده قرار گرفته است. محبوب ترین کاربرد در ساخت پل است. پانل های بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف آر سی) کوچک (با دهانه 1-2 متر) بین تیرهای بتنی پیش ساخته قبل از قرار دادن آرماتور فولادی و بتن نصب می شوند. پانل های قالب دائمی بتن مسلح شده به الیاف شیشه نه تنها سریع نصب می شوند، بلکه محافظت بیشتری در برابر خوردگی برای تقویت فولاد ایجاد می کنند.

بتن مسلح شده به الیاف شیشه بسیار آهسته کربناته می شود و نفوذپذیری پایینی دارد و مانعی در برابر نفوذ نمک های یخ زدایی می کند.

.

قالب دائمی بتن مسلح شده به الیاف شیشه همچنین ثابت کرده است که یک راه حل کارآمد برای فاضلاب های قدیمی جهان است. در انگلستان، فرانسه، هلند و جاهای دیگر هزاران کیلومتر فاضلاب آجری با قالب‌های دائمی بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) پوشانده شده و در جای خود تزریق شده است.

این نه تنها از یکپارچگی ساختاری فاضلاب محافظت می کند، بلکه سطح صاف بتن مسلح شده به الیاف شیشه نیز عملکرد هیدرولیک را افزایش می دهد. در ساخت و ساز ساختمان، قالب دائمی بتن مسلح شده به الیاف شیشه  به روش های نوآورانه برای تولید فرم ها و اشکال پیچیده استفاده شده است.

Featured Image

خدمات رفاهی

4

فرصت‌ها برای استفاده از مزایای دوام ذاتی بتن مسلح شده به الیاف شیشه در صنایع ابزار بسیار زیاد است. بتن مسلح شده به الیاف شیشه  محافظت در برابر خطرات زیست محیطی مصنوعی و طبیعی را فراهم می کند.

در صنایع راه‌آهن، کانال‌های بتن مسلح شده به الیاف شیشه  برای محافظت از کابل‌های برق و ارتباط در کنار خطوط اجرا می‌شوند. مهندسان راه آهن در سطح بین المللی از مزایای واحدهای سبک وزن و با مقاومت بالا که می توانند چندین برابر سریعتر از معادل های بتن سنتی نصب شوند، قدردانی می کنند.

بتن مسلح شده به الیاف شیشه نه تنها راه حل های کاربردی در چنین برنامه هایی ارائه می دهد. همچنین این فرصت را برای طراحان فراهم می کند تا محیط را بهبود بخشند. بسیاری از تولید کنندگان طیف گسترده ای از پرداخت ها از بافت طبیعی گرفته تا سنگ های مصنوعی را ارائه می دهند.

 آکوستیک

بتن مسلح شده به الیاف شیشه مورد توجه مهندسان آکوستیک در سراسر جهان به عنوان یک انتخاب اصلی برای موانع صوتی داخلی و خارجی و صفحه نمایش قرار گرفته است.تراکم بالا، سطح صاف و قابلیت قالب‌گیری آسان بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) در سالن‌های کنسرت و سالن‌های دیگر استفاده شده است. در ساخت و ساز جاده و راه آهن، موانع صوتی بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) ، که می توانند صدا را پخش یا جذب کنند، محیط بهتری را برای ساکنان مجاور فراهم کرده است.

بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) نه تنها راه حل های کاربردی را در چنین برنامه هایی ارائه می دهد، بلکه به طراحان این فرصت را می دهد تا ویژگی های جالبی ایجاد کنند که زیبایی شناسی را افزایش می دهد.

پل و تونل

عناصر سبک وزن و بادوام بتن مسلح شده به الیاف شیشه اغلب در دنیای پل ها و تونل ها استفاده می شوند. پانل‌های پاراپت بتن مسلح شده به الیاف شیشه  برای ارائه ویژگی‌های معماری دلپذیر بدون ایجاد بار سنگین بر ساختار استفاده می‌شوند.

پانل های پوشش تونل بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) معمولاً به دلیل مشارکت در معماری سازه مورد توجه قرار می گیرند. پانل های بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) را می توان با مقاطع نازک تولید کرد که به این معنی است که تجاوز به فضای باز تونل به حداقل می رسد.

grc jali 500x500 1
f9c278035be91c1556c75fd1179101f0 1

آب و زهکشی

استحکام بالای بتن مسلح شده به الیاف شیشه باعث می شود محصولاتی با مقاطع نازک تولید شوند. وزن این محصولات به طور قابل توجهی نسبت به همتایان خود که از بتن معمولی ساخته شده اند سبک تر هستند. مزایا، علاوه بر دوام ذاتی بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) ، این است که محصولات به راحتی قابل حمل هستند و سریع نصب می شوند. علاوه بر این، واحدهای بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) را می توان با سطوح صاف متراکم ساخت که مقاومت در برابر جریان آب را به حداقل می رساند.

.

وزن بتن مسلح شده به الیاف شیشه در بسیاری از کشورها یک موضوع مهم بهداشتی و ایمنی است. محدودیت‌های وزنی که کارگران می‌توانند حمل کنند اغلب به این معنی است که جایگزین‌های بتن سنتی سنگین‌تر قابل قبول نیستند. محصولات بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) را می توان به گونه ای طراحی کرد که به اندازه یک پنجم وزن یک محصول بتنی پیش ساخته قابل مقایسه باشد. یک محصول بتنی 100 کیلوگرمی نیاز به بلند کردن مکانیکی دارد. یک محصول 20 کیلوگرمی بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) یک آسانسور یک نفره است.

 ضمیمه فنی

بتن مسلح شده به الیاف شیشه ترکیبی ای از مواد است که می توان آن را با افزودن الیاف شیشه ای مقاوم در برابر قلیایی تعریف کرد. در یک انتهای طیف از دوزهای پایین الیاف قابل پخش برای کنترل ترک های انقباض پلاستیک در بتن های معمولی (PCR) استفاده می شود. در طرف دیگر، الیاف در دوز بالا برای تقویت ملات های سیمانی (بتن مسلح شده به الیاف شیشه (نمای جی اف ار سی)) استفاده می شود.

Untitled 1
مقدار الیاف برای انواع مختلف محصولات بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) (کیلوگرم الیاف در هر متر مکعب بتن)
682b56c731845f9926d3325f9d14a2a1 contemporary architecture interior architecture

اکثر محصولات بتن مسلح شده به الیاف شیشه با یکی از دو فرآیند – درجا و اسپری تولید می شوند.

شیوه درجا معمولاً به عنوان “Premix GRC” نامیده می شود. Premix GRC در یک فرآیند دو مرحله ای تولید می شود. ابتدا مخلوطی از سیمان، ماسه، آب و مواد افزودنی شیمیایی در یک همزن با سرعت بالا تهیه می شود. الیاف در مرحله دوم با سرعت کمتری اضافه می شوند. سپس Premix GRC در قالب ریخته شده و با لرزش متراکم می شود.

.

بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) اسپری شده بسته به روش ساخت، گاهی اوقات “Hand Spray GRC” یا “Machine Spray GRC” نامیده می شود. مخلوطی از سیمان، ماسه، آب و مواد افزودنی شیمیایی در مخلوط کن دوغاب برش بالا تهیه می شود. سپس در دستگاهی قرار داده می شود که دوغاب را به یک تفنگ اسپری مخصوص منتقل می کند، جایی که الیاف در نازل اضافه می شوند زیرا مواد بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) روی قالب اسپری می شوند.

11

سومین فرآیند تولید به نام “Spray Premix” نیز اغلب برای ساخت عناصر کوچکتر و استفاده از رندرها استفاده می شود.

استحکام Sprayed GRC عموماً بالاتر از Premix GRC است.

جدول زیر مقادیر معمولی برای بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف آر سی) اسپری شده و Premix GRC تولید شده با الیاف شیشه مقاوم در برابر قلیایی 5% و 3% (به وزن مخلوط) را نشان می دهد.

اجزای اصلی بتن مسلح شده به الیاف شیشه بر پایه اکسیدهای طبیعی زمین است که در ساخت سیمان و الیاف شیشه استفاده می شود. اینها به طور کلی به عنوان آلاینده در نظر گرفته نمی شوند. آب شستشوی حاصل از فرآیند تولید حاوی سیمان است که قلیایی است. وجود مخازن نشست برای کارخانه ها طبیعی است تا مواد جامد وارد سیستم زهکشی نشوند.

Untitled02
Eco-95 میانگین وزنی اثرات زیست محیطی

کاهش وزن بتن مسلح شده به الیاف شیشه در مقایسه با محصولات بتن مسلح فولادی مزایای زیست محیطی را به همراه دارد. ارزیابی انجام شده به عنوان بخشی از پروژه DETR/Partners in Technology اتحاد صنعت بتن دولت بریتانیا، دو محصول پیش ساخته بتن و بتن مسلح شده به الیاف شیشه (جی اف ار سی) را که عملکرد یکسانی را انجام می دهند، مقایسه کرد. نتایج نشان می دهد که GRC تاثیر زیست محیطی کمتری دارد.

دلایل اصلی کاهش اثرات زیست محیطی بتن مسلح شده به الیاف شیشه در مقایسه با بتن پیش ساخته سنتی عبارتند از:

 • کاهش مصرف سیمان در هر محصول
 • کاهش هزینه های حمل و نقل

نمونه پروژه های اجرایی را در پیج اینستاگرام ما به ادرس زیر ببینید

جهت اطلاع بیشتر در خصوص الیاف شیشه Ar به پیج اینستاگرام مراجعه کنید.

مطالب بیشتر در وب سایت دوم شرکت دها بتن زیست می باشد